N A S Z   P A R T N E R

Honorowi Obywatele Miasta Radomia - Wystawa o Andrzeju Wajdzie w radomskim "plastyku"

09.12.2011
|
Honorowi Obywatele Miasta Radomia - Wystawa o Andrzeju Wajdzie w radomskim "plastyku"

Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Honorowi Obywatele Miasta Radomia.

W piątek 9 grudnia o godzinie 12:00 w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej wybitnemu polskiem reżyserowi Andrzejowi Wajdzie.

Z tej okazji dyrekcja wraz z pracownikami plastyka przygotowują także ekspozycję plakatów do filmów Andrzeja Wajdy z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi, która pokazana zostanie podczas uroczystości "Spotkanie z Mistrzem".

Andrzej Wajda przybył do Radomia w 1935 r. jako dziewięcioletni chłopiec. Stało się tak za sprawą ojca, kapitana Jakuba Wajdy, który jako zawodowy żołnierz, przeniesiony został z Pułku Piechoty w Suwałkach do 72. Pułku Piechoty im. Płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Rodzina Wajdów zamieszkała w domu oficerskim przy ulicy Malczewskiego 20.

O Radomiu z późniejszych wspomnień:

"Moje życie w Radomiu dzieliło się na dwie części. Na początku byłem szczęśliwym dzieckiem, mieszkałem w wygodnym domu i miałem wiele miejsca do zabawy w koszarach. Potem ojciec poszedł na wojnę i nie wrócił. Zginął w Katyniu."

Andrzej Wajda był uczniem w Szkole Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wacława Dobrowolskiego w latach 1942-46. Przez dyrektora tej szkoły skierowany został do nauki w Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie, bo wykazywał talent plastyczny.

Regularne kontakty reżysera z Radomiem, ponownie następują od 1989 r. Przekazał ponad 100 prac do radomskiej kolekcji sztuki w muzeum im. Jacka Malczewskiego. Z Jego inicjatywy powstaje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Otrzymał tytuł Honorowego Profesora Sztuki Politechniki Radomskiej, który zostanie wręczony wiosną przyszłego roku. Honorowym Obywatelem Miasta Radomia jest od 2000 r.