N A S Z   P A R T N E R

Wiedźmy, magia, zioła i znachorzy, po tej wizycie nie będziecie chorzy! Odwiedźcie w niedzielę Muzeum Wsi Radomskiej!

13.07.2011
|
Wiedźmy, magia, zioła i znachorzy, po tej wizycie nie będziecie chorzy! Odwiedźcie w niedzielę Muzeum Wsi Radomskiej!

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na wakacyjny cykl warsztatów, których celem będzie prezentacja i popularyzacja typowych form twórczości ludowej.

Na 7. już z kolei warsztatach "Magia i medycyna ludowa", które odbędą się w niedzielę 17 lipca, poznamy tajniki naturalnych metod leczenia.

Medycyna ludowa - to działania lecznicze, oparte bardziej na tradycyjnych przekazach, empiryzmie czy na przypisywaniu wybranym substancjom własności magicznych, niż na eksperymentalnym wykazaniu skuteczności. Medycyna ludowa od setek lat stanowi część tradycji kulturowej każdej społeczności, a również odgrywała znaczną rolę w przeszłości. Spora część naturalnych metod leczenia ma swą dużą wartość medyczną, jednakowoż większość oparta jest na przesądach i nieco uproszczonym rozumowaniu kojarzeniowym.

W danym czasach nie znano przecież anatomii ludzkiego organizmy i jego czynności. Dlatego zazwyczaj nie traktowano chorób jako wyniku nieprawidłowego funkcjonowania ustroju, spowodowanego wadą budowy, wpływem czynników zewnętrznych itp., lecz uważał ją jako coś obcego, wrogiego, atakującego wnętrze człowieka, a pochodzącego od Boga czy diabła, często jako kara za grzechy lub rodzaj pokuty. Według pojęć ludu choroby były wynikiem działań złych duchów, wiedźm, czarownic i stąd właśnie w medycynie ludowej tworzono przeróżne środki, którymi przed nimi można było się zabezpieczyć.

Medycyna ludowa, naturalna, uznawana też za niekonwencjonalną, charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie stosuje się w niej żadnych środków chemicznych, a leczenie oparte jest wyłącznie na naturalnych technikach leczenia, a nierzadko na magii. Najbardziej znanym sposobem leczenia w medycynie ludowej jest leczenie ziołami, jednocześnie najstarszym i najbardziej rozwiniętym. W tym miejscu należy wyróżnić też leczenie tzw. apiterapią, czyli wykorzystaniem właściwości leczniczych miodu, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Nieco mniej popularne, lecz równie znane, jest leczenie pijawkami, choć dla niektórych nieciekawe ze względu na dość nieprzyjemny charakter tej metody. Za metodę właściwą dla szarlatanów i naciągaczy uważa się (często niesłusznie) bioenergoterapię, wykorzystującą indywidualną siłę wyjątkowo predysponowanych ludzi.

Impreza potrwa od godz. 10:00 do 18:00.

Ceny biletów wstępu:

  • Bilet normalny - 8 zł
  • Bilet ulgowy - 5 zł
  • Bilet rodzinny - 19 zł
  • W kolejne wakacyjne niedziele proponowane są następujące warsztaty: