N A S Z   P A R T N E R

Tydzień z muzyką średniowiecza, renesansu i baroku - rusza Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia

16.10.2011
|
Zaakceptuj marketing-cookies, aby oglądać filmy.
Tydzień z muzyką średniowiecza, renesansu i baroku - rusza Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia

Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia

Poniedziałek 17.10 - Niedziela 23.10.2011 r.

Festiwal otworzy poniedziałkowy Koncert Inauguracyjny o godz. 18:00 w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu:

"Tańce i zabawy w czasach średniowiecza" w formie spektaklu baletowo-pantomimicznego.

Wykonawcy:

Balet Dworski Cracovia Danza

Zespół La Rossignol - Włochy

Program Festiwalu:

"Tańce i zabawy w czasach średniowiecza" w formie spektaklu baletowo-pantomimiczny.

Balet Dworski Cracovia Danza

Zespół La Rossignol - Włochy


Wykłady i warsztaty - "Taniec dworski XV-wiecznej Europy" - prezentacja Romany Agnel.


Recital na harfach Toma Dauna - Niemcy


Recital na harfach Toma Dauna - Niemcy


Koncert w wykonaniu Kapeli od Świętego Kazimierza z Radomia.

Soliści:

Zbigniew Pilch - skrzypce barokowe

Karolina Zych - flet traverso

Poranki muzyczne "Na Dawną nutę" w wykonaniu zespołów muzyki dawnej.

Wystąpią laureaci Schola Cantorun - Kalisz 2011:

Zespół Antiquo More - Międzyrzecz Zespół Hortus Musicus - Mielec

Zespół muzyki dawnej Ambitus - Puławy

Basso Continuo - Radom


Koncert "Muzyka renesansu i baroku"

Wystąpią zespoły:

Ambitus z Puław

Basso Continuo z Radomia

Soliści:

Radosław Dembiński - viola da gamba

Patryk Lipa - organy

Koncert "Muzyka renesansu i baroku"

Wystąpią laureaci Schola Cantorun - Kalisz 2011:

Zespół Antiquo More - Międzyrzecz

Zespół Hortus Musicus - Mielec

Koncert zespołu Antiquo More z Międzyrzecza - laureat Schola Cantorun - Kalisz 2011

Koncert "Mikołaj z Radomia i jego czasy" w wykonaniu Zespołu Arcus Poloniae Marii Pomianowskiej.

Koncert finałowy - W hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.

Wystąpią:

Monika Świostek - sopran

Tomasz Piętak - baryton

Irmina Obońska - klawesyn

Marek Toporowski - klawesyn

Radomska Orkiestra Kameralna pod dyr. Macieja Żółtowskiego

W programie m.in. utwory:

H. M. Góreckiego, T. Bairda, H. Purcella, Ch. W. Glucka, A. Vivaldiego, J. S. Bacha.

Festiwalowi będą towarzyszyć wystawy: fotograficzna - Jerzego Mieśnika, plastyczna Dorota Kowalik-Nienartowicz, wystawa instrumentów dawnych - Ryszard Dominik Dembiński.

Warsztaty poprowadzą - Zbigniew Pilch, Marek Toporowski, Tom Dawn.

Wszystkie informacje o wydarzeniach, koncertach, biletach związane z festiwalem dostępne są w naszym Coolturalnym Kalendarzu Imprez.

Pomysłodawcą Festiwalu jest Ewa Gęga-Osowska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ma za sobą także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest nauczycielem dyplomowanym w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

Od początku istnienia imprezy pełni rolę Dyrektora Artystycznego Festiwalu oraz Prezesa Fundacji.

I Dni Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia odbyły się jesienią 1997 r. Trzy lata później powstała Fundacja ARS ANTIQUA RADOMIENSIS, której zadaniem jest organizacja i rozwój Międzynarodowych Festiwali Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia.

"500 lat czekał na swój festiwal najsłynniejszy kompozytor średniowiecza Mikołaj z Radomia", "Jestem niezwykle szczęśliwy, że wreszcie zagraliśmy w Radomiu, ponieważ nazwy Radom używamy najczęściej. Mikołaj z Radomia to fantastyczny kompozytor, największy przed Chopinem, ale zupełnie nieznany" - w tak ciepłych i miłych słowach wypowiadał się o radomskim festiwalu lider zespołu ARS NOVA - Jacek Urbaniak, częsty gość imprezy.

Wraz z kolejnymi latami, krok po kroku, wzrastała ranga tego muzycznego wydarzenia i już dwa lata póżniej przedsięwzięcie zyskało nazwę Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Festiwal odbywa się jesienią każdego roku, na przełomie września i października.

