N A S Z   P A R T N E R

Europejska Noc Muzeów 2011 - Niedzielna Noc w iłżeckim muzeum

13.05.2011
|
Europejska Noc Muzeów 2011 - Niedzielna Noc w iłżeckim muzeum

W tym roku również Regionalne Muzeum iłżeckie dołącza do ogólnopolskiej Nocy Muzeów!

W niedzielę 15 maja będzie otwarte od godz. 18:00 do 24:00.


W programie zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych:


1. Dzieje miasta i regionu.

Wystawa historyczna prezentuje dzieje miasta i regionu Iłżeckiego od okresu neolitu do II wojny św. Oprócz zabytków z zakresu archeologii, militariów, numizmatów, sztuki, dokumentów, ksiąg cechowych na ekspozycję składają się plansze ilustrujące dzieje miasta od X i V wieku poprzez wiek XVI i XVII okresu jego największego rozkwitu i upadku w 1655 r. podczas potopu szwedzkiego. Ważną część ekspozycji stanowi okres powstania listopadowego i styczniowego, po którym w 1869 roku Iłża utraciła prawa miejskie. Chlubą zbiorów sztuki są 2 obrazy dwustronne malowane o tematyce patriotycznie-religijnej z 1863 roku.


2. Ceramika Iłży i okolic.

Wystawa prezentuje kolekcje ceramiki z Iłży i okolic. Rzemiosło garncarskie ma w Polsce tradycje wielowiekową jest jednym z najstarszych zawodów uprawianych na ziemiach polskich. Jego ślady na naszych ziemiach pochodzą z połowy I tysiąclecia p.n.e. kiedy to zaczęto posługiwać się ręcznym kołem garncarskim. Koło sponowe z napędem nożnym pojawia się w XII wieku i przychodzi do nas z zachodu. IŁŻA - to jeden z najstarszych i najsilniejszych ośrodków garncarskich w Polsce. W XIV wieku powstają tu pierwsze organizacje cechowe.Wiek XVI i XVII to okres największego rozkwitu garncarstwa iłżeckiego. Wyroby iłżeckich garncarzy cieszyły się powodzeniem nie tylko na rynku krajowym (Warszawa, Kraków), ale nawet przez Gdańsk wysyłane były do Szwecji i innych krajów. W 1860 roku pracowało w Iłży w zawodzie ceramika 50 majstrów, 20 czeladników, 30 uczniów. W 1913 roku cech garncarski w Iłży został zlikwidowany.


3. Pradzieje regionu.

Początki osadnictwa na tym terenie sięgają XI w.p.n.e. Od tego czasu trwało ono niemal bez przerwy- świadczy o tym odkrycie ok.60 stanowisk archeologicznych ze śladami osadnictwa w promieniu 7 kilometrów od centrum miasta. Na przykład przy drodze do wsi Malenie archeolodzy odkryli pracownię krzemionkarską z ponad 200 krzemiennymi narzędziami, pochodzącą z okresu neolitu (4500-1700 r. p.n.e.) Największe skupisko znalezisk znajduje się na prawym brzegu Iłżanki, przy drodze na Chwałowice. Oprócz żużlu żelaznego, świadczącego o istnieniu w tym miejscu już w czasach rzymskich ośrodka hutniczego, odkryto bogate pozostałości osadnictwa wczesnośredniowiecznego i średniowiecznego.


4. Ponadto zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej "Ptaki drapieżne" ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Bez ptaków trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Spotykamy je niemal wszędzie, poczynając od resztek puszcz pierwotnych i bagien a kończąc na naszych wysypiskach śmieci. Obecnie na ziemi żyje ponad 9 000 gatunków ptaków. Fascynują nas ich barwy, śpiew, zdolność do lotu i zwyczaje. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji coraz więcej gatunków pada ofiara skażenia i zniszczenia środowiska naturalnego. W ciągu ostatnich 400 lat udokumentowano wymarcie przeszło 100 gatunków ptaków. Obecnie ponad 1 000 gatunków ptaków jest zagrożone wymarciem.

5. Zapraszamy również na opowieści o ziołach - Magdalena Gorzkowska - zioła, maści, syropy lecznicze...

Magdalena Gorzkowska, archeolog i fotografik, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki (46 lat), z pochodzenia starachowiczanka, zamieszkująca w Starachowicach. Od listopada 2004 roku dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach, poprzednio pracowała w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Od 23 lat, praktycznie każdy urlop spędza na wykopaliskach archeologicznych na różnych stanowiskach w kraju i za granicą.

6. "Nie święci garnki lepią"- lepienie z gliny i toczenie na kole garncarskim.

Zapraszamy do Iłży!