Olga Tokarczuk gościem ostatniej "Prowincji Gombrowicz" w Muzeum we Wsoli

Olga Tokarczuk będzie gościem Muzeum Gombrowicza we wtorek 4 października.
Pisarka zainauguruje w poniedziałek w Muzeum Literatury w Warszawie akademicki sezon literacki, natomiast we Wsoli zakończy cykl wydarzeń "Prowincja Gombrowicz".
Spotkanie z Olgą Tokarczuk rozpocznie się o godz. 18:00.
Podczas cyklicznych spotkań z "Prowincją Gombrowicz we Wsoli odbyły się już rozmowy ze Stefanem Chwinem, Ingą Iwasiów i Andrzejem Stasiukiem. Doszło także do wydarzenia literacko-muzycznego: koncertu Mirosława Czyżykiewicza.
Z Olgą Tokarczuk będzie można porozmawiać o roli prowincji (peryferii) w jej życiu i twórczości. Peryferii nie tylko geograficznych, ale również peryferii kultur, życia intelektualnego i artystycznego, a także "prowincji magicznych", które pojawiają się w jej twórczości. Porozmawiamy o zakorzenieniu i podróżowaniu, a także o społecznych rolach pisarza w dzisiejszej kulturze. Z racji tego, że autorka "Podróży ludzi Księgi" jest pisarką bardzo znaną i poczytną, więcej czasu niż zazwyczaj czasu oddane zostanie dla publiczności.
Olga Tokarczuk - urodziła się w 1962 roku w Sulechowie, blisko Zielonej Góry. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów pracowała jako wolontariuszka opiekując się ludźmi psychicznie chorymi. Od 1989 roku pracowała jako terapeutka w Poradni Zdrowia Psychicznego. Po sukcesie jaki odniosły jej pierwsze powieści zrezygnowała z pracy zawodowej i poświęciła się twórczości literackiej.
Zadebiutowała w 1979 roku, opowiadaniami ukazującymi się wówczas w młodzieżowym piśmie "Na przełaj" oraz we wrocławskiej "Mandragorze". Natomiast w "Życiu literackim" ukazywały się jej wiersze, które złożyły się na arkusz poetycki "Miasto w lustrach". Jej debiutem książkowym była powieść "Podróż ludzi Księgi" wydana w 1993 roku, za którą otrzymała Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
W 1986 roku Olga Tokarczuk na stałe przeniosła się z rodziną do Nowej Rudy na Dolnym Śląsku - co okazało się inspirujące dla jej twórczości. Bez wątpienia największym jak dotąd sukcesem pisarki jest jej trzecia powieść - "Prawiek i inne czasy" w 1996 roku.
Jest laureatką wielu nagród - trzykrotnie nominowana do statuetki NIKE za każdym razem zdobywała Nagrodę Czytelników. Od roku 2004 organizuje we Wrocławiu i Jeleniej Górze Festiwal Opowiadań, na którym autorzy krótkich form literackich z różnych krajów świata prezentują swoje dokonania, a wspólnie z mężem prowadzi również wydawnictwo "Ruta".
Jej książki tłumaczono na wiele języków. Obecnie w jej twórczości dominują krótkie formy prozatorskie i powieści. Oprócz tego jest autorką esejów oraz licznych artykułów w czasopismach poświęconych literaturze i psychologii.
Bibliografia:
- Prawiek i inne czasy
- Dom dzienny, dom nocny
- Szafa
- Gra na wielu bębenkach
- E.E. tw
- Ostatnie historie
- Lalka i perła
- Anna In w grobowcach świata
- Bieguni
Wstęp wolny!
Dojazd:
Wszystkich zainteresowanych dowiezie bezpłatny autobus ITS A. Michalczewski.
Zbiórka przed radomskim teatrem o godz. 17:15.
Projekt "Prowincja Gombrowicz" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi
4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.