N A S Z   P A R T N E R

Kazimierz Głaz, czyli przyjaciel Gombrowicza... w Muzeum Gombrowicza

19.09.2011
|
Kazimierz Głaz, czyli przyjaciel Gombrowicza... w Muzeum Gombrowicza

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Głazem, przyjacielem Gombrowicza!

We wtorek 20 września o godz. 18:00 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbędzie się spotkanie z malarzem, przyjacielem Witolda Gombrowicza, autorem książki "Gombrowicz w Vence" Kazimierzem Głazem.

Podczas spotkania dojdzie do aktu przekazania Muzeum Gombrowicza sześciu obrazów Kazimierza Głaza, które kiedyś wisiały w mieszkaniu Gombrowiczów w Vence. Cykl obrazów nosi tytuł "Motywy z Vence".

Muzeum zakupiło jeden obraz, pięć pozostałych to darowizna od Kazimierza Głaza.

Wartość podarowanych dzieł to 100 000 zł.

Zakup obrazu został zrealizowany dzięki wsparciu sponsorów:

Słowo wstępne przybliżające twórczość Kazimierza Głaza wygłosi Mariusz Knorowski, zastępca dyrektora do spraw artystycznych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Kazimierz Głaz jest malarzem, prozaikiem, plakacistą. Jest twórcą kierunku w malarstwie nazywanego sensybilizmem. Malarz urodził się na Podkarpaciu, mieszka w Toronto. Studiował malarstwo monumentalne na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu (1950-1956), gdzie uzyskał dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. Po otrzymaniu jednej z głównych nagród na Ogólnopolskiej Wystawie Sztuki w Sopocie (w 1965 r.) reprezentował Polskę na IV Międzynarodowym Biennale w Paryżu. Tam otrzymał nagrodę Marca Chagalla. Odtąd prace jego brały udział w licznych wystawach indywidualnych i zespołowych, m.in. we Francji, Szwajcarii, NRD, Kanadzie, a także w Polsce oraz znalazły się w wielu polskich i zagranicznych muzeach (w Paryżu, Brukseli, Dreźnie, Nowym Jorku, Tokio, Sao Paulo, Watykanie, Ottawie, Toronto). W latach 1966-1968 dzięki Fundacji im. Michaela Karolyi przebywał w Vence i tam właśnie zaprzyjaźnił się z Gombrowiczem, o którym napisał pełne sympatii i życzliwości wspomnienia.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!

Dojazd do Wsoli: Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus ITS Michalczewski, który będzie podstawiony przed Teatrem Powszechnym w Radomiu, o godz. 17:15. Powrót po zakończonym spotkaniu.