N A S Z   P A R T N E R

Charyzmatyczna, Niepowtarzalna, Pierwsza Dama Polskiego Rocka - KORA w radomskiej Strefie G2!

30.01.2012
|
Zaakceptuj marketing-cookies, aby oglądać filmy.
Charyzmatyczna, Niepowtarzalna, Pierwsza Dama Polskiego Rocka - KORA w radomskiej Strefie G2!

Zobacz zdjęcia z koncertu KORY:

Kora w Strefie G2 - 2012-02-03

Kora - bez wątpienia królowa polskiego rocka zagra w piątek 3 lutego 2012 r. w radomskiej Strefie G2!

Warto nadmienić, że w 2012 r. Kora obchodzić będzie jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.

Wizyta w Radomiu związana jest z trasą koncertową promującą nową płytę Kory pt. "Ping pong". Na pewno podczas koncertu usłyszymy także najbardziej znane przeboje z repertuaru zespołu Maanam.

Start: godz. 20:00

Bilety - 45 zł przedsprzedaż, 55 zł w dzień koncertu.

Informacje o biletach:


Urodziła się 8 czerwca 1951r. w Krakowie, w rodzinie urzędniczej jako najmłodsza z pięciorga rodzeństwa. Jest spod znaku Bliźniąt. Między 3 a 7 rokiem życia przebywała w Domu Dziecka w Jordanowie prowadzonym przez zakonnice. Czasy swego dzieciństwa i młodości opisuje w książce Podwójna linia życia (1992, wznowiona 1998). W 1968 - 1970 uczestniczyła w ruchu hipisowskim. W czasie swej podróży na pierwszy zlot hipisowski w Mielnie nazwano ją Korą (na ten temat mówi w rozmowie przeprowadzonej w książce Kamila Sipowicza, Hipisi w PRL-u, 2008). Na przełomie lat 60 i 70 Kora brała udział w towarzyskim i artystycznym życiu Krakowa. Przyjaźniła się z Jerzym Beresiem, Piotrem Skrzyneckim, Wiesławem Dymnym, Tadeuszem Kantorem, Krzysztofem Niemczykiem, Piotrem Markiem, Psem (Ryszardem Terleckim), Profesorem (Krzysztofem Kownackim), Galią.

Od 1971 żona muzyka i kompozytora Marka Jackowskiego. W latach 1971-75 brała udział w trasach koncertowych zespołu Ossjan (Marek Jackowski, Jacek Ostaszewski, Tomasz Hołuja), między innymi koncerty z wybitnym amerykańskim trębaczem jazzowym - Donem Cherry.

Pierwsza Dama Polskiego Rocka, autorka oryginalnych tekstów piosenek i wierszy.

O swoim debiucie w lutym 1976r. w poznańskim klubie "Aspirynka", gdzie wystąpiła wspólnie z Markiem Jackowskim i Milo Kurtisem jako Maanam, mówi rzadko i bez sentymentu. Już na samym początku swojej kariery uznana została za niebywałe zjawisko wokalno - estradowe. W 1977 roku Kora wraz z Markiem Jackowskim i Johnem Porterem tworzy formacje Maanam - Elektryczny Prysznic. Grupa koncertuje w klubach studenckich razem z Maciejem Zembatym.

W 1979 Kora i Marek oraz muzycy zespołu Dżamble nagrywają w katowickim studio kilka piosenek, między innymi: Hamlet, Blues Kory.

W połowie roku 1979 kształtuje się stały elektryczny rockowy skład zespołu Maanam z Ryszardem Olesińskim na gitarze, jego bratem - Krzysztofem ( w międzyczasie na kilka lat zastępuje go Bogdan Kowalewski) oraz perkusistą - Pawłem Markowskim.