Radomski festiwal zdobył znaczącą rangę wśród radomskich i krajowych imprez muzycznych. Stoją za tym zarówno bardzo ciepłe i przychylne artykuły w prasie codziennej oraz muzycznej, jak i przyznanie dyrektorce Festiwalu - dla Pani Ewie Gęgi-Osowskiej - Radomskiej Nagrody Kulturalnej oraz wyróżnienia w dziedzinie kultury przez Wielką Kapitułę (powołaną przez Gazetę Wyborczą).

Jak co roku Festiwal gości znamienitych artystów. O wysokim poziomie Festiwalu świadczą wielkie nazwiska m.in.: Jacek Urbaniak, Zbigniew Pilch, Gustaw Holoubek, Jan Węcowski, Aureliusz Goliński, Marek Toporowski, Tytus Wojnowicz, Ewa Obniska, Krzysztof Baculewski, RomanaAgnel, Dominique Vellard (Francja), Michael Pospisil (Czechy), Benedek Csalog (Węgry), Simon Standage (Wielka Brytania) oraz zespoły: Ars Nova, Ardente Sole, Bornus Consort, Concerto Polacco, Il Canto, Il Tempo, La Fiamma (Niemcy), Ritornello (Czechy), Ensemble Gilles Binchois (Francja) i inne.

W Festiwalu brało udział ponad 70 zespołów muzyki dawnej z kraju i zagranicy.

Z okazji Jubileuszu Pięciolecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia dziesięć lat temu została specjalnie skomponowana przez Krzysztofa Baculewskiego "Kantata na sopran i bas solo, chór mieszany i orkiestrę barokową", której prawykonianie odbyło się 25 września 2001 r. w Kościele Ojców Bernardynów w Radomiu.

Dwa lata później Fundacja ARS ANTIQUA RADOMIENSIS zorganizowała w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia "Konkurs Mikołajów" - I Ogólnopolski Konkurs Polskiej Muzyki Dawnej w twórczości najwybitniejszych Mikołajów. Wykonawcy zmagali się wówczas o Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Radomia.

W roku 2006 odbyła się X - Jubileuszowa edycja festiwalu. Wydarzeniem artystycznym tamtej imprezy było wykonanie wszystkich dzieł Mikołaja z Radomia przez zespoły Ars Nova i Subtilior Ensemble.
Z okazji X-lecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia został skomponowany przez Przemysława Zycha utwór wokalno - instrumentalny pt. "Alleluja", którego prawykonanie odbyło się podczas koncertu finałowego festiwalu - 24 września 2006r. w Radomiu.

Oficjalny Sygnał Festiwalu "Alleluja" Mikołaja z Radomia stał się hejnałem Radomia.

Promowanie osiągnięć muzycznych największych twórców muzyki dawnej jest swoistym zetknięciem z korzeniami naszych tradycji, a zwłaszcza w osobie patrona Festiwalu - Mikołaja z Radomia - korzeni naszej lokalnej, radomskiej tradycji.

Wszak Wielki Mikołaj z Radomia jest wyjątkowym promotorem naszego miasta, ziemi mazowieckiej i polskiej kultury muzycznej.

Nieodżałowany Świętej Pamięci Ksiądz Biskup Jan Chrapek napisał w dniu 18 września 1999 r. takie oto słowa:

"Małe Ojczyzny kształtują swoją tożsamość kulturową przez organizację i udział w spektaklach, festiwalach i wydarzeniach odrywając od codzienności i przenosząc nas w świat sztuki i piękna. Gratuluję pomysłu i realizacji dzieła, którego się Pani podjęła tym bardziej, że dotyka ona korzeni radomskiej tradycji. Sięga bowiem ono do historycznego skarbca polskiej kompozycji w osobie patrona Festiwalu-Mikołaja z Radomia. W muzycznej twórczości epok Ars Antiqua, Ars Nova, Renesansie widać szczególnie wyrażnie jak polski geniusz kompozytorski czerpie natchnienie z chrześcijańskiej religijności kształtując muzyką liturgię Kościoła."

Przypominając nam o wielkim Rodaku - Mikołaju z Radomia, Fundacja ARS ANTIQUA RADOMIENSIS organizuje corocznie przedsiewzięcie pod nazwą - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im.Mikołaja z Radomia.

W tym roku Festiwal obchodzi jubileusz 15-lecia.

Organizatorem jest Fundacja Ars Antiqua Radomiensis.