N A S Z   P A R T N E R

Promocja książki "Historia o chlebie i piekarzach radomskich" w Resursie Obywatelskiej

19.04.2011
|
Promocja książki "Historia o chlebie i piekarzach radomskich" w Resursie Obywatelskiej

W tym roku odbywają się uroczystości związane z obchodami jubileuszu 250-lecia potwierdzenia statutu Cechu Piekarzy w Radomiu przez króla Polski Augusta III Sasa. Miesiąc temu, 13 marca w kościele farnym św. Jana w Radomiu odprawiono uroczystą Mszę Św. koncelebrowaną przez Ordynariusza Diecezji Radomskiej ks. biskupa Henryka Tomasika, w asyście kapelana rzemiosła radomskiego ks. Andrzeja Zarzyckiego.

Kolejnym punktem tego zacnego jubileuszu jest dzisiejsza promocja monumentalnego wydawnictwa "Historia o chlebie i piekarzach radomskich", która odbędzie się o godz. 18:00 w Resursie Obywatelskiej.

Historia radomskich cechów sięga aż XIV wieku. Pierwszym dokumentem potwierdzającym obecność w Radomiu piekarzy był spis mieszkańców z 1532 r. Wynikało z niego, iż Radom liczył w owym czasie 30 piekarzy, którzy kwartalnie płacili starostwu podatek 1 grosza od osoby. Przez kolejne kilkaset lat liczba radomskich piekarzy wahała się od 12 do 24.

Rozkwit cechu nastąpił dopiero w II połowie XVIII wieku, kiedy to żył i działał cechmistrz Franciszek Sowiński, z którego inspiracji został napisany w 1760 roku statut, zatwierdzony przez króla Polski Augusta III Sasa. Statut znany był piekarzom przez cały wiek XIX i XX.

Po II wojnie światowej, w roku 1947, władze komunistyczne zamknęły działalność cechu włączając go w struktury Cechu Różnych, z którego to wydzielił się w 1984 r. Cech Rzemiosł Spożywczych, zrzeszając min. piekarzy, cukierników, masarzy, młynarzy i producentów wody.

Rok 2004 przynosi, po kilkudziesięciu latach przerwy, reaktywację Cechu Piekarzy w Radomiu, który za główne cele obrał sobie ochronę i kultywowanie tradycji polskiego, a w szczególności radomskiego piekarstwa rzemieślniczego, obronę interesów ekonomicznych piekarni.

Promowanie pieczywa radomskich piekarzy odbywa się na wiele sposobów, poza najnowszą książką, akcją Dobry Chleb czy pomysłem na radomski chleb, na mieszkańców Radomia czeka zaplanowane na 3-4 września Święto Chleba.

Wstęp na dzisiejszą promocję książki jest wolny.

Przesmacznie zapraszamy!