N A S Z   P A R T N E R

Canzona di barocco, Koncert "Jeunehomme", V Symfonia - na "Przeboje Mistrzów" zaprasza Radomska Orkiestra Kameralna

13.04.2011
|
Zaakceptuj marketing-cookies, aby oglądać filmy.
Canzona di barocco, Koncert "Jeunehomme", V Symfonia - na "Przeboje Mistrzów" zaprasza Radomska Orkiestra Kameralna

Szubert, Mozart i Czyż - to muzyczne połączenie daje nam koncert "Przeboje mistrzów, na który zaprasza Radomska Orkiestra Kameralna do Sali Koncertowej UM w najbliższą sobotę 16 kwietnia o godz. 18:00.

Radomska publiczność usłyszy zestaw kilku najbardziej popularnych utworów znakomitych kompozytorów. W roli dyrygenta wystąpi Piotr Borkowski, który jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya. W roku 1989 uzyskał dyplom z wyróżnieniem, po wykonaniu koncertu dyplomowego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Ma na swoim koncie koncerty z wieloma polskimi orkiestrami symfonicznymi i zespołami kameralnymi. Dyryguje poza granicami kraju, m.in. we Francji, Niemczech (w Sali Filharmoników Berlińskich), Włoszech, Szwecji, USA, Korei Południowej i na Ukrainie.

Rolę solistki przejmie doskonała pianistka Joanna Maklakiewicz, specjalizująca się w wykonywaniu utworów Chopina oraz kompozytorów rosyjskich.

Kompozytorzy ery klasycznej i romantycznej tworzyli często muzykę bardzo osobistą, ale niewielu tak zniewalającą, tak ludzką, juk Franz Peter Schubert. Muzyka Mozarta jest pełna majestatycznego. magicznego piękna. Natomiast Schubert poprzez swoja muzykę zawierza nam najbardziej skrywane, tajemnice swej duszy. Niekiedy mroczne i bolesne, lecz także radosne, pełne ciepła i dziecięcej prostoty. Z komentarzy innych artystów wyłania się obraz Schuberta jako człowieka przytłaczanego wielkością własnego geniuszu.

Natomiast gdyby Mozart żył dłużej, niewątpliwie świat wzbogaciłby się o znacznie więcej wybitnych utworów. Pozostawił jednak po sobie imponujący dorobek. Genialność, piękno, a nade wszystko sympatia wobec ułomności ludzkiej natury charakteryzujące dojrzałe arcydzieła Mozarta, uczyniły je tak popularnymi, że uważany jest za najwybitniejszego kompozytora wszechczasów.

Podczas koncertu nie zabraknie także polskiej nuty. Usłyszymy Canzona di barocco Henryka Czyża, która powstała w 1983 roku. Utwór wyraźnie nawiązuje do muzyki epoki baroku. "Staram się tutaj kroczyć śladami dawnych mistrzów, co nie jest wbrew pozorom ani takie łatwe, ani ogólnie dostępne." - mówił o Canzonie di barocco kompozytor. Canzona di barocco była wykonywana nie tylko w Polsce, ale również we Włoszech, Francji, Hiszpanii, a także w Niemczech, gdzie kompozytor sam dyrygował swoim dziełem.

"Przeboje Mistrzów"

w programie:

Henryk Czyż: Canzona di barocco

Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert fortepianowy Es-dur nr 9 "Jeunehomme", KV 271

Franz Schubert: V Symfonia B-dur

Bilety: