N A S Z   P A R T N E R

Sobotnia Inauguracja Konkursu wiolonczelowego z Radomską Orkiestrą Kameralną

10.05.2011
|
Zaakceptuj marketing-cookies, aby oglądać filmy.
Sobotnia Inauguracja Konkursu wiolonczelowego z Radomską Orkiestrą Kameralną

Nie zdążycie ochłonąć po piątkowych wrażeniach z koncertu Filharmonii Świętokrzyskiej, a w sobotni wieczór ponownie delektować będzie Wasze zmysły muzyka klasyczna, gdyż Radomska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na Inaugurację I Konkursu Wiolonczelowego Radom 2011.

Ogólnopolski konkurs jest organizowany przez Polską Fundację Promocji Kultury Muzycznej,

Radomska Orkiestra Kameralna oraz Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu.


Na konkurs zgłosiło się 21 młodych wiolonczelistów z 12 polskich miast.

Niespotykanym pomysłem będzie skład Jury. Jednoosobowo reprezentować je będzie znakomity fiński wiolonczelista - Marko Ylonen z Sibelius Academy w Helsinkach.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w postaci koncertów z Radomską Orkiestrą Kameralną, Radiową Filharmonią New Art, a także recitali solowych.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 15 maja o godz. 11:00 w Sali koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

Koncert laureatów odbędzie się w tej samej sali - 16 maja o godz. 18:00. Wstęp na przesłuchania i koncert laureatów jest wolny.

Szczegółowe informacje na temat konkursu zamieszczone są na stronie Polskiej Fundacji Promocji Kultury Muzycznej pod adresem www.pfpkm.pl

O godz. 18:00 w Sali koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu wystąpią:

W programie:

Głównymi bohaterami koncertu będą dwaj znakomici artyści: niezapomniany kompozytor jakim jest sam Józef Haydn oraz znany już radomskiej publiczności, wybitny wiolonczelista Marko Ylonen.

To zestawienie będzie nie lada gratką dla fanów muzyki klasycznej i nie tylko. Muzyka dawna, grana z pasją i zrozumieniem, przemawia do współczesnych odbiorców bardziej niż niejedna romantyczna symfonia.

Józef Haydn był jednym z głównych przedstawicieli klasycyzmu w muzyce oraz jednym z tych, którzy zdefiniowali główne formy muzyczne, takie jak sonata, symfonia i kwartet, które były powielane przez kolejne pokolenia kompozytorów. Jego muzyka odznaczała się pomysłowością w rozwijaniu tematów, a także poczuciem humoru i nieoczekiwanymi zmianami. Muzyka Haydna jest zarazem delikatna i potężna, tętniąca życiem i energią. Potrafi być jednakowoż niezwykle dramatyczna.

W trakcie występu wysłuchamy między innymi klasycznego Koncertu wiolonczelowego C-dur Josepha Haydna. Prawdopodobnie utwór powstał między 1761 a 1765 rokiem. Jest niemal pewne, że pisał go Joseph Haydn dla wiolonczelisty Josepha Weigla. Koncert wiolonczelowy C-dur należy do najsłynniejszych dzieł Josepha Haydna. Jest pełen świeżej, żywiołowej inwencji. Umiejętnie i zręcznie wplata w całość instrument solowy.

Specjalnie dla radomskich melomanów partie solowe zagra wirtuoz wiolonczeli -

Marko Ylonen

Już jako piętnastolatek Ylonen został jednym z finalistów ogólnonarodowego konkursu wiolonczelowego w Finlandii. W 1990 r. zdobył II nagrodę na Skandynawskim Konkursie Wiolonczelowym w Turku, a rok później uhonorowano go nagrodą na Konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie. W 1996 r. został zdobywcą I nagrody na Concert Artist Guild Competition w Nowym Jorku.

