N A S Z   P A R T N E R

Daj wciągnąć się w sztukę i stań się artystą! - Global Communication Festival 2011 w radomskiej "Elektrowni"

21.09.2011
|
Daj wciągnąć się w sztukę i stań się artystą! - Global Communication Festival 2011 w radomskiej "Elektrowni"

Od czwartku 22 września do poniedziałku 25 września br. w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu realizowany będzie międzynarodowy projekt artystyczny:

Global Communication Festival 2011

Natomiast pokazy otwarte dla publiczności odbędą się w piątek 23 i sobotę 24 września.

Global Communication Festival 2011 to międzynarodowy festiwal sztuki otwartej, sztuki, której najistotniejszym celem jest włączenie w jej tworzenie zarówno publiczności, jak i otaczającej przestrzeni wykorzystując do tego takie środki wyrazu jak performance, instalacja, dźwięk czy video.

Ciekawym doświadczeniem może być współuczestnictwo widza w procesie jej powstawania. Wszak sztuka otwarta nie musi być obojętna społecznie i może zaangażować każdego, niezależnie od preferencji i gustów. Ten proces "wciągania w sztukę" sprawia, że widz sam staje się artystą i współdecyduje o dalszym kierunku, w jakim rozwija się dane działanie artystyczne. Z tej perspektywy i przy takim założeniom programowym odwrócony zostaje schemat zazwyczaj obowiązujący na większości festiwali - artysta wtedy przestaje być kimś uprzywilejowanym, staje się jedynie siłą sprawczą, momentem napędowym, inicjatorem pewnej otwartej sytuacji, o której dalszym ciągu i przebiegu decydują widzowie. I właśnie stąd wzięła się nazwa Global Communication Festival, czyli Festiwal Globalnej Komunikacji.

Podstawowym założeniem festiwalu jest prezentacja sztuki bez ograniczeń konwencji, mody, polityki czy spraw życia codziennego, jednakowoż niezupełnie bez związku z tymi sprawami. Sztuka, która przestaje pełnić funkcje komunikacyjne przestaje być w tym momencie sztuką. Otwartość sztuki oznacza jednocześnie otwartą sytuację komunikacyjną, którą wypełnić treścią ma publiczność. Ta sztuka ma więc sprawiać, że publiczność w procesie współtworzenia sztuki, komunikuje się sama ze sobą. Społeczność, w której zachodzi taka komunikacja, nazywa się społecznością otwartą. Najważniejszym zadaniem festiwalu jest zatem stworzenie platformy do powstania takiej społeczności.

Festiwal składa się z kilku komplementarnych części. Pierwszą z nich będzie "PAS Project" - kontynuacja Performance Art Studies prowadzonych przez światowej sławy artystę BBB Johannesa Deimlinga. Pierwsza odsłona tego projektu odbyła się podczas edycji Global Communication Festival w 2009 roku. W tegorocznym projekcie artystę wspomoże 4 gości z Polski i Niemiec, z którymi w ciągu dwóch dni będzie pracował nad wytworzeniem działań wykorzystujących kontekst postindustrialnej siedziby MCSW "Elektrownia". Będą więc to projekty "dedykowane" przestrzeni i miejscu.

Drugim z elementów festiwalu będzie projekcja sztuki video Davida Moznego, czeskiego filmowca i artysty wizualnego, znanego z oryginalnych produkcji oraz bezkompromisowego podejścia do narracji, obrazu i dźwięku. Ten projekt jest natomiast "dedykowany" formom odbioru obrazu.

Część trzecią wypełnią prezentacje performatywne, pod nadzorem Frantiska Kowolowskiego, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli czeskiej sztuki akcji i zaraem cenionego kuratora Dum Umeni w Brnie. W ramach prezentacji zostanie również przedstawiony kilkudniowy projekt Pasożyta Arka, polskiego twórcy od lat konsekwentnie rozwijającego zamysł "sztuki pasożytniczej". Ta część "dedykowana" będzie formom współuczestnictwa w sztuce.

Na zakończenie festiwalu publiczność doświadczy prezentacji multimedialnego setu dźwiękowego (live-act), który zostanie wykonany przez wschodzącą gwiazdę polskiej sceny muzyki elektronicznej DJ Teielte z wytwórni You Know Me Records. Jego wystąpienie będzie jednocześnie zwieńczeniem i podsumowaniem serii występów, które rozwija i prezentuje od kilku lat. Na Global Communication Festival przedstawi uczestnikom ostatnią odsłonę swojego projektu. Ta część będzie zatem "dedykowana" sposobom komunikacji poprzez dźwięk.

W tym miejscu należy nadmienić, iż w dniach 7-10 września 2011 Global Communication Festival po raz pierwszy został zorganizowany także poza granicami Radomia i Polski. Dzięki współpracy z ponad stuletnią instytucją Dum Umeni Mesta Brno było możliwe zorganizowanie edycji zagranicznej festiwalu w czeskim Brnie. Ta tendencja do realizowania projektu za granicą będzie realizowana także w przyszłości. "Elektrownia" ma w planach współpracę nad organizacją festiwalu przy pomocy instytucji z Niemiec oraz Słowacji. Dzięki temu projekt w zupełnie nowym wymiarze zrealizuje idee Globalnej Komunikacji poprzez sztukę.

Szczegółowy plan wydarzeń otwartych dla publiczności:

Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w tymczasowej siedzibie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, przy ulicy Domagalskiego 5 (z wyjątkiem akcji przeprowadzonych w sobotę 24.09.2011 na ulicy Żeromskiego na Placu Konstytucji 3 Maja).

Multimedialny projekt "Malarstwo Pasożytnicze" - autor: Pasożyt Arek (Polska).

Prezentacja video "Rahova Rudolfin" - autor: David Mozny (Czechy).

PAS Project - Performance: BBB Johannes Deimling (Niemcy), Marcel Sparman (Niemcy), Martyna Wolna (Polska), Krzysztof Kaczmar (Polska), Adam Gruba (Polska)

Prezentacje Performance w przestrzeni publicznej, ulica Żeromskiego / Plac Konstytucji 3 Maja

Lenka Klodova (Czechy), Jozsef R. Juchasz (Słowacja)

Prezentacje Performance: Frantisek Kowolowski (Czechy), Jiri Suruvka (Czechy), grupa Frantisek Lozinski o.p.s. (Czechy), Jozsef R. Juhasz (Słowacja)

Finał projektu "Malarstwo pasożytnicze" - autor: Pasożyt Arek (Polska)

Koncert/Live-act - DJ Teielte/You know Me Records (Polska)

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu

(Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu jest instytucja finansowaną ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego).

Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Dum Umeni Mesta Brna (Czechy).

Portal CoolturalnyRadom.pl jest jednym z patronów medialnych imprezy.