N A S Z   P A R T N E R

Pierwsze spotkanie z cyklu „Wolontariat, a rynek pracy / wolontariat w moim życiu”.

02.11.2011
|
 Pierwsze spotkanie z cyklu „Wolontariat, a rynek pracy / wolontariat w moim życiu”.

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka w Radomiu serdecznie zaprasza
na pierwsze spotkanie z cyklu Wolontariat, a rynek pracy / wolontariat w moim życiu.

Gościem spotkania będzie *Agnieszka Kawka*
- wiceprezes Stowarzyszenia "Rodzina" w Puławach.

Spotkanie odbędzie się 3 listopada 2011 r. o godzinie 17:30
w siedzibie Arki przy ul. Chrobrego 7/9.

W ramach cyklu zaplanowano trzy spotkania z osobami, które przed podjęciem pracy zawodowej były aktywnie zaangażowane w wolontariat, dla których ta forma działalności była okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego i stała się formą preorientacji zawodowej. Celem spotkań jest m. in. przekonanie uczestników (wolontariuszy), że wartość pracy wolontariusza nie sprowadza się jedynie do wykonywania dobrych uczynków, gdyż jej wartością dodaną jest wiedza, umiejętności i doświadczenie, które wolontariusz zdobywa, co jest cenione w kontekście coraz bardziej agresywnego rynku pracy.

Kolejne ze spotkań zostało zaplanowane na 8 listopada 2011 r. na godz. 17:00. Gościem spotkania będzie wieloletni wolontariusz i lider Centrum Młodzieżowego Wolontariatu przy Arce a obecnie radny Rady Miejskiej w Radomiu Damian Maciąg.

Cykl spotkań jest częścią realizowanego przez Arkę projektu 900+ Czas Wolontariatu. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

* Agnieszka Kawka*-
z zawodu jest nauczycielem polonistą; obecnie studiuje psychologię. Przez 4 lata pracowała jako Regionalny Koordynator Programu "Projektor - wolontariat studencki" w Lublinie, w Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Od 3 lat jest wiceprezesem Stowarzyszenia "Rodzina" w Puławach. Jest odpowiedzialna m.in. za współpracę z młodzieżą. Aktualnie tworzy wolontariat młodzieżowy w Puławach, szkoli wolontariuszy i zarządza ich pracą. Poza tym realizuje projekty edukacyjne. Jest także wychowawcą na świetlicy socjoterapeutycznej, którą koordynuje jej stowarzyszenie. Prowadzi warsztaty medialne dla dzieci i młodzieży.

W 2009 roku ukończyła Szkołę Liderów PAFW (obecnie jest w Programie Alumni Szkoły Liderów). Koordynowała program kreatywnego myślenia "Odyseja umysłu" w woj. lubelskim - 2008 rok to zwycięstwo grupy, którą koordynowała w konkursie ogólnopolskim (drużyna zajęła 5-te miejsce w konkursie międzynarodowym w USA).
Jej zainteresowania to: media, psychologia komunikacji, podróże.

W projekcie 900 + Czas Wolontariatu realizowane są obecnie m.in.:

Warsztaty Jak zacząć przygodę z wolontariatem w ramach Klubu Młodzieżowego inkubatora aktywności, rozwoju, pasji i działania.

Podczas cyklu szkoleń młodzi wolontariusze uczestniczą w zajęciach:
1. Co to jest wolontariat - pierwsze kroki
2. ABC komunikacji, budowanie obrazu siebie i radzenie sobie z trudnościami
3. Wprowadzenie do pedagogiki zabawy
4. Umiejętność zarządzania czasem i sztuka asertywności
5. Praca wolontariusza metodą projektu
6. Czym jest zespół i jak w nim pracować
7. Umiejętność diagnozowania potrzeb beneficjentów i dobierania form pomocy
Łącznie odbędzie się 70 h szkoleń.

W następnej kolejności w projekcie 900+ Czas Wolontariatu realizowane będą także debaty dla młodzieży, organizacji NGO i beneficjentów na tematy związane z wolontariatem

- pierwsza z udziałem młodzieży pt: Czym jest współczesny wolontariat i pierwsze kroki w e-wolontariacie
- druga z udziałem beneficjentów, którzy na co dzień korzystają z pomocy wolontariuszy pt Wolontariat w moim życiu
- trzecia z udziałem radomskich organizacji pozarządowych Kondycja radomskiego wolontariatu
Debata druga odbędzie się po przeprowadzeniu wcześniej ankiety dotyczącej pomocy świadczonej przez wolontariuszy, jakości ich usług, potrzeb beneficjentów i ich satysfakcji z otrzymywanej pomocy. Debatę trzecią poprzedzi ankieta na temat kondycji radomskiego wolontariatu z perspektywy organizacji kierujących pracą wolontariuszy.

Podsumowaniem projektu będzie Gala Wolontariatu połączona z imprezą klubową z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, na której zostanie zaprezentowany film pt. Wolontariat w Arce oraz nastąpi rozstrzygnięcie konkursu Wolontariusz Roku 2011.