Od wtorku do soboty w Radomiu - 4 Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad"

OKiSz "Resursa Obywatelska" zaprasza na 4 Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad".
Tegoroczna edycja "Śladu" rozpocznie się we wtorek 17 kwietnia i potrwa aż do soboty 21 kwietnia.
W tych dniach w Radomiu odbędą się liczne spotkania, projekcje filmowe, warsztaty, konkursy, a nawet wycieczki...
W imprezie wezmą udział dwie radomskie szkoły - III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego.
Na większość spotkań oraz imprez wstęp jest wolny. Jedynym płatnym wydarzeniem w ramach "Śladu" będzie środowy seans w Klubie Dobrego Filmu w "Resursie".
Prezentujemy program 4. "Śladu":
Wtorek 17 kwietnia
- III LO im. D. Czachowskiego:
godz. 10:00 - "Początek końca" - film niemieckiego żołnierza Klausa Eismanna, zarejestrowany w Radomiu we wrześniu 1939 r.
godz. 11:00 - "Dziewczyny ze szkolnego tableau" - film o trzech żydowskich uczennicach "Gajlówki", czyli dzisiejszego III LO im. D. Czachowskiego.
godz. 12:00 - konkurs recytatorski poezji żydowskiej.
- Resursa Obywatelska:
godz. 17:00 - pokaz filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" -
"Papierowe Laleczki"
czas trwania: 1 godz. 20 min., gatunek: Dokumentalny, premiera: 10 lutego 2006 (świat), produkcja: Szwajcaria, USA, Izrael, reżyseria: Tomer Heymann.
Papierowe laleczki to poruszająca opowieść o filipińskich transseksualistach, którzy wyemigrowali do Izraela, by opiekować się starymi ortodoksyjnymi Żydami. Film ten, dzieło młodego izraelskiego reżysera, który zaprzyjaźnił się z tą grupą, ukazuje sprzeczności i obala zadawnione uprzedzenia. Dokumentując życie Filipińczyków, młody człowiek zaczyna lepiej rozumieć siebie.
godz. 18:30 - "Rachel i Jakub. Historia jaka?" - spektakl teatralny w wykonaniu uczniów III LO im. D. Czachowskiego.
Środa 18 kwietnia
- Resursa Obywatelska:
godz. 11:00 - spotkanie z Tysonem Herbergerem, rabinem Gminy Żydowskiej w Warszawie. Dodatkowo odbędą się warsztaty kaligrafii hebrajskiej, które poprowadzi Andrzej Leżoń z Muzeum im. J. Malczewskiego.
godz. 12:00 - Wycieczka "Szlakiem Żydów radomskich", na którą zaprasza III LO im. D. Czachowskiego.
- Muzeum Sztuki Współczesnej (Dom Esterki i Dom Gąski):
godz. 17:00 - otwarcie wystawy "Ciągle widzę ich twarze".
To jedna z największych na świecie kolekcji fotografii Żydów polskich, która gościła już w galeriach i muzeach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, na Bliskim Wschodzie. Dzięki Fundacji Shalom, której dyrektorką generalną jest Gołda Tencer, przez wiele lat zgromadzono ponad 9 tys. zdjęć, nadsyłanych zarówno z Polski jaki i z całego świata.
- "Resursa Obywatelska"
O godz. 12:00 i 18:00 - dwa seanse w ramach Klubu Dobrego Filmu:
"Szczęśliwi Żydzi"
czas trwania: 6 min.; gatunek: Dokumentalny, Krótkometrażowy; produkcja: Polska; reżyseria: Jonathan Rozenbaum.
Marzec 1968 roku w szczególny sposób zapisał się w powojennej historii Polski. Na skutek antysemickiej kampanii, rozpętanej przez komunistyczne władze, tysiące polskich Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, w którym się urodzili. Wśród nich był ojciec reżysera filmu, któremu przez wiele lat nie pozwalano powrócić. Rozenbaum, wykorzystując materiały archiwalne, opowiada historię swojej rodziny w sposób osobisty, a zarazem przewrotny i zabawny. Punktem wyjścia jest spotkanie emigrantów z 1968 roku, do którego dochodzi w izraelskim mieście Aszkelon, gdzie reżyser bawił się z rodzicami jako dziecko i gdzie zdobył pierwsze doświadczenia z alkoholem. Film został nakręcony podczas warsztatów dokumentalnych, zatytułowanych "Marzec 1968. Pożegnania i powroty" (www.march68.org), zorganizowanych jako część Roku Polskiego w Izraelu 2008-2009.
"W ciemności"
czas trwania: 2 godz. 25 min.; gatunek: Dramat, Wojenny; premiera: 5 stycznia 2012 (Polska), 2 września 2011 (świat); produkcja: Francja, Kanada, Niemcy, Polska; reżyseria: Agnieszka Holland; scenariusz: David F. Shamoon.
Katolik... grzesznik... drobny złodziejaszek... Leopold Socha, Polak ze Lwowa - przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.
