N A S Z   P A R T N E R

Ciekawi świata i miłośnicy poezji, uczniowie i studenci, łączcie się! Podążajcie śladami Miłosza na X Jesiennej Akademii Literatury!

10.10.2011
|
Ciekawi świata i miłośnicy poezji, uczniowie i studenci, łączcie się! Podążajcie śladami Miłosza na X Jesiennej Akademii Literatury!

X Jesienna Akademia Literatury "Tropem Miłosza" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.

12 października - 23 listopada 2011 r.

Wszyscy ciekawi świata, miłośnicy poezji, uczniowie, studenci i nauczyciele łączcie się! Przed Wami kolejna szansa na zdobycie wiedzy, która bez cienia wątpliwości, przyda się w szkole i na uczelni!

W środę 12 października o godz. 17:00 w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego 12 rozpocznie się -

X Jesienna Akademia Literatury.

W ramach akademii odbędą się cztery spotkania, co dwa tygodnie, o tej samej porze, czyli o godz. 17:00.

Z uwagi na Rok Miłosza, wszystkie spotkania i rozmowy będą poświęcone życiu i twórczości naszego Noblisty.

X Jesiennej Akademii Literatury towarzyszyć będzie wystawa "Tak mało powiedziałem":

Scenariusz: Marta Trojanowska

Aranżacja plastyczna: Dorota Kowalik-Nienartowicz

Program Akademii Literatury:

"Kresy i stary świat"

prof. Stanisław Żak, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach.

"Gorzki smak wolności. Miłosz w okresie PRL-u i w pierwszym kraju emigracji"
dr Alina Kochańczyk, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

"Amerykański alfabet Czesława Miłosza"

dr Ewa Kołodziejczyk, Instytut Filologiczno-Pedagogiczny Politechniki Radomskiej.

"Szukanie ojczyzny"

prof. Marek Zaleski, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Spotkania odbywać się będą w budynku biblioteki, ul. Piłsudskiego 12 (sala 36).

Wstęp wolny.

Biogramy wykładowców Akademii:

Jest literaturoznawcą, historykiem i publicystą, wykładowcą akademickim. Był m.in. stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, przebywał na Uniwersytecie Harvarda pod kierunkiem Wiktora Weintrauba. Przez wiele lat pracował jako wykładowca teorii i historii literatury, m.in. na Akademii Świętokrzyskiej (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach).

W jego dorobku znalazły się m.in. następujące publikacje: Maria Kuncewiczowa (1971), Proza narracyjna Ewy Szelburg-Zarembiny (1990), Cenzura wobec humanistyki (1996), Polscy pisarze nobliści (1998), Witold Gombrowicz (autobiografia, autokreacja, legenda) (2000).

Okazyjnie publikuje felietony i recenzje teatralne w "Gazecie Wyborczej".

W 2011 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto został uhonorowany medalem Vir Bonus (Dobremu Mężowi) przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach oraz odznaką Za zasługi dla Kielecczyzny.

Jest historykiem literatury, krytykiem literackim.

Po studiach polonistycznych podjęła pracę w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

Stale współpracuje z kwartalnikiem "Akcent". Opublikowała także książki: Zagadnienia techniki powieściowej Michała Choromańskiego (1981), Słowa i metody (2009).

Jest literaturoznawcą, wykładowcą akademickim. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej magisterium było poświęcone Trzem zimom Czesława Miłosza.

W latach 1998-1999 była stypendystką Rotary Foundation i studiowała antropologię kultury w Southern Oregon University. Jest alumnem Collegium Invisibile, w którym w latach 1995-2001 zajmowała się literaturą współczesną (pod opieką prof. dr. hab. Jana Błońskiego i prof. dr. hab. Ryszarda Nycza).

Rozprawę doktorską o poezji Józefa Czechowicza pod kierunkiem prof. dr. hab. Mariana Stali obroniła na Wydziale Polonistyki UJ w 2005 roku.

Jest autorką książki: Czechowicz - najwyżej piękno (2006), szkiców o poezji XX wieku oraz recenzji nowych tomów wierszy.

Pracuje w Instytucie Filologiczno-Pedagogicznym Politechniki Radomskiej, gdzie wykłada historię literatury XX wieku oraz przedmioty z antropologii kultury.

Obecnie przygotowuje książkę o amerykańskich wątkach w twórczości Czesława Miłosza.

Jest krytykiem literackim, eseistą, publicystą i wykładowcą uniwersyteckim. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN (Pracownia Literatury XX i XXI wieku) oraz w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, jego praca magisterska dotyczyła poezji Czesława Miłosza. Był stypendystą m.in. Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej (Paryż), Towarzystwa Historyczno-Literackiego (Paryż), Akademii Brytyjskiej (Londyn). W 2001 przebywał na University of Iowa w ramach programu "International Writing Program".

Przez wiele lat był zastępcą redaktora naczelnego "Res Publiki Nowej". Szkice, eseje i recenzje książek publikował m.in. w pismach: "Res Publica Nowa", "Teksty", "Teksty Drugie", "Gazeta Wyborcza", "Tygodnik Powszechny".

W 1990 r. został laureatem Nagrody im. Kościelskich, w 2006 - Nagrody Literackiej Gdynia, a w roku 2007 - Nagrody im. Kazimierza Wyki. Od 2005 r. jest jurorem Nagrody Literackiej Nike.

Opublikował m.in. książki: Przygoda drugiej awangardy (1984), Formy pamięci (1996), Zamiast. O twórczości Czesława Miłosza (2005).