Marko Ylonen występował też jako solista i kameralista w Finlandii i innych krajach europejskich, a także w Japonii, Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Ma na swoim koncie solowe występy ze wszystkimi głównymi orkiestrami Finlandii. Jako kameralista grał z wieloma najwybitniejszymi muzykami. Pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu Muzycznego w Korsholm w latach 2003, 2008 i 2010. Od 11 lat prowadzi klasę wiolonczeli i muzyki kameralnej w Akademii Muzycznej im. Sibeliusa w Helsinkach.

Muzyk, poza repertuarem klasycznym, wykonuje często muzykę współczesną. Dokonał prawykonań wielu utworów fińskich kompozytorów. Takim wydarzeniem było m.in. wykonanie Koncertu wiolonczelowego Jouni Kaipainena w marcu 2003 r. wraz z Fińską Orkiestrą Radiową. Artysta gra na wiolonczeli autorstwa Matteo Goffrillera.

Z batutą i humorem wystąpi:

Łukasz Borowicz

Od marca 2007 roku jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.

Urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2005-06 pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Wcześniej (2002-05) był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, a w sezonie artystycznym 2000/2001 Ivana Fischera w Budapest Festival Orchestra. Od 2006 roku Łukasz Borowicz pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Poznańskiej. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury oraz laureatem nagród na czterech konkursach dyrygenckich. W styczniu 2008 został wyróżniony Paszportem Polityki.

Borowicz dyrygował wieloma orkiestrami, m.in.: Konzerthausorchester Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Halle, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą Rosji, Orkiestrą Opery w Marsylii, I Pomeriggi Musicali, Praską Orkiestra Symfoniczną FOK, Słowacką Radiową Orkiestra Symfoniczną i większością polskich orkiestr symfonicznych.

Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim Operze Narodowej prowadząc Don Giovanniego Mozarta. Kolejne realizacje to m.in. Orfeo ed Euridice w TWON, Don Giovanni i Eugeniusz Oniegin w Operze Krakowskiej, Czarodziejski flet i Rusałka w Teatrze Wielkim w Łodzi. W Operze Narodowej dyrygował także baletami ( Jezioro łabędzie, Bajadera ). Dyryguje koncertami i nagrywa z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami opery takimi jak: Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, również Samuel Ramey, Sergei Leiferkus.

Łukasz Borowicz jest aktywny w przywracaniu na koncertach zapomnianej muzyki. Nagrywał płyty wraz Polską Orkiestrą Radiową m.in. opery Lodoiska Cherubiniego, Maria Statkowskiego, Berggeist Spohra, Przygoda króla Artura Bacewicz, Euryanthe Webera. Nagrał koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika. Jego nagrania nagrodzono BBC Music Orchestral Choice (sierpień 2010), Diapason dOr (marzec 2010) dwukrotnie Fryderykiem (2007, 2010), a także nominowane do Midem Classical Awards (2008) i Preis der Deutschen Schallplatenkritik (2009).

W sierpniu 2009 zadebiutował na Festiwalu Rossiniego w Pesaro dyrygując koncertem Orchestra Haydn z Ewą Podleś. W sezonie 2009/2010 zrealizował także z Polską Orkiestrą Radiową koncertowe wykonania oper: Flis Moniuszki oraz Bezdomna jaskółka Laksa. W lipcu 2010 zadebiutował w berlińskiej Komische Oper, a w sierpniu na festiwalu Schleswig-Holstein Music Festival, gdzie dyrygował operą Halka Moniuszki z udziałem NDR Radiophilharmonie Hannover.

W ostanich dwóch latach ponownie nagrał utwory symfoniczne Andrzeja Panufnika z Konzerthausorchester Berlin. Sezon koncertowy Polskiej Orkiestry Radiowej otworzyła koncertowa premiera (po raz pierwszy po ponad 160 latach) opery Monbar Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Dalsze plany operowe to m.in. Maria Padilla Donizettiego (XV Festiwal Ludwiga van Beethovena).

Bilety w cenie: 19, 16 zł


Posłuchajmy na koniec doskonałego Koncertu wiolonczelowego C-dur Josepha Haydna: