Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Wystawa "Pod prąd..." już 19 czerwca w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

11.06.2019 13:20 | Redakcja |
Wystawa "Pod prąd..." już 19 czerwca w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na wystawę pt. "Pod prąd", która zostanie otwarta 19 czerwca o godz. 17.00.

Wystawa Pod prąd prezentuje prace artystek i artystów polskich tworzących po 1945 roku: Maria Anto, Barbara Jonscher, Zofia Artymowska, Maria Jarema, Jadwiga Maziarska, Teresa Pągowska, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz, artyści współtworzący grupę Wprost : Bieniasz, Sobocki, Grzywacz, Waltoś, oraz innych wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki drugiej połowy XX wiek: Tadeusz Brzozowski, Edward Dwurnik, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Nowosielski, Jerzy Skarżyński, Henryk Stażewski, Jan Tarasin, Zbysław Marek Maciejewski, Zbigniew Makowski.

Są to dzieła artystów przypisywanych różnym nurtom i kierunkom obecnym w sztuce drugiej połowy XX wieku, (polskie wydanie ekspresjonizmu, informelu, abstrakcjonizmu i surrealizmu i nowej figuracji) Ową różnorodność niewątpliwie łączy siła wyrazu. Są to prace znaczące w dorobku prezentowanych artystów. Motywem przewodnim tej wystawy będzie znak i symbol w sztuce, jako sposób porozumiewania się artystów z odbiorcami. Jak czytać malarstwo, czym jest znak a czym jest symbol w sztuce te pytania nurtowały wielu badaczy i odbiorców sztuki. Wiele dzieł nadal pozostaje zagadką, a ścieżki interpretacji wydają się być kręte Zastanowimy się na ile znaki w przedstawionych pracach są czytelne, na ile artysta świadomie formułuje komunikat, jakimi środkami formalnymi operuje W końcu co my, jako odbiorcy sztuki odczytujemy dla siebie.

Sięgając do historii, eksponowane obrazy to ułamek zbiorów sztuki współczesnej, jakie przez lata zgromadziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Kolekcja sztuki współczesnej była budowana jeszcze w ramach działalności Działu Sztuki, na długo przed utworzeniem odrębnego oddziału. W 1991 roku w kamienicach Gąski i Esterki przy radomskim rynku, otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej, do którego trafiły zgromadzone dotychczas zbiory. W trakcie swojej dynamicznej działalności, w latach 1992-2015 MSW zgromadziło dodatkowo 2500 prac, które przekazywane były jako dary od zaprzyjaźnionych artystów. W 2016 roku kolekcja liczyła już 4,5 tysiąca prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich. W latach 2017-2018 zgromadzona kolekcja sztuki współczesnej została przekazana w depozyt do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Wystawa "Pod prąd..." już 19 czerwca w Muzeum im. Jacka Malczewskiego