Wstęp - 12 zł.
Czwartek 19 kwietnia
- "Resursa Obywatelska"
godz. 17:00 - "Szkice o kwestiach żydowskich" - spotkanie autorskie z prof. Janem Woleńskim.
godz. 18:00 - pokaz filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy":
"Ocaleni przez deportację"
czas trwania: 1 godz. 19 min.; gatunek: Dokumentalny; premiera: 25 marca 2007 (świat); produkcja: USA; reżyseria: Sławomir Grunberg; scenariusz: Robert Podgórsky.
W 1940 roku, rok wcześniej nim naziści rozpoczęli masową wywózkę Żydów do obozów zagłady, Józef Stalin nakazał deportację około 200.000 polskich Żydów ze wschodnich terenów Polski, zajętych przez wojska sowieckie, do obozów pracy przymusowej w głębi Związku Sowieckiego. Choć transporty te odbywały się w nieludzkich warunkach, uratowały wiele istnień, gdyż ci deportowani polscy Żydzi stanowią przeważającą większość ocalałych z Holokaustu. Film przedstawia drogę, którą 65 lat temu odbyli Aszer i Szyfra Szarf, z Polski na Syberię i dalej do Tadżykistanu i Uzbekistanu. Ta nieznana historia ocalenia jest świadectwem zarówno wstrząsającego przeżycia jak i dowodem na potwierdzenie ludzkiej dobroci w tych mrocznych czasach.
"Palestyński niewolnik mojego ojca"
czas trwania: 52 min.; gatunek: Dokumentalny; produkcja: Szwecja, Izrael; reżyseria: Nathanel Goldman, Amirav Appenzeller; scenariusz: Nathanel Goldman, Amirav Appenzeller.
"Palestyński niewolnik mojego ojca" to bardzo osobisty i prywatny dokument o tym, jak konflikt izraelsko-palestyński wkracza w prozaiczne sytuacje codziennego życia. Młody żydowski filmowiec, Nataniel, zamieszkał na rok u ojca w Jerozolimie, by studiować sztukę filmową na Uniwersytecie Hebrajskim. Jego ojciec jest izraelskim profesorem nauk politycznych i weteranem działań na rzecz pokoju. W czasie pobytu u niego Nataniel poznaje Morada, młodego robotnika z Zachodniego Brzegu, który nielegalnie pracuje w ogrodzie ojca. Między młodzieńcami zawiązuje się przyjaźń. Młody filmowiec sprzecza się z ojcem o przeciwstawianie przezeń spraw osobistych i kwestii politycznych. Namawia go, by pomógł Moradowi. Ale sytuacja polityczna nie pozwala na wyjście z ról okupanta i okupowanego. Film pokazuje emocjonalne i moralne sedno konfliktu, zachowując bardzo osobisty i realistyczny punkt widzenia.
Piątek 20 kwietnia
- "Resursa Obywatelska"
godz. 10:00 - Wycieczka po Radomiu śladami Edwarda Kossoya, którą poprowadzą uczniowie IV LO im. T. Chałubińskiego.
godz. 17:00 - pokaz filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy":
"Inna droga do domu"
czas trwania: 1 godz. 19 min.; gatunek: Dokumentalny; premiera: 3 maja 2004 (świat); produkcja: USA; reżyseria: Danae Elon.
Dokument "Inna droga do domu" prezentuje prowokacyjne spojrzenie na relacje pomiędzy rodzina izraelska a rodzina palestyńska i ich rożne losy. Pokazuje bardzo osobista historię izraelskiej kobiety (filmowiec Danae Elon), która próbuje skontaktować się ze swoim muzułmańskim opiekunem, Palestyńczykiem. Obie rodziny były w kontakcie do 1991 roku. Po wzroście napięcia spowodowanego izraelską okupacją i palestyńską Intifadą, w których nikt z obu rodzin nie brał udziału, straciły ze sobą kontakt. Dziesięć lat później, po ataku na World Trade Center, Danae, będąc świadoma wpływu na jej wychowanie, decyduje się na nawiązanie kontaktu z dawnym opiekunem.
Sobota 21 kwietnia
- "Resursa Obywatelska"
godz. 16:00 - Warsztaty tańca żydowskiego.
godz. 17:00 - pokaz filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy":
"Scena"
reż. Peter Mostovoy (Izrael 2005 r., produkcja: Pack Line, 54)
Bohaterami filmu są repatrianci, którzy przyjechali ze Zwiazku Radzieckiego do Izraela. Wielu z nich to aktorzy teatralni, artyści sceny lub cyrkowi, ale tylko niektórzy z nich byli w stanie znaleźć pracę w swoim zawodzie. Wszyscy oni marzą o scenie i kieruje nimi miłość do teatru, miłość do sztuki. Niezrealizowane marzenie gnębi ich dusze. Film traktuje o próbie wcielenia w życie tego marzenia.
godz. 18:00 - "Szmonces raz jeszcze" - spektakl w wykonaniu grup artystycznych "Resursy".