N A S Z   P A R T N E R

"Węgierskie Pomniki Pamięci" w Muzeum Wsi Radomskiej

14.10.2014
|
"Węgierskie Pomniki Pamięci" w Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza od 17 października na wystawę "Węgierskie pomniki pamięci (fejfa hungaricum)".

Wystawa przedstawiać będzie współczesne przykłady pomników pamięci oraz fotografie zabytkowych i historycznych nagrobków słupowych. Charakterystyczne dla węgierskich cmentarzy protestanckich drewniane nagrobki słupowe, zwane fejfa, są jednymi z najbardziej interesujących przykładów sztuki ludowej. Nawiązują do prastarej tradycji, ale zwyczaj ich stawiania upowszechnił się w XVII wieku.

Nazwa fejfa wywodzi się z połączenia węgierskich słów głowa i drzewo, z kolei w XIX wieku w okresie romantyzmu powstała nazwa kopjafa - drzewce kopii, która nawiązywała do średniowiecznej tradycji rycerskiej. Od tego czasu nazwa kopjafa przyjęła się jako ogólne określenie dla drewnianych nagrobków słupowych, stąd wywodzi się znane w Polsce określenie kopijniki.

Tradycja stawiania nagrobków słupowych prawie zanikła w czasach komunistycznych, jednak po 1989 roku odrodziła się i od tego czasu współcześnie stawiane kopijniki pełnią rolę pomników pamięci.

Wystawa "Węgierskie Pomniki Pamięci" została przygotowana przez

przy współpracy Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu, Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum w Jarosławiu

Patronatem honorowy: dr Ivan Gyurcsik, Ambasador Węgier w Polsce

Autorem scenariusza jest Marek Zalewski z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (jest on także współautorem oprawy plastycznej) oraz Akos Engelmayer, Gaspar Keresztes, Janos Tischler - z Węgierskiego Instytutu Kultury.

Kopie drewnianych słupów nagrobnych wykonali uczniowie Liceum Plastycznego w Supraślu. Stelaż wystawy został wykonany w Muzeum Wsi Radomskiej.

Serdecznie zapraszamy. Wernisaż odbędzie się w piątek (17 października) o 14:00.