Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Chance

Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu

03.06.2013 12:02 | Chance |
Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu

31 maja 2013r., w Teatrze Powszechnym w Radomiu wskrzeszono poetę - piewcę rewolucji rosyjskiej - Włodzimierza Majakowskiego.

Żył i tworzył w czasach kwitnącego futuryzmu i socjalizmu. Pisząc walczył o swoje miejsce w świecie. Chwilę cieszył się popoularnością, która zgasła w latach dwudziestych.
Umarł młodo, bo tak chciał...?

Na radomskiej scenie Kotłownia, za sprawą autorskiego spektaklu Andrzeja Sadowskiego narodził się na nowo, by wziąć udział w życiowej grze. Aktor Marek Braun tchnął w niego duszę. Intrygował, inspirował, zachwycał. Choć zmagania z przeszłością czerwonego bohatera nie były łatwe, stworzył postać niezwykle barwną i interesującą. Mistrzowska rola Brauna sprawiła, że Majakowski znów miał swoje 5 minut. Jak kiedyś - otaczali go przyjaciele - artyści; Aleksander Rodczenko (Adam Majewski), Osip i Lila Brikowie (Michał Górski i Karolina Łękawa) oraz ostatnia miłość poety - Nora Połonska (Klaudia Kuchtyk).

Doskonała obsada aktorska, mnóstwo emocji, niesamowita ekspresja, tempo i rockowa muzyka (Małgorzata Tekiel) ożywiły ten nieco przygnębiający sens sztuki, w której życie to sterowana gra, program komputerowy niczym "Matrix" braci Wachowskich.

Co dał nam chwilowy powót Majakowskiego? Po co wskrzeszać umarłych poetów, gdy wokół tyle młodych talentów?

Ponownie narodzony, w nieokreślonej przyszłości Wołodia stanął na radomskiej scenie, by pokazać współczesnym, że sztuka jest wieczna, a artyści, bez względu na miejsce, czas i okoliczności, w jakich żyją walczą wciąż o to samo. Odchodzą jedni, pojawiają się drudzy. Najważniejsze, by zmieniać świat na lepsze, nie pozostawiać go takim, jakim się zastało...

Współcześni artyści do dzieła! Nowa Scena Kotłownia powstała z myślą o Was!
Na przekór czasom i pod prąd - twórzcie, inspirujcie, zmieniajcie świat na lepsze!

Małgorzata Ziewiecka

Fot. poniżej - prapremiera sztuki "Majakowski/Reaktywacja" - 31 maja 2013r:

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu Majakowski/Reaktywacja - wskrzeszenie czerwonego poety w Radomiu