Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

To już dziś! Otwarcie wystawy "Pod prąd..." w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

19.06.2019 13:28 | Redakcja |
To już dziś! Otwarcie wystawy "Pod prąd..." w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Wystawa Pod prąd prezentuje prace artystek i artystów polskich tworzących po 1945 roku: Maria Anto, Barbara Jonscher, Zofia Artymowska, Maria Jarema, Jadwiga Maziarska, Teresa Pągowska, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz, artyści współtworzący grupę Wprost : Bieniasz, Sobocki, Grzywacz, Waltoś, oraz innych wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki drugiej połowy XX wiek: Tadeusz Brzozowski, Edward Dwurnik, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Nowosielski, Jerzy Skarżyński, Henryk Stażewski, Jan Tarasin, Zbysław Marek Maciejewski, Zbigniew Makowski.


Są to dzieła artystów przypisywanych różnym nurtom i kierunkom obecnym w sztuce drugiej połowy XX wieku, (polskie wydanie ekspresjonizmu, informelu, abstrakcjonizmu i surrealizmu) Ową różnorodność niewątpliwie łączy siła wyrazu. Są to prace znaczące w dorobku prezentowanych artystów. Motywem przewodnim tej wystawy będzie znak i symbol w sztuce, jako sposób porozumiewania się artystów z odbiorcami. Jak czytać malarstwo, czym jest znak a czym jest symbol w sztuce te pytania nurtowały wielu badaczy i odbiorców sztuki. Wiele dzieł nadal pozostaje zagadką, a ścieżki interpretacji wydają się być kręte Zastanowimy się na ile znaki w przedstawionych pracach są czytelne, na ile artysta świadomie formułuje komunikat, jakimi środkami formalnymi operuje W końcu co my, jako obiorcy sztuki odczytujemy dla siebie.


Sięgając do historii, eksponowane obrazy to ułamek zbiorów sztuki współczesnej, jakie przez lata zgromadziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Kolekcja sztuki współczesnej była budowana jeszcze w ramach działalności Działu Sztuki, na długo przed utworzeniem odrębnego oddziału. W 1991 roku w kamienicach Gąski i Esterki przy radomskim rynku, otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej, do którego trafiły zgromadzone dotychczas zbiory. W trakcie swojej dynamicznej działalności, w latach 1992-2015 MSW zgromadziło dodatkowo 2500 prac, które przekazywane były jako dary od zaprzyjaźnionych artystów. W 2016 roku kolekcja liczyła już 4,5 tysiąca prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich. W latach 2017-2018 zgromadzona kolekcja sztuki współczesnej została przekazana w depozyt do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Wystawa będzie czynna do końca września 2019 r.


I. Muzeum m. Jacka Malczewskiego w ramach imprezy "Piknik historyczny Radom Jagiellonów zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Skarby i tajemnice Piotrówki" - 16 czerwca o godz. 16.00. Bilet - 1 PLN. W tym dniu muzeum będzie czynne od 12.00 do 19.00. II. 1

W długi weekend czerwcowy muzeum czynne:
20. VI (Boże Ciało) - nieczynne
21. VI - 10.00 - 18.00
22.VI - nieczynne
23.VI -11.00 - 18.00 IV. Zapraszamy do korzystania z oferty wakacyjnej!

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

To już dziś! Otwarcie wystawy "Pod prąd..." w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.