N A S Z   P A R T N E R

Tego jeszcze nie było! - Aż 4 wernisaże jednej soboty w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku!

18.08.2011
|
Tego jeszcze nie było! - Aż 4 wernisaże jednej soboty w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku!

Nie lada gratka dla wielbicieli niezwkle urokliwego i klimatycznego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku!

Aż cztery wernisaże odbędą się w sobotę 20 sierpnia o godz. 14:00 przed Galerią "Oranżeria".

Większość z wystaw poświęcona jest dorobkowi artystycznemu twórców z dziedziny produktu ceramicznego. Jedna z wystaw to nietypowa, lecz niezmiernie interesująca - rzeźba balansująca.

Sprawdźmy zatem, co nas czeka w sobotnie popołudnie w Orońsku:

Zaprezentowane zostaną prace ceramików:

Uroczysty wernisaż odbędzie się w sobotę 20 sierpnia o godz. 14:00, przed Galerią "Oranżeria".

Kuratorem wystawy jest: Bogusław Dobrowolski

Wystawa będzie czynna do 18 września 2011 r.

Uroczysty wernisaż odbędzie się w sobotę 20 sierpnia o godz. 14:00, przed Galerią "Oranżeria".

Kuratorem wystawy jest: Bogusław Dobrowolski.

Bożena Sacharczuk - urodziła się w 1972 r. w Nysie. Ukończyła ceramikę na Wydziale Ceramiki i Szkła Wrocławskiej ASP, w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Od 1998 r. pracuje na macierzystej uczelni w pracowni koła garncarskiego. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace nie są typowymi naczyniami, mimo, że toczone na kole. Ich użytkowość jest traktowana drugoplanowo, artystka pozostawia widzowi określenie funkcji, natomiast istotna dla niej jest możliwość kreowania przestrzeni. Forma naczyniowa jako przykład abstrakcyjnego myślenia o bryle, nie naśladuje rzeczywistości. Zdystansowanie się wobec traktowania form naczyniowych w kategoriach użytkowych pozwala otworzyć obszar działań rzeźbiarskich. Lapidarne, symetryczne kształty przechodzą w układ nawarstwiających się kierunków, linii, rytmów.

Wystawa będzie czynna do 18 września 2011 r.

Uroczysty wernisaż odbędzie się w sobotę 20 sierpnia o godz. 14:00, przed Galerią "Oranżeria". Wystawa usytuowana będzie w Galerii "Kaplica".

Kuratorem wystawy jest: Bogusław Dobrowolski.

Tomasz Niedziółka - urodził się w 1977 roku w Biskupcu. Jest absolwentem Wydziału Szkła i Ceramiki ASP we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom w 2003 roku, w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej.

Wystawa będzie czynna do 18 września 2011 r.

Uroczysty wernisaż odbędzie się w sobotę 20 sierpnia o godz. 14:00, w parku rzeźby przed Galerią "Oranżeria".

Kuratorem wystawy jest: Jarosław Pajek.

Jerzy JOTKA Kędziora (ur. 1947 w Częstochowie) rzeźbiarz projektant, pedagog. Absolwent częstochowskiego Plastyka i gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (prof. Fr. Duszenko, St. Horno-Popławski, A.Smolana).

Wystawia od lat 60-tych. Jest twórcą bardzo aktywnym i dostrzeganym. Na swoim koncie ma dziesiątki nagród artystycznych i kilka ministerialnych stypendiów twórczych.

Twórca i realizator rzeźb postaci balansujących. Pierwsze realizacje w Częstochowie i Norymberdze. Pomysłodawca i projektant cyklu rzeźb wróżebnych "Polskich postaci legendarnych i prehistorycznych" takich jak: Krak, Częstoch, Sandomir, Wars i Sawa, Piast Kołodziej, Skarbnik Śląski, Dwuwoj, ...

Autor cyklów rzeźbiarskich "Orszak Flory", "Pęknięty głos", "Rozdarte muzy", "Fałszywi prorocy", "Uniformy dowódcze", "Reanimowani", "Z odciągiem", ... tworzących zsyntetyzowany portret polaka czasów transformacji.

Zrealizował m.in.: pomniki Jana Pawła II, J. Długosza, Królowej Św. Jadwigi, K. Jańskiego, K. Pułaskiego, rzeźby plenerowe na Śląsku, w Częstochowie i Austrii, kaplicę Franciszkanów, szereg reprezentacyjnych wnętrz i wystaw muzealnych, ...

Prace swoje pokazywał na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Europie, Ameryce i Azji.

Uczestniczył w krajowych i międzynarodowych sympozjach i festiwalach sztuki.

Prace artysty znajdują uznanie u wybitnych znawców i krytyków sztuki. Posiadają je w swoich zbiorach muzea i galerie w kraju oraz we Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, USA, Watykanie, Austrii, Bułgarii. Liczni kolekcjonerzy prywatni.

Za swoją twórczość uhonorowany został m.in. nagrodami: Wojewody Częstochowskiego, Prezydenta miasta Częstochowy, międzyregionalną im. K. Miarki, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Związku Rzeźbiarzy, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Stypendiami twórczymi Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od szeregu lat pracuje w zarządach kilku związków i stowarzyszeń twórczych. Jest rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki do oceny sztuki współczesnej z zakresu rzeźby.

Wystawa będzie czynna do 18 września 2011 r.