Koncert Maanamu w 1980 roku w Opolu staje się przełomowy nie tylko dla Kory i kolegów - rusza nowa fala polskiego rocka jako soundtrack do wielkiej rewolucji społecznej Solidarności. Kora i Maanam z dnia na dzień stają się wielkimi gwiazdami, głosem pokolenia. W całej Polsce dziewczyny ubierają się , czeszą i noszą jak Kora. Kora swoim tekstami zrywa z dotychczasowym PRL-owskim bezpłciowym nihilizmem tekściarskim. Słowa jej piosenek powoli wchodzą poprzez język młodych do kanonu językowego. Dwie pierwsze płyty długogrające zespołu: Maanam i O! zawierają kilkanaście super przebojów, między innymi: Boskie Buenos, Karuzela marzeń, Oddech szczura, Szare miraże, O! nie rób tyle hałasu, Szał niebieskich ciał, Paranoja jest goła, Parada słoni . Zespól odbywa kilka tryumfalnych tourne po Polsce. Maanam występuję w dwóch filmach pełnometrażowych: Wielka Majówka i Czuję się świetnie.

W 1983, w stanie wojennym, wychodzi płyta Nocny Patrol, wedle niektórych krytyków najlepsza płyta Kory i Maanamu. Tytułowy Nocny Patrol, Zdrada i Polskie ulice oraz e Jestem kobietą to syntetyczne obrazy stanu ducha zniewolonego narodu. Maanam daje dokument czasów czytelny dla każdego, kto w nich musiał żyć. Muzyczna wizualizacja grudnia 1981: na płycie słychać czołgi i transportery na zaśnieżonych ulicach polskich miast, krzyk aresztowanych i internowanych. Dopełnieniem tej apokaliptycznej atmosfery są piosenki z następnego albumu Mental Cut: Kreon i You Or Me. Producentem nowofalowego awangardowego brzmienia zespołu jest Brytyjczyk - Neil Black. Kora porównywana jest z Siouxie Sioux, Niną Hagen i Chris Hydne.

Kora i Maanam nie zapominają także o melodyjnych przebojowych piosenkach zespołu: Krakowski spleen, Eksplozja, Simple Story, Luciolla, Lipstick On The Glass.

W okresie 1983-1985 Maanam bardzo dużo koncertuje w Niemczech Zachodnich, Holandii i Francji. Gra w słynnym londyńskim klubie Marquee. Wychodzą anglojęzyczne wersje polskich płyt: Night Patrol i Wet Cat. Przed Korą i zespołem stoi możliwość wielką kariery na Zachodzie. Warunek jest jeden: zespół musi zostać na Zachodzie. Sprawy rodzinne jednak zmuszają jednak do artystów do powrotu. W 1984 roku zespół dostaje propozycje nie do odrzucenia: musi wystąpić w warszawskiej Sali Kongresowej dla przywódców bratnich krajów z premierem ZSRR Tichonowem na czele. Kora zdecydowanie odmawia. Z dnia na dzień nazwa Maanam znika z mediów, z anten radiowych, z czasopism. Fani jednak nie godzą się z tym. Marek Niedźwiedzki na liście przebojów Trójki gra złowrogi werbel zamiast utworu Maanamu. Po kilku miesiącach nerwowej przepychanki Partia łaskawie zezwala na powrót zespołu. Kora jest nerwowo wyczerpana sytuacją. W międzyczasie muzycy maja kłopoty z alkoholem.
W 1985 roku Kora zawiesza działalność zespołu. Jeszcze tylko w 1989 roku wychodzi płyta Się ściemnia firmowana jako Maanam ale nagrana z muzykami studyjnymi. Teledysk do tytułowego utworu grany jest jako pierwszy polskojęzyczny utwór w międzynarodowej wówczas MTV, co jest ogromnym wyróżnieniem dla zespołu.

