N A S Z   P A R T N E R

Na wzruszajacego "Brata naszego Boga" oraz opowieść o bardzo niegrzecznej królewnie zaprasza Teatr Powszechny w Radomiu!

28.10.2011
|
Zaakceptuj marketing-cookies, aby oglądać filmy.
Na wzruszajacego "Brata naszego Boga" oraz opowieść o bardzo niegrzecznej królewnie zaprasza Teatr Powszechny w Radomiu!

Za kilka dni kartki z kalendarza nieuchronnie pokażą nam datę 1 listopada. To czas, w którym każdy z nas przystaje w codziennej gonitwie, żeby wspomnieć tych, którzy odeszli, pozostawiając po sobie puste miejsce przy stole i ciepłe miejsce w sercu.

W najbliższy weekend i w Teatrze nie zabraknie refleksji - zapraszamy Państwa na głęboką, mądrą i wzruszającą opowieść o człowieku, który chciał naprawiać świat nie poprzez krew i walkę, a poprzez miłość i przywrócenie godności drugiemu człowiekowi. Wierzymy, że oglądając Brata naszego Boga, spędzicie razem z nami niezapomniane, wzruszające i ważne dla Was chwile...

Karol Wojtyła

Brat naszego Boga

reżyseria Andrzej Rozhin

Kanwą sztuki stała się biografia polskiego powstańca, utalentowanego malarza, Adama Chmielowskiego, którego świat poznał jako Świętego Brata Alberta zakonnika, oddanego bez reszty pomocy chorym i nędzarzom.

Twórcy spektaklu postanowili przypomnieć i przybliżyć tę wyjątkową postać, która tak mocno wpłynęła na losy Karola Wojtyły, stając się dla Jana Pawła II drogowskazem na Jego drodze do świętości.

Jak podkreśla reżyser, głównym założeniem przedstawienia nie jest pokazanie Adama Chmielowskiego (w tej roli Janusz Łagodziński) w aureoli świętości, ale zbudowanie złożonego, wiarygodnego portretu żywego, prawdziwego człowieka. Z jego wahaniami, wątpliwościami, słabościami. Z towarzyszącą mu nieustanną niepewnością co do słuszności obranej w życiu drogi

Scenografię do spektaklu zaprojektował Ryszard Melliwa. Piękną, wzrusdzającą muzykę napisał znany krakowski kompozytor Andrzej Zarycki.

* * *

Rozhinowi udała się sztuka niebywała - uzupełniając tekst dramatyczny o inne pisma papieskie, wiersze i artykuły, stworzył spektakl klarowny i spójny. Bez współczesnego sztafażu i teatralnych fajerwerków wyeksponował pojęcia takie jak: Miłość, Miłosierdzie, Służba, Poświęcenie - czyli to, co najważniejsze (i chyba najtrudniejsze?) do przekazania. () W roli Adama Chmielowskiego Łagodziński wzbija się na wyżyny sztuki aktorskiej. Z jednej strony zaskakuje opanowaniem, sympatycznym podejściem do życia czy delikatnością wobec przyjaciół, z drugiej zaś - poraża wymaganiami, które stawia sobie jako człowiek. To wielka rola Janusza Łagodzińskiego!

Świetnym dopełnieniem tej aktorskiej kreacji jest niesamowita muzyka skomponowana przez krakowskiego kompozytora - Andrzeja Zaryckiego. () Muzyka Zaryckiego nie tylko zapewniła spektaklowi dodatkową wartość, lecz także wyniosła tę opowieść na prawie metafizyczny poziom przekazu. Czapki z głów!

Radomski "Brat naszego Boga" to spektakl subtelny, krystaliczny, mądry. Słowem - znakomity!

Paulina Borek-Ofiara Teatralia Radom, 19.05.2011

Zapraszamy: 29, 30 października 2011 r. o godz. 18.00

...a dzieci zapraszamy na Scenę Fraszka na zabawny i nie pozbawiony morału spektakl o życiowych postawach, czyli opowieść o pewnej bardzo niegrzecznej królewnie -

Marta Guśniowska

Nieznośka i Kmieć

reżyseria Petr Nosalek

To właśnie ona,

Rozkapryszona,

Nieznośką zwą ją, bo stale,

Krzyczy, wydziwia,

Buzię wykrzywia

I nie uśmiecha się wcale!

Za górami, za lasami żyje sobie bardzo kapryśna Królewna, która przysparza wszystkim zmartwień, a swoim zachowaniem budzi powszechną niechęć. Każdy dzień rozpoczyna w złym humorze, nigdy się nie uśmiecha, niczego i nikogo nie lubi. Krótko mówiąc: jest nieznośna, bo nie znosi znosić"...

Tymczasem królestwo przeżywa kryzys, ponieważ z powodu dotkliwego braku baraniny (w której zdecydowanie ponad miarę gustuje Król) głodny pozostaje zamieszkujące te tereny Smok. W tej sytuacji - jak to zwykle w bajkach bywa - pojawia się myśl, by poszukać śmiałka, który zgładzi Smoka a w nagrodę (?) poślubi nieznośną Królewnę. Na ogłoszenie odpowiada pewien sprytny, odważny, pewny siebie młody Kmiotek...

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieciaki na Nieznośkę i Kmiecia" - sympatyczny, pogodny, pełen humoru spektakl, najnowszą propozycję lalkowej Sceny Fraszka.

Zapraszamy: 30 października godz. 13.00

Będzie nam miło, jeśli zechcecie Państwo spędzić czas razem z nami! Zapraszamy do Teatru!

więcej informacji www.teatr.radom.pl

Rezerwacja i sprzedaż biletów
tel: 048 384 53 22
sms: 604 56 64 06
e-mail: bilety@teatr.radom.pl
www.ebilet.pl