N A S Z   P A R T N E R

Trzynastopiątkowe spotkanie koncertowe z Filharmonią Świętokrzyską

10.05.2011
|
Zaakceptuj marketing-cookies, aby oglądać filmy.
Trzynastopiątkowe spotkanie koncertowe z Filharmonią Świętokrzyską

W piątkowy wieczór 13 maja, bez przesądów i zabobonów, na scenie Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego zaprezentuje się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej i zagra wspaniały, wiosenny koncert, który rozpocznie się o godz. 18:00.

Z batutą wystąpi - Jacek Rogala

Na skrzypcach zagra - Łukasz Błaszczyk

Pod batutą dyrygenta - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej

W programie usłyszymy:

Krótka historia Filharmonii Świętokrzyskiej:

Dzieje zespołu rozpoczynają się w roku 1920, kiedy to na bazie Orkiestry Dętej IV Pułku Piechoty Legionów stworzono orkiestrę symfoniczną. Po zakończeniu wojny aż 22 jej członków weszło w skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która zainaugurowała swój pierwszy sezon artystyczny 28 lipca 1945. Dyrektorem WOS został wtedy Marian Stroiński, który kierował nią do roku 1955, a po nim - do roku 1957 - Felicjan Lasota. Status filharmonii i nazwę Państwowa Filharmonia im. Oskara Kolberga nadano orkiestrze w 1968 dzięki Karolowi Anbildowi (z jego inicjatywy powstał w 1964 festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki oraz powołano Chór Filharmonii - 1984), który prowadził ją w latach 1957-90. Następnie funkcję dyrektora sprawował Tomasz Szreder (do 1995). Za jego kadencji siedzibą orkiestry stało się Kieleckie Centrum Kultury. Od 1995 do 2001 stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego objął Szymon Kawalla (w 1996 reaktywował festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki).

W 1998 Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. Orkiestra od wielu lat dokonuje nagrań płytowych i radiowych. Od pierwszych miesięcy powojennych zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży (audycje organizowane w szkołach województwa oraz koncerty symfoniczne Akademia Melomana).

Współpracowało z nią wielu wybitnych dyrygentów, m. in. Jacek Kasprzyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała. Z towarzyszeniem orkiestry występowali tak znani soliści, jak: Jeremy Findlay, Ingrid Fliter, Andrzej Hiolski, Krzysztof Jakowicz, Kevin Kenner, Zofia Kilanowicz, Konstanty A. Kulka, Mischa Maisky, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny, Tomasz Strahl, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i inni.

Orkiestra dawała koncerty na całym świecie m.in. w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Płd. Na swoim koncie ma nagranie m.in. cyklu płyt pt. "Album Polski".

Obecnie na czele Filharmonii stoi Jacek Rogala, który od początku swojej kadencji walczył o wybudowanie nowej siedziby. Po siedmiu latach starań Filharmonia Świętokrzyska 15 października 2009 podpisała umowę z wykonawcą Międzynarodowego Centrum Kultur, nowej siedziby instytucji. Otwarcie gmachu oraz inauguracja nowego sezonu przewidziane jest w grudniu tego roku.

Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej. W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis.

Pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki i kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. Jest wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kieruje także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców.

Komponuje muzykę symfoniczną, kameralną, chóralną i elektroniczną. Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM.

Od roku 2001 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. Obecnie pochłonięty jest budową nowej siedziby tej instytucji.

Ma na swym koncie wiele prawykonań i nagrań radiowych utworów kompozytorów współczesnych oraz utworów uznawanych za zaginione. Jego nagrania kompozycji "3 dla 13" Pawła Mykietyna oraz Concerto a rebours Tadeusza Wieleckiego w roku 1995 i 1999 zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, a płyta z nagraniem utworu "3 dla 13" w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl płyt "Album Polski".

Koncertował w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, we Włoszech, Austrii, na Słowacji i w Kanadzie.

Kształcił się pod okiem wybitnych pedagogów, m.in. Iwony Wojciechowskiej, Aleksandra Kramarova, Zakhara Brona. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede.

Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Dzięki sukcesom osiągniętym w Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego koncertuje jako solista i kameralista niemal w całej Europie, np. w Anglii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii. Występuje z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, m.in. z Tomaszem Bugajem, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Grzegorzem Nowakiem, Markiem Pijarowskim, Wojciechem Rajskim, Karolem Stryją, Antonim Witem. Koncertuje z większością polskich orkiestr filharmonicznych, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Dokonuje także wielu nagrań dla Polskiego Radia w Warszawie i Łodzi.

Za bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Brązowym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi.

W 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournee Krystiana Zimermana jako jeden z koncertmistrzów Polish Festival Orchestra.

Obecnie prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Bilety na koncert w cenie: 19, 16, 13, 11 zł

Zatem koty czarne przeganiamy i na koncert przybywamy!

A jako przedsmak tego co nas czeka, posłuchajmy porywającej i genialnej 4. części IX Symfonii "Z Nowego Świata" Antonina Dvořaka: