N A S Z   P A R T N E R
GŁÓWNY PARTNER

PREMIERA "Tęsknię za domem" - teatr szczery do bólu!

05.10.2024
|
PREMIERA "Tęsknię za domem" - teatr szczery do bólu!

W piątek, 4 października 2024r., w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbyła się premiera "Tęsknię za domem" Radosława B. Maciąga. 

Radosław Maciąg pochodzi z Pionek koło Radomia. Jest reżyserem i dramaturgiem, absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, laureatem tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

„Tęsknię za domem” podejmuje problematykę depresji, alkoholizmu i samotności, jednocześnie wyrażając potrzebę tworzenia miejsc bezpiecznych. Wykorzystując tradycyjną formę dialogu dramatycznego, autor konstruuje świat w oparciu o polifoniczność głosów. Przypomina, że realistyczna prezentacja rodzinnego spotkania pozwala ukazać różnorodne perspektywy egzystencji. Dramat pokazuje złożoność relacji rodzinnych naznaczonych tradycją i ciężarem historii, skutki transformacji, awansu społecznego, braku perspektyw, zerwania ciągłości relacji, wstydu i budowania alternatywnych tożsamości. Nad wszystkim, co nas dzieli, autor tworzy przestrzeń możliwego porozumienia"  - Tak argumentowała w uzasadnieniu Ewa Hevelke, przewodnicząca kapituły konkursowej  Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. 

Widzowie w Radomiu, mogli ostatnio przekonać się, jak trafne i zasłużone było to wyróżnienie! 
Wspaniały, poruszający spektakl. Teatr  szczery do bólu. Emocje, które na długo pozostają w pamięci.  Dziwne uczucia. Snujące się myśli; Czy śmiech, który pojawia się na widowni jest na miejscu? Skąd się bierze? Dlaczego tak szybko ustaje? Czy to śmiech przez łzy? Czy łzy przez śmiech? I ta przeszywająca salę cisza, mrok, pustka... 

Jakże świetnie rozpisane dialogi! Trzymająca w napięciu akcja.
Właściwie to ciągłe napięcie! Od pierwszej sekundy. W pociągu, w głośnych myślach zmierzających w stronę rodzinnego domu. We wnętrzach, które pamiętają lata 90 - te, choć akacja dzieje się współcześnie. W rodzinie z post - robotniczego miasta, która próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Mistrzowskie rozdanie ról! Mistrzowska gra aktorska! 
Izabela Brejtkop - mama, Iwona Pieniążek - babcia, Natalia Samojlik - Elka, Piotr Kondrat - tata, Filip Łannik - Maciej, Mateusz Paluch - Sylwek.  Jakże autentyczni! Nie sposób oderwać od nich wzroku. Ich  uszy i dekolty czerwienią się od kłótni i emocji. Twarze bledną od strachu. Gardła zdzierają się od krzyku. Tu każdy dźwięk, każda cisza ma znaczenie. Czy po tak wspaniale, szczerze zagranej sztuce można następnego wieczoru dać z siebie tyle? Raz jeszcze? To przecież  wszystko dopiero się zaczęło, a tyle dobra się już wylało! 

Koncepcja i reżyseria - Radosław B. Maciąg. Gratuluję i podziwiam!  Scenografia, światło, kostiumy - Dominika Nikiel - Kobieto, jakbyś przez chwilę siedziała na każdym miejscu widowni! Dla każdego byłaś hojna. Te wszystkie zakamarki i szczegóły! Ruch sceniczny - Karolina Rentflejsz. Opracowanie muzyczne - Tomasz Kucharczyk. Wokal - Natalia Samojlik. Inspicjentka - Magdalena Buka Boduła. Dyrekcja Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, o którym teraz będzie tak głośno!!! - Małgorzata Maria Potocka. I wszyscy, których nie widać, a którzy przyczynili się do tego sukcesu!  - To naprawdę Wam się udało! Idźcie po więcej! Bo Wam się należy!

Taki teatr kocham. Taki podziwiam. Za takim teatrem tęsknię!!! 

Zdjęcie i tekst:
Małgorzata Ziewiecka