"Polenfeldzug 1939" - unikatowy film ukazujący Radom z czasów okupacji

We wszystkich radomskich mediach zrobiło się głośno o niezwykle cennym znalezisku radomskiego historyka Przemysława Bednarczyka. Mowa o filmie "Polenfeldzug 1939" autorstwa Klausa Eismanna.
Wspominamy także i my, zapraszając na jego projekcję wszystkich coolturalnych pasjonatów historii Polski, a zwłaszcza okresu II Wojny Światowej oraz interesujących się tym, jak wyglądało nasze miasto w czasach okupacji.
Otóż Przemysław Bednarczyk we współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zaprezentuje ów film na sobotnim, specjalnym pokazie na radomskim deptaku przed Urzędem Miejskim, o godz. 17:30. Przed projekcją zostanie zainscenizowana mała rekonstrukcja historyczna. Obejrzymy też współczesny film przedstawiający te miejsca Radomia, które zostały ujęte w filmie archiwalnym, co zapewne wyzwoli emocjonującą dyskusję, zwłaszcza o miejscach, które trudno rozpoznać na dokumencie.
Przemysław Bednarczyk podczas przeglądania strony internetowej brytyjskiej stacji BBC, odnalazł ten film i rozpoznał na nim fragmenty naszego miasta. Niezwłocznie skontaktował się ze stacją BBC i zdobył jego kopię. Autorem filmu okazał się nieżyjący już niemiecki żołnierz-nawigator z jednostki transportowej - Klaus Eismann. Jak się okazało, również filmowiec-amator.
Eismann zarejestrował na taśmie pierwsze dni okupacji w Radomiu. Zobaczymy pełne życia ulice Radomia, ówczesny układ urbanistyczny miasta, radomskie lotnisko na Sadkowie...
Zdecydowanie warto wybrać się w sobotni wieczór na radomski deptak i odbyć sentymentalną podróż w czasie.
W najbliższym czasie film zostanie udostępniony w internecie.
Serdecznie zapraszamy!