N A S Z   P A R T N E R

Kim jest dzisiejszy artysta? Robert Grudzień – człowiek, muzyk-kompozytor, przyjaciel naszej szkoły...

18.02.2014
|
Kim jest dzisiejszy artysta?  Robert Grudzień – człowiek, muzyk-kompozytor, przyjaciel naszej szkoły...

Kim jest dzisiejszy artysta?

Robert Grudzień człowiek, muzyk-kompozytor, przyjaciel naszej szkoły

Refleksje po zrealizowanej prezentacji gimnazjalnego projektu edukacyjnego

Taki tytuł nosi międzyklasowy i międzyprzedmiotowy gimnazjalny projekt edukacyjny uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie. Jego efekty zostały zaprezentowane w dniu 13 lutego 2014 r. przed komisją oceniającą wszystkie tegoroczne uczniowskie dokonania projektowe. Prezentację dotyczącą osoby Roberta Grudnia -radomskiego muzyka kompozytora i dyrektora Fundacji Mikołaja z Radomia przygotowali uczniowie klas II i III pod opieką dyplomowanego nauczyciela języka polskiego Stanisława Prażmowskiego, do niedawna dyrektora ZSO w Wolanowie.

Zaproponowany uczniom temat projektu nie jest przypadkowy, dotyczy osoby koncertującego organisty i kompozytora, którego ze szkołą w Wolanowie łączy już wiele. W maju 2011 r., podczas festynu szkolnego, na zaproszenie dyrektora Stanisława Prażmowskiego muzyk zaprezentował koncert organowy połączony z gawędą historyczną, dotyczącą związku muzyki polskiej z naszą narodową historią. Koncert obejrzeli uczniowie kliku szkół z gminy Wolanów, nauczyciele i rodzice uczniów. Wtedy też dyrektor szkoły wręczył Robertowi Grudniowi przyznany w imieniu rady pedagogicznej i własnym tytuł Przyjaciela Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie. Wyróżnienie to jest wyrazem uznania muzycznego kunsztu artysty i wdzięczności za bliską współprace dydaktyczno - wychowawczą i kulturalną. W Wolanowie Mistrz na zaproszenie Stanisława Prażmowskiego koncertował jeszcze dwa razy w miejscowym kościele i ponownie w szkole (luty i czerwiec 2012 r.).

Przypomniane tu wydarzenia artystyczne dowodzą znajomości i współpracy obu panów na płaszczyźnie kultury i oświaty, co służy przede wszystkim dzieciom i młodzieży szkolnej. Wspomaga trud dydaktyczno-wychowawczy nauczycieli i kształtuje osobowość młodych ludzi. To zrozumienie sensu wspólnych działań zaczęło się z początkiem lat 90., kiedy to Stanisław Prażmowski był radnym Rady Miejskiej i naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Robert Grudzień z kolei bywał kilka razy na posiedzeniach komisji kultury i wtedy to zawiązała się znajomość, procentująca do dzisiaj. Potem w swojej pracy dyrektorskiej Stanisław Prażmowski wielokrotnie organizował w szkole dla uczniów spotkania z ciekawymi ludźmi chcąc, by przekazywali oni uczniom rozmaite pozytywne wartości, które - bez wątpienia - będą procentować w późniejszym życiu obecnych uczniów. Zawsze uważał też, że dyrektor szkoły nie powinien ograniczać się wyłącznie do wewnętrznego życia szkoły, lecz współpracować z pozaszkolnymi instytucjami i osobami znaczącego formatu. Dzięki swoim osobistym kontaktom z artystami, kombatantami i innymi środowiskami w Radomiu pozyskiwał do realizacji tych ambitnych zamierzeń wiele ciekawych osób. Jedną z nich jest Robert Grudzień.

W tej konsytuacji widać, że projekt edukacyjny nakierowany na osobę Roberta Grudnia ma bardzo silne uzasadnienie. Propozycja tematu zaciekawiła grupę uczniów klasy humanistycznej Publicznego Gimnazjum w Wolanowie, mimo że wcześniej o tym muzyku i kompozytorze prawie nie słyszeli, pamiętały go z wolanowskich koncertów zaledwie pojedyncze osoby. Nie może to dziwić, gdyż obecne pokolenie młodych ludzi akurat w muzyce organowej czy fortepianowej nie gustuje, a swoich idoli upatruje zgoła gdzie indziej. Tym bardziej więc cieszy, że znalazła się grupa śmiałków, odkrywających jeden z obszarów kultury wysokiej muzyki poważnej.

