N A S Z   P A R T N E R

Rozmowa wokół książki... dr Halina Szpilman gościem Biblioteki Miejskiej

27.10.2011
|
Rozmowa wokół książki... dr Halina Szpilman gościem Biblioteki Miejskiej

Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Radomiu oraz Fundacją Konrada Adenauera serdecznie zapraszają na

Rozmowę wokół książki...

Wilma Hosenfelda "Staram się ratować każdego Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach"

Spotkanie odbędzie się 27 października 2011 r. o godz. 16:30 w siedzibie biblioteki, przy ul. Piłsudskiego 12 (sala 36).


Szczegółowy program spotkania:

Powitanie
Anna Skubisz-Szymanowska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu
Dr hab. Marek Wierzbicki, Instytut Pamięci Narodowej w Radomiu
Hanna Dmochowska, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Wprowadzenie
prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król, współredaktor naukowy polskiego wydania książki Wilma Hosenfelda (Instytut Studiów Politycznych PAN, Collegium Civitas)

Pokaz filmu dokumentalnego Dzięki Niemu żyjemy w reżyserii A. Marka Drążewskiego

Rozmowa z panią dr Haliną Szpilman wdowa po Władysławie Szpilmanie, i z panem dr. hab. Markiem Wierzbickim

Wilm Hosenfeld, oficer Wehrmachtu, podczas II wojny światowej pomagał przetrwać wielu prześladowanym wtedy Polakom i Żydom: wystawiał fałszywe zaświadczenia, udzielał protekcji, dostarczał potrzebującym żywności... Niewielu było niemieckich żołnierzy i oficerów,którzy tak jak on z narażeniem życia gotowi byli ratować niewinnych ludzi. Początkowo Hosenfeld nie był ani antynazistą, ani pacyfistą. We wrześniu 1939 r., jako członek NSDAP, wierzył, że wyrusza na sprawiedliwą wojnę. Straszne przeżycia, jakich doświadczył w Polsce, obserwując z bliska zbrodnicze poczynania okupantów, wstrząsnęły sumieniem tego głęboko wierzącego katolika. To dzięki pomocy Hosenfelda ocalał z zagłady m.in. Władysław Szpilman, polsko-żydowski kompozytor i pianista; jego losy stały się po latach kanwą głośnego filmu Romana Polańskiego Pianista. Dziennik i listy do rodziny ujawniają wewnętrzne dylematy i ewolucję poglądów niemieckiego oficera,który wczasach zła i pogardy dawał świadectwo człowieczeństwa najwyższej próby.
Wilm Hosenfeld, urodzony w 1895 r. w Mackenzell w Hesji, ranny w I wojnie światowej, był wiejskim nauczycielem w ojczystych stronach. W czasie II wojny światowej jako oficer Wehrmachtu przez pięć lat służył na terenie okupowanej Polski. W radzieckiej niewoli został skazany na 25 lat robót przymusowych. Zmarł w 1952 r. w obozie pod Stalingradem.