N A S Z   P A R T N E R

Drugi koncert V Radomskich Wieczorów Organowych

11.10.2011
|
Drugi koncert V Radomskich Wieczorów Organowych

We środę 12 października odbędzie się drugi i zarazem ostatni koncert w ramach V edycji Radomskich Wieczorów Organowych.

W roli konferansjera imprezy wystąpi radomski poeta Adrian Szary. Pomimo tylko dwóch koncertów w tegorocznej edycji wieczorów organowych, organizatorzy zapewniają słuchaczom niezapomniane wrażenia.

Koncert rozpocznie o godzinie 19:00 w Kościele p.w. Świętej Rodziny, przy ul. Kelles-Krauza 19.

Wystąpią Panie:

Mirosława Cieślak - organistka z Radomia i Maria Lewandowskiej z Bydgoszczy, która zagra na harfie.

W programie:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Toccata, adagio i fuga C-dur BWV 564

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) - Sonata A-dur op. 65 nr 3
Con moto maestoso
Andante tranquillo

Flor Peeters (1903-1986) - Wariacje nt. pieśni flamandzkiej op. 20

Louis Spohr (1784-1859) - Fantazja c-moll op.35

Marcel Grandjany (1891-1975) - Fantazja na temat Haydna

Claude Debussy (1862-1918) - Arabesque nr 1

Bernard Andres (*1941) - Absidioles

MIROSŁAWA CIEŚLAK - pochodzi z Górnego Śląska. Jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie organów Roberta Pluty. W roku 2011 ukończyła studia w zakresie gry na organach w klasie Juliana Gembalskiego oraz w specjalności Teoria muzyki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W roku akademickim 2010/2011 w ramach programu ERASMUS studiowała w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu. Obecnie kształci się w Conservatorium van Amsterdam w klasie organów Pietera van Dijka.

Brała udział w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Edgar Krapp, Olivier Latry, Lorenzo Ghielmi, Bruno Oberhammer, Jean-Luc Perrot, Daniel Roth, Gerhard Gnann.

Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą (USA, Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Litwa), koncertowała m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Katedrze (2005), Festiwalu Muzyki Flora Peetersa w Katowicach (2006), Dni Muzyki Dietricha Buxtehudego (2007), Śląskiego Festiwalu Bachowskiego (2008, 2010), Mosel Musikfestiwal (2011).

Stale współpracuje z młodzieżową orkiestrą symfoniczną Landesjugendorchester Rheinland-Pfalz, z którą dokonała nagrania War requiem Benjamina Brittena (2009).

Prowadzi ponadto działalność publicystyczną jako autorka artykułów poruszających zagadnienia muzykologiczne (m.in. Fausto Romitelli geniusz (s)twórcy?) jak i mające na celu popularyzcję muzyki (m.in. Rola muzyki w wychowaniu dziecka, czy Chorał gregoriański relikt przeszłości?).

MARIA LEWANDOWSKA - urodziła się i mieszka w Bydgoszczy. W 2005 roku ukończyła Państwowy Zespół Szkól Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie harfy . Studia licencjackie i magisterskie ukończyła z wyróżnieniem w klasie harfy Katarzyny Staniewicz-Wasiólki w Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu. W roku 2008 brała udział w stypendium Socrates-Erasmus w Weronie pod kierunkiem prof. Nazareny Recchii. Obecnie kończy studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesor Helgi Storck.

Swoje umiejętności wykonawcze harfistka kształciła na kursach mistrzowskich u tak wybitnych harfistów jak: prof. Helga Storck, prof. Susann McDonald, Letizia Belmondo, Elżbieta Szmyt, Park Stickney, prof. Germaine Lorenzini, prof. Isabelle Moretti.

Brała udział w konkurach krajowych i zagranicznych. W 2009 roku została laureatką III miejsca III Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie (duet z Michałem Zatorem). Podczas tego samego konkursu zdobyła także nagrodę za prawykonanie dedykowanego jej utworu Spells and Hexes skomponowanego przez wrocławskiego kompozytora Sebastiana Ładyżyńskiego.

Jako solistka i członek orkiestry brała udział m.in. w takich festiwalach jak:

Polsko-Niemieckie Sympozjum Harfowe w Krakowie, Międzynarodowy Barokowy Festiwal Harfowy w Katowicach, Soundscreen Festival w Bydgoszczy, Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. W 2010 roku uczestniczyła w koncercie towarzyszącym Spotkaniu Ministrów Kultury Europy i Azji wykonując muzykę Jana A. P. Kaczmarka. Koncert prowadzony był przez samego kompozytora.

Pracę zawodową rozpoczęła w 2007 roku od stałej współpracy z Filharmonią Kaliską. Od tamtej pory współpracowała m.in. z takimi orkiestrami jak: Amadeus, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Zielonogórska, Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu.

Obecnie na stałe współpracuje z trzema orkiestrami: Filharmonią Kaliską, Operą Nova w Bydgoszczy i poznańską orkiestrą lAtunno, z którą często wykonuje repertuar rozrywkowy towarzysząc największym gwiazdom rocka.

Od 2008 roku Maria Lewandowska jest również nauczycielem harfy w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.

Wstęp wolny!