N A S Z   P A R T N E R

[ZDJĘCIA] - Szopka u OO. Bernardynów w Radomiu

27.12.2011
|
[ZDJĘCIA] - Szopka u OO. Bernardynów w Radomiu

Łukasz Kołodziejski odwiedził wczoraj Kościół OO. Bernardynów, by okiem aparatu fotograficznego uwiecznić, tę bez wątpienia, najsłynniejszą Szopkę Bożonarodzeniową w Radomiu:

Oto kilka słów komentarza od autora fotoreportażu:

"Tradycja konstruowania szopek wywodzi się z kultu betlejemskiego żłóbka, miejsca narodzin Zbawiciela, czczonego od wieków przez cały chrześcijański świat. Prekursorem ożywienia szopki był św. Franciszek z Asyżu.
A wszystko zaczęło się we włoskiej Umbrii, w niewielkiej grocie nieopodal Greccio, w 1223 r. Franciszek z Asyżu podczas nocnego nabożeństwa zainscenizował pierwszą w historii Kościoła powszechnego szopkę, w której biblijne postaci odegrali jego ukochani bracia mniejsi - franciszkanie. Zwyczaj budowania bożonarodzeniowego żłóbka szybko upowszechnił się w Europie za pośrednictwem zakonu reguły św. Franciszka."

Źródło: katolik.pl

"Nie dziwi zatem dlaczego w Radomiu w kościele OO. Bernardynów pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej Szopka Bożonarodzeniowa zadziwia wielu mieszkańców Radomia i nie tylko swoim wyjątkowym urokiem. Ojcowie Bernardyni (Franciszkanie) zawsze przywiązywali dużą wagę do przedstawiania w sposób obrazowy tajemnicy narodzin Jezusa Chrystusa. Już kilka tygodni wcześniej przed Bożym Narodzeniem rozpoczyna się zwykle budowanie szopki. Mnogość różnych elementów zarówno stałych jak i ruchomych sprawia, że potrzeba sporo czasu zanim szopka będzie miała wygląd taki jak w wigilię Bożego Narodzenia. Od kilku lat przy budowie szopki pomaga pan inż. Zbigniew Smolarski wraz z rodziną oraz bracia zakonni Br. Kazimierz Górka i Br. Jan Chryzostom Świrk. W miarę możliwości włączają się w to dzieło również inne osoby działające przy kościele OO. Bernardynów. Wszystko to pod bacznym okiem o. Gwardiana Antoniego Maciejowskiego trzymającego pieczę nad kościołem i klasztorem.
Warto wybrać się któregoś dnia do kościoła OO. Bernardynów, aby przekonać się na własne oczy jak piękna jest to szopka. Będzie ona dostępna do oglądania tradycyjnie już do 2 lutego.
Zapraszamy :)"


Autor i fotografie
Łukasz Kołodziejski