Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

POLECAMY: Masłowska w Gombrowiczu! - kolejne spotkanie z cyklu "Pisarz i Krytyk"

06.03.2018 14:06 | Redakcja |
POLECAMY: Masłowska w Gombrowiczu! - kolejne spotkanie z cyklu "Pisarz i Krytyk"

Masłowska w Gombrowiczu

Jak myśleć i pisać o współczesnej kulturze, żeby nie znudzić siebie i czytelników, zastanawiać się będą w Muzeum Witolda Gombrowicza Dorota Masłowska i Zofia Król. To kolejne spotkanie z cyklu Pisarz i Krytyk odbędzie się 11 marca.

W ramach cyklu z wybitnymi piszącymi literaturę rozmawiają wybitni piszący o literaturze. Pretekstem do spotkania z Dorotą Masłowską jest wydany niedawno zbiór jej felietonów zatytułowany Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu? Zofia Król, filozofka, krytyczka literacka i redaktor naczelna pisma internetowego Dwutygodnik.com, w którym te felietony były publikowane, tak wprowadza w tematykę niedzielnego spotkania we Wsoli:
Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu? Dorota Masłowska przyjmuje w ostatniej książce punkt widzenia wszechstronnej i szalonej badaczki: nurza się w odmętach kultury popularnej i wspina na wyżyny językowych subtelności. Głównym narzędziem analizy staje się czułość. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o tym, jak myśleć i pisać o współczesnej kulturze, żeby nie znudzić siebie i czytelników, oraz dlaczego najlepszy badacz jest wszystkożerny.

Zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza 11 marca o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli. Zbiórka o godz. 16.20 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po spotkaniu, około godz. 18.30.

Dorota Masłowska zadebiutowała w 2002 głośną i kontrowersyjną powieścią "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Za tę powieść pisarka otrzymała Paszport Polityki i nominację do Nagrody Nike. Nagrodę tę dostała w 2006 roku za kolejną powieść Paw Królowej. Masłowska napisała też dwa dramaty: "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" i "Między nami dobrze jest", wielokrotnie wystawiane przez teatry polskie i zagraniczne. W 2014 roku ukazał się pierwszy album muzyczny pisarki zatytułowany Społeczeństwo jest niemiłe. Masłowska wydała również dwa zbiory felietonów: "Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne" (2015) oraz "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu" (2017).

Zofia Król, krytyczka i historyczka literatury, doktor filozofii. Redaktorka naczelna magazynu o kulturze dwutygodnik.com. Współpracowała m.in. z Zeszytami Literackimi, Tygodnikiem Powszechnym, Gazetą Wyborczą i Kontekstami. Jest jurorką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

POLECAMY: Masłowska w Gombrowiczu! - kolejne spotkanie z cyklu "Pisarz i Krytyk"