Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Współcześni Skamandryci, czyli Adrian Szary ze swoją paletą barw- 5. rocznica warsztatów literackich w „Arce”

16.05.2013 10:41 | Redakcja |
Współcześni Skamandryci, czyli Adrian Szary ze swoją paletą barw- 5. rocznica warsztatów literackich w „Arce”

Poetą można być z wyglądu, z wyboru lub z natchnienia- powiedziała kiedyś Magda Tarasiuk. W pierwszej połowie XX wieku Tuwim, Słonimski, Lechoń, Iwaszkiewicz i Wierzyński spotykali się zwykle w miejscach publicznych o klimacie kawiarnianym. Głośno czytali swoje wiersze, wzajemnie komentowali. Jeśli ktoś powie, że dzisiejszy świat jest inny, że Ci ludzie nie powrócą, jest namacalny powód, by mocno się z nim sprzeczać. Otóż... oni powrócili! Co prawda może i są bardziej współcześni z wyglądu, bardziej świadomi wyboru, ale chyba natchnienie wciąż nie daje im spokoju...

Grupa literacka, pozwolę sobie użyć tej nazwy, która uczestniczy w warsztatach Adriana Szarego prezentuje szeroką paletę barw poetyckich, a przy tym wysoki poziom formy. Spotykają się regularnie- co dwa tygodnie od pięciu lat. Zajęcia są bezpłatne, a lista uczestników wciąż ruchoma. Ciągle dołączają nowi twórcy, stali bywalcy zaglądają do kawiarni w Arce, mimo obowiązków. "Rzadko się zdarza, że ktoś przyjdzie raz i już więcej nie przyjdzie"- mówi Adrian Szary, instruktor warsztatów. Wymiernym efektem działań radomskich pisarzy stały się antologie: "Puzzle pamięci" (Radom 2008), "Nowa Teoria Literatury Użytkowej" (Radom 2009), "Na szarym początku" (Radom 2010/2011), "Asocjacje ( Radom 2012).

Bo gdy myśli krążą szaleńczo wśród tematów obszernych

Różnorodność twórców przejawia się nie tylko w wieku gromadzących się w Arce twórców, ale i podejmowanej tematyce oraz formie utworów. Najmłodszą uczestniczką jest dwunastoletnia Monika Dróżdż, której opowiadanie zostało zauważone w tegorocznym Konkursie Prozatorskim Kocham Cię... organizowanym przez Publiczny Ogródek Jordanowski w Radomiu.

Najliczniej zasilającą warsztaty grupą wiekową jest młodzież szkół średnich i gimnazjalnych. Ale i tu nie sposób mówić o jednolitości ich tekstów. Młodzież radomska tworzy różnorakie teksty literackie. Każda z osób jest indywidualnym i wyjątkowym twórcą.

- Uczestnicy warsztatów piszą dramaty, opowiadania, wiersze Przychodzę tutaj nie tylko po to, by pokazać swoje utwory, ale też nauczyć się czegoś więcej i poszukać inspiracji. Warsztaty literackie organizowane u nas w Radomiu są dobrym nośnikiem poprawiania swoich umiejętności pisarskich- mówi Patryk Płokita, jeden z uczestników z najdłuższym stażem. Jego twórczość jest bardzo dojrzała pod względem formy i treści, często inspirowana ważnymi wydarzeniami historycznymi. Podobnie jak niezwykle dojrzałe są wiersze Damiana Lesiaka, warsztatowicza często nagradzanego w regionalnych i ogólnopolskich konkursach literackich.

Działalność radomskich poetów dostrzegana jest także przez prasę. Przykładem jest wiersz Kasi Jesionek pt.: "Idea", który został opublikowany w ogólnopolskim, młodzieżowym piśmie. Interesującą postacią jest również Ada Grochala, która- obok uzdolnień literackich- ma w sobie potencjał aktorski. Niektórzy proszą ją o odczytanie swoich utworów, które ożywia swoją fantastyczną dykcją i interpretacją głosową. Warto wspomnieć też o starszych uczestnikach. Seniorzy chętnie przychodzą na warsztaty literackie do pana Adriana. Jest to zderzenie tym ciekawsze, gdyż niektórzy mają tyle lat praktyki w pisaniu, ile najmłodsi uczestnicy w metryce.