Pierwsze spotkania opiekuna zespołu ze swoimi uczniami służyły przedstawieniu istoty projektu, gromadzeniu informacji o artystach dawnych i współczesnych, o rodzajach sztuki i obszarach twórczej aktywności. Uczniowie odszukali, głównie w internecie, wiadomości o działalności muzycznej i innej Roberta Grudnia, przynosili wydrukowane materiały, w domu słuchali jego koncertów muzycznych i udzielonych wywiadów. Z taką wiedzą zapragnęli zaprezentować swoim rówieśnikom muzykę poważną, w tym organową i fortepianową. Postawili sobie cel ambitny, zwłaszcza że przy zauroczeniu nastolatków popularną muzyką obecnych czasów proponowanie koncertów organowych mogło narazić ich nawet na ośmieszenie w swoim środowisku. Do niczego takiego jednak nie doszło.

Uczniowie chcieli też się dowiedzieć, czy dzisiejsi dawni artyści mają coś wspólnego ze sobą, jak żyli tamci - w odległych wiekach - i czym zajmują się dzisiejsi muzycy, malarze, rzeźbiarze i inni twórcy kultury. Opiekun zespołu z kolei zauważył, że młodzież zainteresowała się zaproponowanym im obszarem kultury muzycznej, rozmawiał na zajęciach o ich doznaniach, i podpowiadał, co warto jeszcze zobaczyć i czego posłuchać. Okazało się przy tym, że młodzi ludzie są otwarci na to, co im się proponuje, nie blokują się z góry przed tym. Można zatem kształtować gusta młodzieży, mądrze proponując im różne zainteresowania.

W celu uzupełnienia wiadomości medialnych o osobie Roberta Grudnia nauczyciel zaprosił go do szkoły w celu bezpośredniego zapoznania się z im młodzieży i przeprowadzenia przygotowanego wcześniej wywiadu. Spotkanie to odbyło się 25 listopada i trwało ponad 2 godziny. Zostało sfilmowane i we fragmentach uwzględnione w przygotowanej prezentacji. Dla uczniów było to niezwykłe przeżycie. Pierwszy raz w życiu w czymś takim uczestniczyli, mogli rozmawiać z mistrzem bezpośrednio, choć w sporym stremowaniu. Odnieśli wrażenie, że artysta ten to człowiek niezwykle bezpośredni, łatwo nawiązujący kontakt z młodzieżą, barwnie opowiadający o muzyce i historii, narodowych bohaterach i o sobie samym. Dostrzegli jego ciepłą osobowość i bogaty życiorys.

Dowiedzieli się, że oprócz koncertowania, tworzenia własnych kompozycji zajmuje się też działalnością charytatywną, organizatorska, współpracuje ze znakomitościami muzycznymi, aktorskimi i teatralnymi. To świadczy, że jest on przez wszystkie te środowiska doceniany.

Zrealizowany projekt edukacyjny, zdaniem Stanisława Prażmowskiego, osiągnął swoje zamierzone cele. Uczniowie deklarują, że będą uczestniczyć w dostępnych im koncertach Roberta Grudnia, gdyż polubili tę muzykę, a sam artysta stał się im bliski, czują się jego znajomymi. To jeszcze jeden dowód na to, że warto propagować wśród młodych ludzi ambitne wartości i przybliżać im ich twórców. Sądzę, że i dla samego mistrza kontakt ze szkołą w Wolanowie też nie pozostaje bez znaczenia, gdyż ceni on sobie spotkania w szkołach, lubi tam bywać i koncertować. Cieszy go otwartość uczniów na takie spotkania.

Gimnazjalny zespól projektowy z Wolanowa w składzie: Joanna Ciesielczyk, Różą Dolega, Robert Dolega, Jolanta Gajewska, Ewelina Świtas i Katarzyna Tokarska wraz ze swoim opiekunem, Stanisławem Prażmowskim jeszcze raz tą drogą składa Panu Robertowi Grudniowi swoje podziękowania i wyrazy uznania.

(opracowała: Ewa Nowakowska)