N A S Z   P A R T N E R
GŁÓWNY PARTNER

Młodzi aktorzy z Teatru Scene przy KLO

12.01.2011
|
Młodzi aktorzy z Teatru Scene przy KLO

Ostatnio można było obejrzeć Jasełka w ich wykonaniu. Na co dzień są uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Po godzinach uczą się sztuki aktorstwa pod opieką Wojciecha Ługowskiego - aktora Teatru Powszechnego w Radomiu. Teatr działa już od 2003r. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia.

***

Nie możemy zacząć tej historii od słów: Dawno, dawno temu, za górami, za lasami.... Bo dokładnie wiadomo, że było to nie tak dawno, nie tak daleko, czyli w roku szkolnym 2003/2004 w Katolickim Liceum im. św. Filipa Neri w Radomiu.

Najpierw były lekcje retoryki prowadzone w naszej szkole przez aktora radomskiego Teatru Powszechnego Wojciecha Ługowskiego. A pierwszym krokiem do powstania teatru szkolnego było przygotowanie programu artystycznego Pejzaż Golgoty, który związany był z prezentacją obrazów krakowskiej malarki Janiny Blicharskiej-Linar. Okazało się, że są w szkole młodzi ludzie, którzy chcieli pokazać swoje aktorskie umiejętności nie tylko na szkolnych akademiach.

No i te lekcje retoryki... To tam można było przetestować umiejętności tych, którzy jako pierwsi zaczęli tworzyć szkolny teatr w filipińskim Liceum.

Na pierwszy ogień poszła klasyka polskiej literatury, czyli powstał spektakl na podstawie tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który zatytułowaliśmy: Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić Polaków portret własny. Zagrało w nim piętnastu uczniów Liceum, troje maturzystów i dwanaście osób z klas drugich. I to był pierwszy skład naszego zespołu teatralnego.

Potem zawsze było inaczej. Bo w naszym teatrze szkolnym występują tylko ci, którzy akurat uczą się u nas. Każda kolejna sztuka to kolejny zespół aktorski. Jedni odchodzili, ale zawsze pojawiali się ich następcy. W ciągu pierwszych pięciu lat działalności naszego szkolnego teatru, wystąpiło w dziesięciu sztukach ponad pięćdziesięciu uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu.

Jeśli chcecie zobaczyć, co udało nam się zagrać do tej pory, gdzie byliśmy ze swoim teatrem i jak nas przyjmowano, zajrzyjcie w różne zakamarki naszej strony internetowej:

Strona internetowa Teatru Scene

Do zobaczenia na kolejnych spektaklach Teatru Scene.

źródło: www.klo.radom.pl/scene