N A S Z   P A R T N E R

V Radomskie Wieczory Organowe

03.10.2011
|
V Radomskie Wieczory Organowe

W najbliższą środę startuje V edycja Radomskich Wieczorów Organowych.

W roli konferansjera imprezy wystąpi radomski poeta Adrian Szary. Obecna edycja składa się co prawda tylko z dwóch koncertów, jednakże organizatorzy gwarantują niezapomniane wrażenia.

W pierwszym z koncertów, który odbędzie się 5 października 2011 roku o godzinie 19:00 w Kościele p.w. Chrystusa Nauczyciela, przy ul. Chałubińskiego 15, wystąpią Panowie:

RAFAŁ GUMIELA - organy (Bydgoszcz)

KAMIL GUMIELA - saksofon (Kraków)

Zaprezentują taki oto program:

Wstęp wolny!

Urodził się 21 grudnia 1987 r. w Tomaszowie Lubelskim gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w klasie fortepianu mgr Aleksandry Rudyk (dyplom w 2001 roku). Następnie kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie w klasie organów mgr Grzegorza Łobazy (dyplom w roku 2007). Obecnie jest studentem II stopnia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca (dyplom licencjacki w 2010 roku) oraz w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz (dyplom licencjacki z wyróżnieniem w 2011 roku).

Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć: najwyższą punktację na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Organów (Wrocław 2006), udział w Międzynarodowym Konkursie Organowym (Rumia 2006), udział w I Akademickim Konkursie Muzyki Organowej (Poznań 2008), udział w 17 Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Petra Ebena (Opava, Czechy 2010).
Czynnie uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Wolfganga Zerera, Piotra Grajtera, Bartosza Jakubczaka, Marka Toporowskiego, Juliana Gembalskiego, Johna Butta, Julię Brown, Guy Boveta, Oliviera Latry, Davida Ponsforda. Współpracuje z wieloma znakomitymi instrumentalistami m.in.: Michaelem Schmidtem-Casdorfem (flet traverso), Tomaszem Ślusarczykiem (trąbka barokowa), Antonem Birulą (lutnia, theorba), Marcinem Tarnawskim (skrzypce barokowe), Ewą Witczak (wiolonczela barokowa) oraz aktorem Jerzym Zelnikiem. Uczestniczy w wielu projektach muzyki współczesnej dokonując nagrań i prawykonań koncertowych dla polskiego radia i telewizji. Ma za sobą wiele koncertów kameralnych oraz recitali organowych i klawesynowych w kraju i za granicą.
Podejmuje działania na rzecz rozwoju kultury muzycznej w Tomaszowie Lubelskim (w ostatnim czasie sprawował kierownictwo artystyczne i organizacyjne nad Wieczornymi Spotkaniami z Muzyką pod hasłem Rodzina Miastu, które miały miejsce 6 i 7 sierpnia tego roku w Tomaszowie Lubelskim. Na koncercie wystąpiło dwunastu członków z rodziny Gumielów [muzyków polskich filharmonii, wykładowców i studentów wyższych uczelni muzycznych]. Program zawierał muzykę dawną, klasyczną filmową oraz współczesną [w tym dwa prawykonania Mariusza i Marcina Gumielów]).

Ur. 27 kwietnia 1990r. w Tomaszowie Lubelskim. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat ucząc się gry na fortepianie. W roku 2004 ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Tomaszowie Lubelskim w klasie saksofonu mgr Sylwestra Gumieli. W roku 2009 otrzymał dyplom z wyróżnieniem kończąc Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie w klasie saksofonu mgr Krzysztofa Kopcia. Od 2009r. jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr. Hab. Andrzeja Rzymkowskiego. Do jego najważniejszych osiągnięć muzycznych można zaliczyć: II Ogólnopolski Festiwal Saksofonowy (Przeworsk 2002) II miejsce, III Ogólnopolski Festiwal Saksofonowy (Przeworsk 2003) I miejsce, Przesłuchania Instrumentów Dętych Drewnianych (Mielec 2005) III miejsce, Przesłuchania Instrumentów Dętych Drewnianych (Mielec 2007) I miejsce, Laureat IV Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków (Jasło 2009). Ma za sobą wiele koncertów w kraju i zagranica m.in.: w Akademii Sztuk Pięknych w Koszycach Słowacja, Operze Lwowskiej Ukraina, na Węgrzech i w Niemczech. Koncertował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, uczestniczył w nagraniach dla TVP.

Brał udział w licznych warsztatach muzycznych prowadzonych przez wybitnych saksofonistów muzyki klasycznej i jazzowej: Gunter Preisner (Niemcy), Massimo Mazzoni (Włochy), Sundar Viswanathan (Kanada), Benjamin Drazen (USA), Bernard Steuer, Mieczysław Stachura, Maciej Sikała, Piotr Baron, Tomasz Szukalski, Jerzy Główczeski.

www.organy.radom.pl

Drugi koncert odbędzie się w następną środę, czyli 12 października, o godzinie 19:00, w Kościele p.w. Świętej Rodziny, przy ul. Kelles-Krauza 19. Wystąpią Panie: Mirosława Cieślak - organistka z Radomia i Maria Lewandowskiej z Bydgoszczy, która zagra na harfie.