N A S Z   P A R T N E R

Tkanina w Łaźni

23.09.2011
|
Tkanina w Łaźni

Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" zaprasza w piątek 23 września o 18:00 na otwarcie wystaw Hanny Wojdały Markowskiej i Małgorzaty Siwek w Galerii Sztuki przy ulicy Traugutta 31/33.

Artystka związana jest ze środowiskiem radomskim, niedawno obchodziła 20-lecie swej pracy artystycznej, urodzona w Radomiu. W latach 1984-1990 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego) na Wydziale Włókienniczym. Dyplom z wyróżnieniem 1990. Zawodowo, od 1995 związana z Politechniką Radomską (profesor nadzwyczajny). Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuki. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i tkaniny. Miniatura tkacka daje mi możliwość wykorzystania różnych drobnych, często w tradycyjnym rozumieniu nietkackich materii i surowców, a następnie wykreowania z nich nowych rzeczywistości. Najważniejsze dla mnie jest zjawisko wykorzystania mikroskali. Pozwala mi ono postrzegać jako istotne kruche zjawiska wizualne, fakturalne i strukturalne. W ten sposób mogę podnieść rangę drobiazgów, dostrzec ich plastyczną siłę wyrazu i nadać im bardzo osobiste znaczenie. Twórczość artystki rozwija się także wokół problematyki znaku w kulturze.

Artystka związana jest ze środowiskiem łódzkim, urodzona w Łodzi. W latach 1982-1987 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskego) na Wydziale Włókienniczym. Dyplom z wyróżnieniem 1987. Zawodowo, od 1987 związana z ASP w Łodzi, obecnie w strukturach pracowników dydaktycznych Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Jest kierownikiem Katedry Architektury Wnętrz i prowadzi Pracownię Projektowania Przestrzeni Wystawienniczych. Posiada tytuł naukowy profesora (zwyczajnego). Współpracuje także z politechniką Łódzką oraz Wyższą Szkołą Informatyki w Łodzi. Twórczość w zakresie tkaniny unikatowej, nicielnicowej i żakardowej, fotografii, architektury wnętrz i wystawiennictwa. Zdecydowałam się zaprezentować Państwu fragment twórczości - tkaniny. Jest to obszar działań artystycznych nie do końca doceniany w obecnych czasach. Zdobienie wnętrz tkaniną, kiedyś niezwykle popularne, chociażby w postaci makatek w kuchni, portier w drzwiach czy tkanin chroniących ścianę za łóżkiem przechodzi w zapomnienie - zaznacza autorka. Podobnie zanikła dziś też potrzeba dekorowania tego typu dziełami wnętrz obiektów użyteczności publicznej.

Wstęp wolny.