Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Przeczytaj "Horoskopy" Adriana Szarego! Najnowszy tomik radomianina już dostępny!

18.01.2015 12:08 | Redakcja |
Przeczytaj "Horoskopy" Adriana Szarego! Najnowszy tomik radomianina już dostępny!

Nowy tomik na nowy rok. "Horoskopy" to najnowsza pozycja autorstwa radomianina Adriana Szarego.

"to będzie kolejny dobry rok" - tak zapowiada poeta w pierwszym utworze nowego tomiku. Parafrazując jego słowa, to kolejna dobra publikacja Adriana Szarego. Znajdziemy w niej poezję, prozę poetycką, bajki, a także piosenki napisane dla grupy "Kliper".

Adrian Szary zabiera nas tym razem w świat astrologii. Jak się jednak okazuje świat ten nie jest zupełnie obcy naszej przyziemnej rzeczywistości. Kolejny tomik radomskiego poety pod nazwą "Horoskopy" rozpoczyna wiersz o tym samym tytule. Już w pierwszym utworze nowego tomiku autor zachwyca nas swoją kreatywnością i sprawnością językową. "Barany zbaranieją, Byki wybyczą się Bliźniętom | zabliźnią się rany Raki raczkować będą w interesach (...)". Czy to nie fantastyczne? A to dopiero początek językowych smakołyków.

"Horoskopy" są kompendium możliwości naszego ojczystego języka. Szarżująca na krawędzi znaczeń zabawa słowem to jest to, co w twórczości Adriana Szarego lubię najbardziej. Rymy, rytm, frazeologizmy, czyli wszystkie chwyty dozwolone. A to wszystko ubrane w wysublimowany żart i dystans do świata i samego siebie.

"Big city life" - cudo! Współczesny świat zatopiony w liczbach. A skoro już przy nich jesteśmy... Najnowszy tomik Adriana Szarego zawiera dwadzieścia cztery utwory. Przedstawiają one panoramicznie współczesność, zawierają elementy legend, bajek, baśni i klasycznych motywów. Adrian Szary reinterpretuje to wszystko językiem poezji lekkim, przyjemnym, ale niekiedy dającym mocno w kość i zmuszającym do refleksji.

W korespondecji z tytułem następuje podział na poszczególne znaki zodiaku. Każdemu z dwunastu towarzyszą dwa utwory. Przyznam szczerze, że początkowo nie potrafiłam sobie wytłumaczyć, czym kierował się autor przy dopasowywaniu do konkretnego znaku zodiaku. "Horoskopy" stały się zatem dla mnie nie tylko zagwostką językoznawczą, a takie uwielbiam najbardziej! Jeszcze nie dotarłam do mety, znalazłam trop dla części utworów. Większość z nich znajduje logiczne umotywowanie. Każdy kolejny znak zodiaku przyjmuję jako klucz do nowego odczytania utworów. Z każdym kolejnym otwarciem tomiku dostrzegam inne aspekty i możliwości interpretacyjne. Zachęcam najserdeczniej do tej intelektualno-intepretacyjnej podróży... podróży do gwiazd z Adrianem Szarym.

Publikacja Adriana Szarego ukazała się pod patronatem "Zeszytów Poetyckich" oraz naszego portalu CoolturalnyRadom.pl .

Adrian Szary jest osobą niezwykle barwną, działającą aktywnie w naszym mieście. Jest nie tylko poetą, ale także m.in. polonistą ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego, wykładowcą UTH im. Kazimierza Puławskiego, instruktorem warsztatów literackich w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu. Dotychczas wydał pięć książek poetyckich, zbiór bajek, opowiadań. Jest takze autorem monodramu "Bal", którego premiera miała miejsce w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w 2013 roku.

K. Mroczek

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Przeczytaj "Horoskopy" Adriana Szarego! Najnowszy tomik radomianina już dostępny!