Browar, chmiel, złoty napój bogów - Piwowarstwo na ostatnich warsztatach w Muzeum Wsi Radomskiej!

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na wakacyjny cykl warsztatów, których celem będzie prezentacja i popularyzacja typowych form twórczości ludowej.
Na ostatnich letnich warsztatach, jakie odbędą się w niedzielę 21 sierpnia, dowiemy się wszystkiego o złotym napoju bogów podczas pokazów -
"Piwowarstwa"
Tematem głównym ostatniego wakacyjnego cyklu spotkań tematycznych poświęconych życiu codziennemu dawnej wsi urozmaicających zwiedzanie ekspozycji muzealnych będzie Piwowarstwo.
Michał Majcher, archeolog pasjonujący się sztuką kulinarną uprawianą według średniowiecznych receptur, opowie o polskich tradycjach warzelnictwa i procesie warzenia piw domowych.
Na jednym z pokazów będziemy świadkami warzenia staropolskiego piwa Grodzisz, o którym Jędrzej Kitowicz w "Opisie obyczajów za panowania Augusta III" w rozdziale O trunkach pisał: "Więc gdy te tak rozmaite piwa ponastawały, łowickie, gielniowskie, wąchockie piwa estymacją swoją straciły, wszedłszy w rząd piw pospolitych; grodziskie zaś słynęło coraz bardziej po Wielkiej Polszcze, tak iż szlachcic tam, który nie miał w swoim domu piwa grodziskiego, poczytany był za mizeraka albo za kutwę. Tej estymacji przyczynili mu wiele doktorowie, przyznając mu cnotę wód mineralnych. Jest to piwo cienkie i smakowite, głowy nie zawracające; doktorowie we wszystkich chorobach, w których zabraniają wszelkich trunków pacjentom, grodziskie piwo pić pozwalają, owszem w pewnych chorobach pić go każą".
Warsztaty potrwają od godz. 10:00 do 18:00.
Ceny biletów wstępu: