1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - obchody w Radomiu

Czwartek 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
W Radomiu odbędzie się kilka wydarzeń poświęconych pamięci, tych nierzadko zapomnianych żołnierzy, bohaterów polskiego podziemia.
Przedstawiamy program radomskich obchodów:
- godz. 12:00 - Msza Święta w kościele Garnizonowym. Podczas uroczystości zostanie odsłonięta tablica upamiętniają "Żołnierzy Wyklętych". Po zakończeniu mszy delegacja przejedzie na ul. Prażmowskiego, gdzie złoży kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - "Żołnierze Wyklęci".
- godz. 15:00 - Wystawa w Urzędzie Miasta przy ul. Żeromskiego 53:
"Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950"
Ekspozycja przygotowana przez radomską delegaturę IPN. Prezentacja do 23 marca 2012 r.
- godz. 16:30 - Miejska Biblioteka Publiczna:
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" zaprasza na konferencję naukową:
"Ofiary represji komunistycznych w regionie radomskim w latach 1945-1956"
Podczas konferencji wystąpią:
- dr Sebastian Piątkowski (Radom) - temat: "Droga na Ural. Akcja represyjna NKWD wobec radomskich sędziów i prokuratorów w styczniu 1945 r."
- Marek Jedynak (Kielce) - temat: "Zbrodnia PUBP w Starachowicach. Zabójstwo Mariana Sowy Orlicza (2 maja 1948 r.)"
- Marcin Sołtysiak (Radom) - temat: "Straty osobowe podziemia niepodległościowego w regionie radomskim w latach 1945-1956"
- Krzysztof Busse (Radom) - temat: "Mogiły niepamięci. Losy zamordowanych przez stalinowski aparat represji w latach 1945-1956 w pow. radomskim"
- prokurator Andrzej Wojtyś (Radom) - temat: "Pojęcie zbrodni komunistycznej z uwzględnieniem problemu odpowiedzialność karnej funkcjonariuszy państwa komunistycznego na przykładzie śledztwa OKŚZpNP w Lublinie w sprawie zabójstwa Aleksandra Młyńskiego Drągala"
- godz. 18:00 - planowana jest dyskusja.
- ok. godz. 18:30 - zakończenie konferencji.
W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Tak brzmi początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ustawa ta weszła w życie w lutym ubiegłego roku.