N A S Z   P A R T N E R

Dwa dni sarmackiej uczty! - "Rokosz Zebrzydowskiego" w Muzeum Wsi Radomskiej!

22.09.2011
|
Dwa dni sarmackiej uczty! - "Rokosz Zebrzydowskiego" w Muzeum Wsi Radomskiej!

Dwudniowy Festyn historyczny - "Rokosz Zebrzydowskiego" w Muzeum Wsi Radomskiej

W sobotę 24 i niedzielę 25 września, w godzinach od 10:00 do 18:00, na terenie Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się historyczny festyn rodzinny zatytułowany -

"Rokosz Zebrzydowskiego"

Obejrzyj galerię z niedzielnego festynu w radomskim skansenie!

Program imprezy:


W Rokoszu Zebrzydowskiego wezma udział:

Tło historyczne:

Rokosz Zebrzydowskiego, znany także jako Rokosz sandomierski był buntem szlachty przeciwko Zygmuntowi III Wazie w latach 1606 - 1609 r. W owym buncie katolicy wraz z protestantami oraz magnaterię, jak i szlachtą walczyli o odebranie królowi prawa rozdawnictwa zwolnionych urzędów i zmuszenia go do wygnania jezuitów i cudzoziemców. Na czele rokoszan stanęli: marszałek wielki koronny Mikołaj Zebrzydowski, Jan Szczęsny Herburt, Stanisław Stadnicki i podczaszy litewski Janusz Radziwiłł. Ich głównym zamierzeniem była detronizacja Zygmunta III Wazy,a także wprowadzenie obieralności urzędników ziemskich na sejmikach oraz zmuszenie posłów do ścisłego przestrzegania instrukcji sejmikowych. Rokosz zakończył się zwycięstwem króla w bitwie pod Guzowem w 1607 roku, jednakowoż nie wzmocnił on władzy królewskiej. Zgodnie z wolą magnatów król nie wymierzył kary pozostałym buntownikom.

Atrakcje imprezy:

Pasjonaci współczesnej historii Polski napewno nie będą zawiedzieni.

Podczas obu dni, festyn będzie wyborną okazją do zaprezentowania wielokulturowości Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przede wszystkim na przykładzie obozu wojskowego. W Muzeum będzie można zobaczyć grupy reprezentujące każdą z głównych formacji wojskowych Rzeczpospolitej, począwszy od szlacheckiego pospolitego ruszenia, przez piechotę i kawalerię obu rodzajów zaciągu wojskowego, aż po egzotyczne oddziały polskich Tatarów zwanych Lipkami.

Wspomniane grupy wykonają niezapomniany pokaz umiejętności bojowych. Jednostki piechoty zaprezentują unikatową musztrę z użyciem broni palnej i kolnej na podstawie polskich i zachodnich wzorów XVII-wiecznych (zgodnie z traktatami militarnymi J. J. Wallhausena i B. Lipowskiego), pospolite ruszenie wykona pokaz umiejętności szermierczych, a jednostki konne wykażą się sprawnościami jeździeckimi zarówno z bronią jak i bez niej.

W obozie wojskowym zobaczymy jak wyglądało życie XVII-wiecznych żołnierzy, przymierzymy muszkieterski kapelusz, sprawdzimy wagę broni białej, wystrzelimy z arkebuza, łuku, a nawet działa!

Na torach łuczniczych, oprócz klasycznych tarcz, będą postawione też figury zwierząt używane w zdobywającym coraz większą popularność łucznictwie terenowym.

Najmłodsi widzowie też nie będą narzekać na nudę i brak zajęć!

Specjalnie dla dzieci szykowane są zestawy gier i zabaw pochodzących z epoki sarmatyzmu. Najlepsi zdobędą nagrody!

Panie odwiedzające w te dni skansen, będą mogły sprawdzić swe umiejętności w bardzo kobiecych pracach takich jak: wykonanie guzika, plecenie sznurka za pomocą drewnianego lucetu, wykonanie drobnych przedmiotów z filcu.

Odważni będą mogli wziąć lekcję barokowego tańca.

Na terenie skansenu zobaczymy nie tylko ówczesnych żołnierzy ale i rzemieślników takich jak: szewc, płatnerz, czy namiotnik. Każdy z uczestników będzie mógł również wziąć udział w pracy barokowej wytwórni papieru i odebrać lekcję kaligrafii.

W obozie znajdzie się także sokolnik, który zaprezentuje jeden z ulubionych sportów najzamożniejszych warstw szlacheckiego społeczeństwa jakim było polowanie z ptakami drapieżnymi.

Główną atrakcją obozu będzie mongolskie domostwo - jurta, czyli namiot znany wśród ludów Wielkiego Stepu.

Na takim festynie nie może nikogo zabraknąć! Będzie się działo! A działo też wystrzeli ;)

Ceny biletów: