N A S Z   P A R T N E R

Literaci do piór! Za tydzień rusza 34. Radomska Wiosna Literacka.

28.03.2011
|
Literaci do piór! Za tydzień rusza 34. Radomska Wiosna Literacka.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na 34. Radomską Wiosnę Lietracką.

To najstarsza w Polsce impreza promująca współczesną lietraturę dla dzieci, młodzieży i dorosłych rozpocznie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu 5 kwietnia i będzie trwała 4 dni - do piątku 8 kwietnia. Jak zawsze program jest bogaty i pełen atrakcji. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Z najmłodszymi spotkają się Łukasz Dębski, Michał Rusinek i Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Wszyscy utalentowani, nagradzani, docenieni najważniejszymi polskimi nagrodami literackimi, np. Polskiej Sekcji IBBY czy Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Łukasz Dębski pisze zabawne wierszyki i chętnie spotka się z dziećmi ze starszych klas szkół podstawowych. Michał Rusinek znany jest może bardziej jako językoznawca i sekretarz Wisławy Szymborskiej, ale i on rymuje dla dzieci oraz tłumaczy bajki o misiu Paddingtonie i Snoopym. Pani Roksana ma na koncie kilkadziesiąt książeczek dla najmłodszych, jednak na szczególne wyróżnienie zasługują dwie pozycje terapeutyczne: Lucjan. Lew, jakiego nie było i Kosmita wydane przez Fundację ING.

Młodzież będzie mogła porozmawiać z Jackiem Milewskim, Zbigniewem Masternakiem, Barbarą Ciwoniuk, Anną Brzezińską. Jacek Milewski jest autorem zbioru opowiadań Dym się rozwiewa, za który otrzymał nagrodę literacką im. Beaty Pawlak, pochodzącej z radomia dziennikarki, pisarki i reportażystki, zmarłej w 2002 roku w wyniku zamachu terrorystycznego na wyspie Bali. Zbigniew Masternak pochodzi z niewielkiej miejscowości w Górach Świętokrzyskich, jest pisarzem, scenarzystą, piłkarzem, najczęściej filmowanym pisarzem młodego pokolenia. Na spotkanie z Barbarą Ciwoniuk szczególnie zapraszamy młodzież gimnazjalną, ponieważ p. Barbara jest autorką książek opowiadających o problemach i dylematach młodego człowieka, np. odrzuceniu, niepełnosprawności, śmierci bliskich. Anny Brzezińskiej chyba nie trzeba przedstawiać? Jest jedną z najpopularniejszych pisarek fantasy, zdobywczynią trzech Zajdlów.

Po brzegi wypełniony jest program popołudniowych spotkań. Zachęcamy, by znaleźli Państwo czas dla radomian: Jerzego Wlazło, Roberta Grudnia czy Paczki radomskich (tym razem twórczy tercet wystąpi w komplecie). A już na pewno znaleźć go trzeba dla gwiazd polskiej literatury: Wojciecha Kuczoka, Agaty Tuszyńskiej i Janusza Majewskiego. Na spotkaniu z tym ostatnim nie może zabraknąć lwowiaków, bowiem reżyser pochodzi właśnie z tego legendarnego miasta, a jego książka Mała matura zawiera sporą garść wspomnień z miasta jego dzieciństwa. Do Leopolis przenieść się będzie można także dzięki Wojciechowi Habeli, który podczas spotkania z Januszem Majewskim zaśpiewa kilka najpopularniejszych lwowskich piosenek.

Wiośnie towarzyszyć będzie wystawa fotografii Antoniego Myśliwca "Tajemnice cerkwi". Warto przyjść na wernisaż. Po pierwsze dlatego, iż autor trzy lata poświęcił na utrwalenie w kadrze cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach. Po drugie - można będzie posłuchać wykładu Michała Płoskiego pod tym samym tytułem. Wreszcie po trzecie spotkaniu towarzyszył będzie występ Chóru Parafii Prawosławnej św. Mikołaja z Kielc pod dyrekcją Rafała Bazanka.

Ale na tym nie koniec muzycznych spotkań, bowiem 7 kwietnia w bibliotece wystąpi zespół "Krakowskie Przedmieście". Na koncert zapraszam szczególnie miłośników autorskiej, poetyckiej piosenki oraz księdza Jana Twardowskiego. Minęło już 5 lat od Jego śmierci, a duet Agata Bernadt i Adam Prucnal wykonywać będą utwory do wierszy Jana od Biedronki pochodzących z płyty "Spotkania".

Biogramy wszystkich gości Radomskiej Wiosny Literackiej dostępne są pod tym adresem.

Szczegółowy rozkład jazdy tegorocznej Wiosny Literackiej jak zwykle znajdziecie w Kalendarzu Imprez.