198. Rocznica Urodzin Oskara Kolberga - koncert w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

W tym roku będziemy obchodzić 198. rocznicę urodzin etnografa, kompozytora i folklorysty - Oskara Kolberga, który w szczególny sposób wpisał się zarówno w lokalną jak i ogólnopolską kulturę.
Podczas 160. rocznicy jego urodzin, działalność rozpoczęło społeczne Muzeum utworzone w 1974 r. z inicjatywy Przysuskiego Towarzystwa im. Oskara Kolberga. Wyjątkowe miejsce w muzeum w Przysusze zajmuje wystawa biograficzna "Oskar Kolberg (1814-1890) - folklorysta, etnograf, kompozytor. Prezentowane są na niej dokumenty i pamiątki związane z Oskarem Kolbergiem i jego rodziną. Muzeum udostępnia również wydawnictwa, materiały ikonograficzne, filmy oraz płyty CD z twórczością kompozytorską Oskara Kolberga.
Celem uczczenia kolejnej rocznicy urodzin Oskara Kolberga - w sobotę 25 lutego o godz. 17:00 w budynku Muzeum odbędzie się -
Koncert uczniów szkół muzycznych.
Na uroczystość zapraszają instytucje, którym patronuje wybitny kompozytor i etnograf - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach.
Muzeum w Przysusze, al. Jana Pawła II Nr 11.
Kolberg urodził się 22 lutego 1814 r. w Przysusze przy rynku polskim - obecnie Plac 3 Maja. W swojej autobiografii wspominał:
"Urodziłem się w miasteczku Przysusze w r. 1815 [1814] na rynku polskim - bo są tam trzy rynki polski, żydowski i niemiecki () z ojca geometry przysięgłego i dozorującego fabrykami żelaza w okolicy dzierżawionymi przez bankiera warsz. Fraenkla. Pamiętam, żem miał mamkę Zuskę wieśniaczkę, która mi ciągle nad kołyską wyśpiewywała (a była jeszcze u nas w służbie w Warsz. 1822). W szkole przysuskiej nauczyłem się czytać i pisać.
Ojciec powołany (przez Staszyca) na profesora miernictwa i geodezji na Uniwers.[ytecie] Warsz.[awskim] przeniósł się do Warszawy z nami w r. 1819 ()
(Fragment autobiografii Oskara Kolberga [1871], zb. Biblioteka PAU-PAN w Krakowie)
Najbardziej wiarygodnym dokumentem potwierdzającym dzień jego narodzin jest oryginalna księga stanu cywilnego gminy przysuskiej, zawierająca akty urodzin, małżeństw i zgonów z lat 1813-1814. Aktualnie księga metrykalna (użyczona przez księdza Stanisława Traczyńskiego, proboszcza parafii pw. Św. Jana Nepomucena) znajduje się w Muzeum w Przysusze i zajmuje szczególne miejsce na ekspozycji biograficznej poświęconej Oskarowi Kolbergowi. Nazwisko Henryka Oskara Colberga (do 1829 r. pisane przez C) znajduje się pod numerem 9 kolejnego zapisu narodzin pod datą 23 lutego 1814:
"Roku tysiącznego osiemsetnego czternastego dnia dwudziestego trzeciego lutego o godzinie ósmej z rana przed nami plebanem przysuskim urzędnikiem cywilnym gminy Przysuchy, powiatu opoczyńskiego w departamencie radomskim, stawił się urodzony Juliusz Colberg konduktor dóbr J.W. Ignacego Dembińskiego, starosty wolbromskiego, liczący lat trzydzieści dziewięć w mieście Przysuchy zamieszkały i okazał nam dziecię płci męskiej, które urodziło się w domu pod numerem trzydziestym dziewiątym na dniu dwudziestego drugiego lutego roku bieżącego o godzinie trzeciej po południu, oświadczając, iż jest spłodzone z niego i Karoliny z Markierów lat trzydzieści sześć liczącej jego małżonki i że życzeniem jego jest nadać mu imiona Henryk Oskar. Po uczynieniu powyższego oświadczenia i okazaniu dziecięcia w przytomności urodzonego Michała Murawskiego burmistrza Przysuchy liczącego lat czterdzieści dziewięć w mieście Przysuchy zamieszkałego i J.W. Pana Józefa Skorupskiego sekretarza poczty przysuskiej liczącego lat dwadzieścia trzy w mieście Przysuchy zamieszkałego. Po czem akt niniejszy urodzenia po przeczytaniu onego z oświadczeniem podpisujemy.
Julisz Colberg jako ojciec własny
Michał Murawski jako świadek
Józef Skorupski jako świadek"
(Akt urodzenia Oskara Kolberga, w: Akta urodzonych stanu cywilnego gminy przysuskiej 1813-1814).