N A S Z   P A R T N E R

Mistrzowski koncert akademii dyrygentów i Radomskiej Orkiestry Kameralnej

05.07.2011
|
Mistrzowski koncert akademii dyrygentów i Radomskiej Orkiestry Kameralnej

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę 9 lipca o godz. 18:00 na -

Koncert finałowy III Międzynarodowej Akademii Dyrygentów.


Radomska Orkiestra Kameralna już po raz trzeci jest organizatorem Międzynarodowej Akademii Dyrygentów. Warsztaty okazały się wielkim sukcesem zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Również tegoroczna Akademia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodych talentów z całego świata.

Wśród 10 uczestników znaleźli się muzycy z Australii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Norwegii oraz naturalnie z Polski. Podczas zajęć młodzi muzycy mają szansę na niezmiernie istotną wymianę poglądów z różnych części świata. Warsztatami dowodzi doskonały angielski dyrygent - Maestro Jonathan Brett. Dla początkujących dyrygentów warsztaty są wyjątkową okazją sprawdzenia swych predyspozycji i umiejętności. Zawód dyrygenta to nie tylko świetna znajomość partytur utworów muzycznych, ale także umiejętność zapanowania nad ludźmi za pomocą gestów.

Osobom nie znającym tajników tej profesji, wydaje się, że dyrygent tylko "macha patyczkiem", a orkiestra nie zwracając nań uwagi i tak korzysta ze swoich nut. Lecz w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Każdy z muzyków ma zapisany jeden głos: basista głos do basu, a flecista do fletu, skrzypce pierwsze do skrzypiec pierwszych, itd. Natomiast przed dyrygentem na pulpicie leży zapisana całość, czyli partytura. Dyrygent jednoczy wszystko w całość i prowadzi orkiestrę. Muzycy kątem oka dostrzegają szybkość ręki, rozpoznają tempo, a emocje po wyrazistości ruchu albo twarzy. Zatem, gdyby nie obecność dyrygenta, istniałaby duża szansa na zapanowanie muzycznego chaosu, a nie porządku. Zdekoncentrowani muzycy realizowaliby swoje pomysły, każdy zgoła odmienny...

Gesty wykonywane podczas dyrygowania są niczym charakter pisma. Każdy z dyrygentów ma swoje, nie do podrobienia. Najważniejsze do jakiego efektu prowadzą.

A teraz efekty całotygodniowej pracy młodych dyrygentów będziecie mogli ocenić 9 lipca podczas Koncertu Finałowego w Zespole Szkół Muzycznych Sala Koncertowa im. Krzysztofa Pendereckiego przy ulicy 25 Czerwca 70. Bez cienia wątpliwości ta praca ma sens tylko wtedy kiedy jej wyniki można zaprezentować szerszemu odbiorcy.

Będzie to na pewno niezwykłe wydarzenie, choćby z racji tego, że jeden koncert i jedną Orkiestrę poprowadzi kilku dyrygentów. Na czele z Maestro Jonathanem Brettem.

Jonathan Brett - jest zaliczany do grona najwybitniejszych brytyjskich dyrygentów młodego pokolenia. Naukę muzyki rozpoczął w Royal College of Music w Londynie w klasach puzonu, altówki i fortepianu. Następnie uczęszczał do Guildhall School of Music and Drama oraz studiował muzykę na Uniwersytecie w Surrey, gdzie zaczął poważnie interesować się dyrygenturą. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem, otrzymał stypendium na studia w zakresie dyrygentury u Diego Massona oraz teorii muzyki na Uniwersytecie w Londynie. Dyrygenturę chóralną doskonalił pod kierunkiem Johna Poolea podczas stypendium w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Pracując z orkiestrami i zespołami studenckimi zdobył wiele nagród i wyróżnień, które dały mu możliwość uczestniczenia w kursach i klasach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Ilyę Musina i Yuriya Simonova. Był to okres bardzo intensywnych i owocnych studiów dyrygenckich młodego artysty.

Po pierwszych próbach profesjonalnej działalności na stanowisku dyrektora artystycznego Surrey Chamber Orchestra, Jonathan Brett od 1990 r. zostaje dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem orkiestry Engish Classical Players. Zespół powstał jako orkiestra kameralna, lecz przez ostatnie 10 lat występuje w różnych składach, do wielkiej orkiestry symfonicznej włącznie, w zależności od repertuaru, wykonując utwory od baroku po muzykę współczesną. Od czasu inauguracyjnego koncertu w Banqueting House w Whitehall, przyjętego z wielkim uznaniem krytyki i publiczności, sława orkiestry ciągle rośnie. Obecnie zespół jest znany i ceniony w Wielkiej Brytanii, zarówno dzięki koncertom, jak i nagraniom płytowym. Odbywa również, wraz ze swym dyrygentem-szefem tournee zagraniczne.

Jonathan Brett poza pracą z English Classical Players wiele koncertuje z wiodącymi zespołami brytyjskimi, jak Royal Philharmonic Orchestra, the Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Bournemouth Symphony Orchestra, Northern Sinfonia of England, the Royal Choral Society and the BBC Singers, współpracuje także jako gościnny dyrygent z orkiestrami zagranicznymi. W ostatnich sezonach koncertował w Austrii, Belgii, na Cyprze, we Francji, na Węgrzech, we Włoszech, w Polsce, Rumunii, Rosji i Hiszpanii. Jest pierwszym brytyjskim dyrygentem, zaproszonym do współpracy z Moskiewską Orkiestrą Filharmoniczną, z którą zadebiutował z wielkim sukcesem w grudniu 2002 w Sali Czajkowskiego w Moskwie, prowadząc IX Symfonię Ludwiga van Beethovena. Od tego czasu, jako gościnny dyrygent, regularnie koncertuje z tym zespołem zarówno w Moskwie - w Sali Czajkowskiego i w Wielkiej Sali Konserwatorium - jak i podczas tournee zagranicznych. W roku 2005 Jonathan Brett został członkiem Royal Society for the Arts.

W Koncercie Finałowym wystąpią:

Usłyszymy:

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego przy Zespole Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu.

Współorganizatorem jest Classic Concerts Trust.

Wstęp wolny!