N A S Z   P A R T N E R

Mikołajkowy tydzień pełen atrakcji w radomskiej Bibliotece!

05.12.2011
|
Mikołajkowy tydzień pełen atrakcji w radomskiej Bibliotece!

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na tydzień pełen prezentów!

Tymi prezentami będą spotkania z zaproszonymi gośćmi, wystawy oraz finał konkursu.

Przed nami Mikołajkowy Tydzień w Bibliotece:

Będzie to już 9. wystawa prac polskich fotografików, członków Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej z regionu radomskiego.

Wezmą w niej udział: Ewa Gołdzińska, Robert Kusio, Adam Kowalski i Paweł Nakonieczny.

Krzysztof Mańczyński urodził się w Radomiu. Jest artystą malarzem, a ostatnio zajmuje się także rzeźbą.

W 1968 r. ukończył Wydziale Malarstwa i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w Pracowni Ilustracji Książkowej pod opieką prof. Jana Marcina Szancera. W swoim dorobku twórczym ma ponad 30 wystaw indywidualnych (m.in. w Radomiu, Kielcach, Busku, Miechowie, Lwowie - Ukraina, Columbus - USA, Edynburgu - Wielka Brytania), brał również udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród na konkursach i wystawach plastycznych (m.in. nagroda im. Jacka Malczewskiego - Radom, nagroda miesięcznika "Przemiany", Grand Prix "Przedwiośnie" - Kielce). Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach w kraju i zagranicą.

Na obrazach Mańczyńskiego często pojawia się Radom, ale nie brakuje i pejzaży bieszczadzkich czy widoków z zagranicznych podróży. Pasją artysty są także krzyże z drewna. O swoim malarstwie napisał: Biel, czerń, zieleń, oranż, błękit, niebo, ziemia. Wysoko horyzont (na ogół pocięty drutami). Wyboista droga donikąd. Pola ubogie, lasy zrudziałe, płachty wody, drzewa pojedyncze, kożuch niskich zarośli, gładka równina bez urwisk i wąwozów. Monotonna perspektywa, uprawy po horyzont: płowe żyto i pszenica, zieleń szmaragdowa, ugier i fiolet, żółć rzepaku i biel gryki. Buchające żarem, pola, złota jesień, deszcz ze śniegiem, szadź zimowa, ciemno + jasne śniegi, tuż po przedwiośniu mży deszcz, mgła opada, niebo szare i nostalgiczne. Piachy, brzeziny, sosnowe młodniaki, koślawe szpalery topoli i wierzb płaczących...

Spotkanie będzie poświęcone książce Dietera Schenka "Noc morderców". Kaźń polskich profesorów we Lwowie i Holocaust w Galicji Wschodniej wydanej w krakowskim wydawnictwie Wysoki Zamek.

Opowie o niej Jacek Tokarski, założyciel wydawnictwa, historyk i autor przewodników.

Dieter Schenk jest historykiem, autorem książek o zbrodniach nazistowskich na ziemiach polskich. Jego publikacja Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego przyczyniła się do przeprowadzenia przez Sąd Krajowy w Lubece rewizji wyroku oraz do rehabilitacji i uniewinnienia skazanych obrońców poczty gdańskiej. W Polsce ukazała się ponadto jego książka Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasług RP, a od 2003 roku jest honorowym obywatelem Gdańska. W najnowszej publikacji Schenk opisuje jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej: aresztowanie i zamordowanie w lipcu 1941 r., tuż po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa, dwudziestu kilku profesorów wyższych uczelni lwowskich, a także kilkunastu przebywających w ich domach osób. Przygląda się również śledztwom prowadzonym w tej sprawie po 1945 roku w Niemczech i w Polsce. Autor dotarł do źródeł w niemieckich archiwach dotychczas nieznanych polskim historykom.

W trakcie imprezy finałowej rozstrzygnięty zostanie konkurs literacki, którego temat brzmiał: Nigdy więcej jej nie przeczytam! Recenzja książki, która mnie rozczarowała.

Młodzież do lat 16-tu z Radomia i powiatu radomskiego miała za zadanie napisanie recenzji książek, które... okazały się rozczarowaniem, straconym czasem, pomyłką, niespełnieniem oczekiwań, złością. Reasumując - książek, które zasłużyły tylko na rzucenie ich w kąt z furią i na zapomnienie.

Na godz. 10:00 zapraszeni są uczniowie szkół podstawowych, a na godz. 12:00 - gimnazjaliści.

Obie grupy będą miały szansę spotkać się z ciekawym autorem, który... potrafi pisać zajmująco i interesująco, a jego książek absolutnie nie wyrzuca się z pamięci i nie pisze o nich złych recenzji.

Będzie to Kazimierz Szymeczko.

Kazimierz Szymeczko mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Z wykształcenia jest polonistą, z zawodu nauczycielem i bibliotekarzem. Książki dla dzieci i młodzieży pisze od 1996 r. Debiutował książką Historia Polski w opowieściach. Ponadto dla dzieci napisał: Zemstę budzika, Kłopoty Komendanta Roka, Pomolowaną historię, a dla młodzieży: Pościg za Czarną Hondą, Fałszerzy w sieci, Świętego w kapeluszu. Współpracuje z pismami: "Świerszczyk", "Płomyczek" , "Guliwer", "Twoje Dziecko", "Biblioteka w Szkole", "Nowe Książki". Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego Uwierz w siłę wyobraźni organizowanego przez wydawnictwa Media Rodzina i Muza. Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, a w wolnym czasie grywa w RPG, szachy i koszykówkę.

Wszystkie spotkania odbędą się w gmachu głównym biblioteki przy ul. Piłsudskiego 12 w sali 36.

Wstęp wolny!