W 1990, już w wolnej Polsce Kora dostaje propozycje występów w stanach Zjednoczonych. Składa Markowi Jackowskiemu propozycję reaktywowania Maanamu. Na razie jeszcze bez starych muzyków. Po powrocie do Polski do Kory i Marka dołączają: Placho, Bogdan i Paweł. W olsztyńskim studio powstaje nowy album Maanamu: Derwisz i anioł (1992). Jak wskazuje sam tytuł płyty teksty i muzyka są łagodniejsze, bardziej refleksyjne, mistyczne i nastrojowe niż na pierwszych punkowych i nowofalowych płytach (Wyjątkowo zimny maj, Anioł, Złote tango). Następny, wydany w 1994 roku album Róża staję się największym komercyjnym sukcesem zespołu. Sprzedano ponad 500 tys. płyt. Największe przeboje na Róży to Bez Ciebie umieram, Zapatrzenie i tytułowa Róża). Kora śpiewa również piosenkę do słów Wisławy Szymborskiej Nic dwa razy, antycypując międzynarodowe uznanie poetki. Również wydana w 1996 roku bardziej rockowa płyta Łóżko staje się sukcesem (Po prostu bądź, Po to jesteś na świecie, Mówią że miłość mieszka w niebie).

W latach 1994-1996 Maanam gra gigantyczne trasy koncertowe dl Radia Zet, realizuje kilka koncertowych programów telewizyjnych oraz serię świetnych teledysków autorstwa Mariusza Grzegorzka.
W 1998 wychodzi płyta Klucz (Miłość od pierwszego wejrzenia, Puerto Rico) a w 2000 roku eksperymentalny album Hotel Nirwana, w którym zespół po raz pierwszy używa zaawansowanej techniki komputerowej i sampli (Chińskie morze, Wolno wolno płyną łodzie).
W 2003 zespół opuszczają Ryszard Placho Olesiński, Krzysztof Olesiński i Paweł Markowski. Na ich miejsce dołączają do grupy: Janusz Yanina Iwański, Manolo Juarez, Cezary Kaźmierczak i Bogdan Wawrzynowicz. Nowy Maanam nagrywa album Znaki szczególne( Ocean wolnego czasu Kraków, Do kogo biegłam, To mi się śni).

W 2008 zespół gra bez Marka Jackowskiego, który w listopadzie 2007uległ wypadkowi na scenie w czasie koncertu w Krakowie

Od stycznia 2009 Kora i dotychczasowy skład zespołu postawiają występować pod nazwą: KORA. Maanam zostaje prze Korę i Marka zawieszony. KORA z zespołem wykonuje na koncertach utwory z repertuaru Maanamu oraz inne piosenki !

Kora na swoim autorskim koncie na także cztery interesujące płyty solowe. Pierwsza Bella pupa (1988), nagrana z krakowskim zespołem Pudelsi, zawiera piosenki legendarnego, nieżyjącego już artysty i lidera grupy Dupą - Piotra Marka. Druga to nagrana również w 1988r., a wydana dopiero w 1993r. Ja Pana w podróż zabiorę, z piosenkami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w awangardowej aranżacji . Jest to jakby kontynuacja flirtu Kory z piosenką aktorską, który rozpoczął się w 1988r. podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W ramach galowego koncertu poświęconemu twórczości Agnieszki Osieckiej, Kora brawurowo wykonała Okularników i Kochanków z ulicy Kamiennej (piosenki Osieckiej w wykonaniu Kory oraz piosenki Starszych Panów a także te z Pudelsami można znaleźć na płycie z Serii Złote Przeboje: KORA Magiczne słowo sukces (2002).

W 2003 KORA nagrała płytę Koraolaola nagraną z kilkunastoma muzykami, gdzie między innymi śpiewa po hiszpańsku i angielsku.

W 2008 Kora wraz z dwoma DJ-ami i muzykami zespołu 5th Element nagrała album Metamorfozy w dużej części składającą się z odważnych remixów utworów zespołu Maanam. Na płycie są też zupełnie nowe trzy piosenki (Senna leniwa niedziela, Dwa oszukane serca, Ciche szepty)

Kora jest także bohaterką kalendarza z wykorzystaniem w tle obrazów Edwarda Dwurnika. W 1989r. w limitowanym nakładzie pojawił się tomik poezji Kory Krakowski Spleen, w maju 1992r. wspomniana już autobiograficzna Podwójna linia życia (II edycja 1998r.) napisana przy współpracy wieloletniego przyjaciela i towarzysza życia artystki - Kamila Sipowicza.