Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Imieniny Jana Kochanowskiego w Radomiu! [ZDJĘCIA]

28.06.2014 16:43 | Redakcja |
Imieniny Jana Kochanowskiego w Radomiu! [ZDJĘCIA]

24 czerwca w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii - "Łaźnia" odbyły się Imieniny Jana Kochanowskiego, w ramach Dni Radomia. Organizatorami uroczystości był Wydział Kultury Urzędu Miasta Radomia, Stowarzyszenie "Renesans", Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego, Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Jana Kochanowskiego oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w radomskiej Katedrze, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Kochanowskiego i na część główną udano się do "Łaźni".

Program artystyczny złożony z utworów Jana Kochanowskiego, jak również wierszy i piosenek inspirowanych jego twórczością prowadziła Klaudia Twardowska. Całość rozpoczęła biografia wybitnego, renesansowego poety, przygotowana przez gimnazjalistów PG nr 23: Annę Nagrodzką, Natalię Jaworską i Macieja Kalitę. Następnie uczniowie PG nr 3 zaprezentowali taniec w stylu renesansowym oraz fraszkę, fragmenty "Pieśni Świętojańskiej o Sobótce", psalm i tren Jana Kochanowskiego. W programie, przygotowanym pod kierunkiem Małgorzaty Zaceńskiej, Anny Wajs, Anety Duszy i Małgorzaty Walewskiej, wystąpili: Katarzyna Konopka, Oliwia Jachacy, Ewa Gołda, Weronika Kaca, Karol Pysiak i Jan Kuna.

W programie, opracowanym przez Adriana Szarego, wysłuchaliśmy wierszy, nagrodzonych w konkursie "O laur Kochanowskiego", organizowanym przez ZSO nr 6 oraz utworów, za które Szary odebrał nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "O dzban czarnoleskiego miodu". Tomasz Szczepanowski i Stella Hufnagiel z PG nr 23 zaprezentowali wiersze: Damiana Lesiaka z VI LO oraz Oli Młynarskiej z ZSP im. Józefa Brandta, a Izabella Dymon, Natalia Cheda, Karolina Opałka i Martyna Wojciechowska z VI LO zaprezentowały wiersze Olgi Siek oraz Adriana Szarego. Oprawę muzyczną przygotował Dominik Nowak z PG nr 23 oraz uczniowie ZSM im. Oskara Kolberga: Agata Rejczak, Sandra Wesołowska, Justyna Maślanka, Weronika Słomka oraz Krzysztof Włodarczyk, przygotowani pod kierunkiem Pani Ewy Jagodzińskiej, Ewy Skrok oraz Tomasza Sczepanowskiego.

Na zakończenie zaprezentowane zostały wiersze Izabelli Mosańskiej, inspirowane życiem i twórczością renesansowego poety, za które otrzymała nagrodę Jana Kochanowskiego z rąk Tadeusza Derlatki - prezesa Stowarzyszenie "Renesans". Całość spotkania zwieńczył film Bartosza Utkowskiego - "Tribute to Jan Kochanowski", nagrodzony w konkursie "O laur Kochanowskiego".

Były to pierwsze tak huczne imieniny wybitnego poety ziemi radomskiej, zorganizowane w 430 rocznicę jego śmierci. Gościem specjalnym był goszczący w Radomiu Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Azerbejdżanu Hasan Aziz Ogly Hasanov

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Remigiusza Kutyły.

Karolina Mroczek

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Imieniny Jana Kochanowskiego w Radomiu! [ZDJĘCIA] Imieniny Jana Kochanowskiego w Radomiu! [ZDJĘCIA] Imieniny Jana Kochanowskiego w Radomiu! [ZDJĘCIA] Imieniny Jana Kochanowskiego w Radomiu! [ZDJĘCIA] Imieniny Jana Kochanowskiego w Radomiu! [ZDJĘCIA] Imieniny Jana Kochanowskiego w Radomiu! [ZDJĘCIA] Imieniny Jana Kochanowskiego w Radomiu! [ZDJĘCIA]