N A S Z   P A R T N E R

Odkryj "Tajemnice Czarnego Lądu" w radomskim Muzeum!

18.10.2011
|
Zaakceptuj marketing-cookies, aby oglądać filmy.
Odkryj "Tajemnice Czarnego Lądu" w radomskim Muzeum!

Fascynuje Was Afryka dzika? Chcecie pogłębić wiedzę na temat tamtejszej kultury, ludzi, zwyczajów? Jednym tchem i wielokrotnie czytaliście "W pustyni i w puszczy"? Jeśli tak, to zarezerwujcie sobie czas w najbliższy piątkowy wieczór!

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza w piątek 21 października o godz. 17:00 na wielką wystawę pt.:

"Tajemnice Czarnego Lądu"

Wystawa będzie oparta na motywach powieści Henryka Sienkiewicza - "W pustyni i w puszczy". To kolejna z literackich wystaw w naszym radomskim Muzeum.

W minionych latach odbyły się wystawy oparte na twórczości Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Władysława Reymonta, Witolda Gombrowicza, Stanisława Wyspiańskiego i Bolesława Prusa, każda z nich przyciągała liczne rzesze zwiedzających.

Tym razem organizatorzy podejmują się zadania stworzenia takiej ekspozycji, która prócz ukazania treści literackich ma na celu przybliżenie szerokiemu kręgowi odbiorców wielu tajemnic Czarnego Lądu - zazwyczaj ciekawych i pasjonujących. Miejsc odległych, mało znanych, zaskakujących Europejczyka - głównie poprzez swoją odmienność i specyficzny urok.

Ekspozycja ukazywać będzie wszystkie kraje, jakie znajdują się na szlaku bohaterów literackich powieści - każdy z nich będzie miał oddzielną przestrzeń ekspozycyjną. Zgromadzono eksponaty kultury materialnej oraz eksponaty przyrodnicze - dla zilustrowania przebogatej afrykańskiej fauny i flory. Przedmioty pokazane na wystawie pochodzą z Egiptu, Sudanu, Etiopii i Kenii. Są to: przedmioty codziennego użytku (naczynia, kosze, ceramika, narzędzia rolnicze, ubiory - stroje plemienne lub ich elementy, batiki, ozdoby: biżuteria, bransolety, naszyjniki, maski, przedmioty związane z kultem, magią, wyroby rzemiosła, naczynia gliniane i drewniane, plecionki, broń, instrumenty, rzeźby, skóry zwierząt afrykańskich lub wypreparowane okazy, fotografie - jednym słowem wszystko to, co towarzyszy człowiekowi na co dzień, co obrazuje klimat, atmosferę i warunki bytowe danego kraju.

Na wystawie zostanie odtworzony namiot beduiński, chata masajska z zaribą, termitierą i baobab.

Oddzielna część ekspozycji nawiązuje do 100. rocznicy wydania książkowego powieści "W pustyni i w puszczy".

Zostaną pokazane najstarsze i najciekawsze wydania książkowe tej niezwykle popularnej i lubianej - nie tylko przez najmłodszych - lektury oraz egzemplarz "Kuriera Warszawskiego", w którym pierwotnie drukowana powieść w odcinkach. Ciekawym wydawnictwem jest też książka z 1969 r. ze wspaniałymi ilustracjami Janusza Towpika, które zaprezentowane zostaną w oryginale na oddzielnych planszach.

Jedna z sekwencji ekspozycji pokaże również tło historyczne wydarzeń zaprezentowanych w powieści, czyli historię budowy Kanału Sueskiego, powstanie Mahdiego i sylwetkę brytyjskiego generała Ch. G. Gordona.

Kilkaset zgromadzonych eksponatów pochodzi z Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Etnograficznego w Warszawie, z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego w Łodzi, Muzeum Miasta Pabianic, Muzeum Podróżników w Toruniu, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, z Kolekcji p. Bogdana Żurowskiego z Warszawy, innych kolekcjonerów prywatnych oraz z muzeów przyrodniczych.

Podczas trwania wystawy planowane jest zorganizowanie spotkań z podróżnikami, z Afrykanami mieszkającymi w Polsce i studentami z Egiptu, Sudanu, Etiopii i Kenii. Marzeniem organizatorów jest to, by wystawa "żyła", ewaluowała. Stąd pomysł na jej uatrakcyjnienie poprzez tzw. "Wieczory afrykańskie", połączone z ciekawymi spotkaniami, opowieściami, filmami i koncertami.

Tego typu działania i treści wystawy przyczynić się mogą do rozszerzenia światopoglądu, większej otwartości i zrozumienia kultur państw Afryki - może to być również przyczynek do pokazania problemów nękających kraje Czarnego Lądu.

Patronami wystawy są Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz John Godson - prezes Instytutu Afrykańskiego w Polsce.

Miło nam poinformować Was, że patronem medialnym wystawy jest także portal CoolturalnyRadom.pl ;)