Jak poprawić wiersze trochę mniej udane?

Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość zaprezentowania swojej twórczości w przyjaznym gronie. Lokalni artyści wspólnie dyskutują, doceniają walory prezentowanych utworów, ale i proponują inne sposoby rozwiązań literackich. Ponadto profesjonalną radą służy prowadzący- Adrian Szary, który dodatkowo zwraca uwagę na formę utworów, zapis graficzny, czy układ rymów (jeżeli takie są). Na zajęciach pokazuje, w jaki sposób nanosić korekty, kierując się najczęściej zasadą minimum słów, maksimum treści.

- Zawsze podkreślam rygory formalne tekstów. Oczywiście współczesny wiersz nieregularny jest ich pozbawiony, ale warto myśleć o warstwie brzmieniowej. Nie wszystko musi być uporządkowane, chaos czasem też ma swoje plusy- mówi Adrian Szary.

Warsztaty na piątkę- pięcioletnia działalność

Liczne spotkania literackie (w tym indywidualne), konkursy, slamy poetyckie, czytanie poezji i bajek w teatrze i innych ośrodkach kultury, antologie, almanach polsko-niemiecki ciężko podsumować pięcioletnią działalność młodych artystów. Obecnie pan Adrian Szary zbiera utwory do piątej antologii, która będzie uhonorowaniem piątej rocznicy warsztatów literackich. Już 1 czerwca można będzie się spotkać z młodymi twórcami w Arce na Starym Mieście. Z okazji Dnia Dziecka będą czytali swoje bajki.

W dzisiejszym świecie, w którym żyć trzeba szybko, wciąż brakuje czasu, by usiąść i wczytać się w poezję. Na pytanie, jak w tych czasach rozwijać tak niebanalną pasję, Kasia Jesionek- uczestniczka warsztatów bez zastanowienia odpowiada: "trzeba iść do pana Adriana Szarego!" Każda grupa literacka potrzebuje swojego prekursora. Skamandryci mieli Leopolda Staffa, a radomscy twórcy literaccy mają swojego Szarego.

Adrian Szary jest poetą, doktorantem UMCS-u, polonistą ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego, instruktorem warsztatów literackich w Arce, inicjatorem Regionalnych Konkursów Literackich. Ma na swoim koncie trzy tomiki poetyckie, zbiór bajek i opowiadań. Jest redaktorem czterech antologii współczesnej literatury młodzieżowej. To człowiek kultury, w rozumieniu bardzo szerokim. Obecnie pracuje nad autorskim monodramem, którego premiera odbędzie się 13 czerwca o godzinie 17. w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Sztuka nosi tytuł "Bal". W roli głównej zagra Karolina Skrzek- uczennica VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Wkrótce na portalu coolturalnyradom znajdziecie wywiad z młodą aktorką, dotyczący zbliżającej się premiery spektaklu.

Adrian Szary koordynuje również przebieg Regionalnego Konkursu Literackiego, którego tegoroczna edycja oparta jest na inspiracjach twórczością Juliana Tuwima.

Szczegóły Regionalnego Konkursu Literackiego

Karolina Mroczek

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Współcześni Skamandryci, czyli Adrian Szary ze swoją paletą barw- 5. rocznica warsztatów literackich w „Arce” Współcześni Skamandryci, czyli Adrian Szary ze swoją paletą barw- 5. rocznica warsztatów literackich w „Arce” Współcześni Skamandryci, czyli Adrian Szary ze swoją paletą barw- 5. rocznica warsztatów literackich w „Arce” Współcześni Skamandryci, czyli Adrian Szary ze swoją paletą barw- 5. rocznica warsztatów literackich w „Arce” Współcześni Skamandryci, czyli Adrian Szary ze swoją paletą barw- 5. rocznica warsztatów literackich w „Arce” Współcześni Skamandryci, czyli Adrian Szary ze swoją paletą barw- 5. rocznica warsztatów literackich w „Arce”