Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Marcin Berdyszak - Pozornie niekonieczne. Wernisaż wystawy 17.05.2019, godz. 17.00

14.05.2019 21:03 | Redakcja |
Marcin Berdyszak - Pozornie niekonieczne. Wernisaż wystawy 17.05.2019, godz. 17.00

Marcin Berdyszak - Pozornie niekonieczneWernisaż: 17.05.2019, godz. 17.00

Wystawa czynna do 23.08.2019 roku


Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
ul. Kopernika 1, 26-600 Radom, Polska

Wystawa Marcina Berdyszaka Pozornie niekonieczne prezentowana w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, przedstawiać będzie prace artysty powstałe w ostatnich latach. Pokaz prac będzie podkreślał kilka wątków podejmowanych przez autora i charakterystycznych dla jego twórczości, między innymi dialog z twórczością innych artystów jako źródło kreacji.

Ten cykl dobrze znany i prezentowany w wielu miejscach w Polsce jak i zagranicą kojarzony jest przede wszystkim z pracami podejmującymi dialog z Synem człowieczym Rene Magritta, Jaspera Johnsa czy Jacka Malczewskiego.

Prezentowana na radomskiej wystawie instalacja Zła widoczność, odnosząca się do ambalaży Tadeusza Kantora, swoją premierę miała w Poznaniu w Galerii Muzalewska jesienią 2018 roku. Problem niedostrzegania obrazów rzeczywistości podejmowany będzie w wizualnie atrakcyjnej realizacji multimedialnej Auto-Niebyt, zwanej też znikająca rzeczywistość. Destrukcja, powtarzalność i umykające obrazy otoczenia podczas jazdy samochodem oraz ponowna rekonstrukcja bytu z tych obrazów, nam niedostępnych, w sposób dynamiczny pozwoli doświadczyć to, co umyka. Problemem, którym artysta ostatnio się zajmował to bezpieczeństwo, tak ważne i kluczowe we wszystkich aktualnych ludzkich przedsięwzięciach.

Każde zabezpieczenie jest interwencją i wymusza na nas konkretne konsekwencje. Pancerze wymuszające - obiekty zrealizowane w 2017 roku w dość opresyjny sposób nawiązują do tej sytuacji, jak i obrazy z cyklu Kiedy bariera staje się treścią, czy Części wspólne jako bariera, które również będą prezentowane obok innych obrazów i obiektów malarskich. Tytuł wystawy dotyczy stosunku artysty do pytań, które stawia mając świadomość, że dotyczą każdego, choć z pozoru wydawać się może inaczej. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie obszerna publikacja zatytułowana Wmiędzyczasie autorstwa Marcina Berdyszaka i Jaromira Jedlińskiego, której opracowanie graficzne zaproponował Tadeusz Burniewicz.

Książka to rozmowa o wielowątkowej twórczości Marcina Berdyszaka na tle doświadczeń Jaromira Jedlińskiego, a wydana została w dwóch wersjach językowych: angielskiej
i polskiej. Promocja tego wydawnictwa nastąpi na otwarciu wystawy z udziałem autorów. Wydawcą jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Marcin Berdyszak urodził się w 1964 roku. Jest absolwentem PWSSP w Poznaniu, którą ukończył w 1988 roku. Dyplom z malarstwa realizował w pracowni malarstwa prof. Włodzimierza Dudkowiaka, a z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego. Od roku 1989 związany jest z Akademią Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytetem Artystycznym) w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby. W latach 1999- 2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016.

Członek Stowarzyszenia Artystyczno - Edukacyjnego Magazyn, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem. Marcin Berdyszak jest twórcą olbrzymich instalacji w przestrzeniach otwartych w końcu lat 80., często realizowanych w ramach Galerii Utilis, którą rozumiał jako zbiór miejsc będących jednocześnie potencjalnymi częściami prac. Znany z prac z owocami, a szczególnie z realizacji z 1995 roku Fresh Fruit table Hommage a Gordon Matta-Clark zrealizowanej w galerii ON w Poznaniu, gdzie piłą łańcuchową przyciął 1000 cytryn uwalniając sok i zapach, który był później bohaterem wielu jego realizacji prezentowanych miedzy innymi na indywidualnej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie w 1997 roku jak i w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w roku 1998. Z owocami i ich plastikowymi imitacjami pracuje do dziś, co czyni go rozpoznawalnym szczególnie z często obecnego w twórczości banana jako wartości stałej, która podlega najróżniejszym kontekstom.

Jego wielowątkowa twórczość, w której zajmuje się kulturą i jej wszelkimi skutkami, stereotypami jak i uprawia dialog z twórczością innych artystów, prezentowana była na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Prace poznańskiego artysty znajdują się w licznych kolekcjach w Polsce i zagranicą. Między innymi: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Szczecińskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki w Bytomiu, Kolekcja Tatrzańskiej Galerii w Popradzie, Kolekcja Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Kolekcja Bausparkasse Swabisch Hall-Niemcy, Kolekcja Manfreda Kluckerta-Niemcy, Kolekcje prywatne, m.in.: Wojciecha Fibaka czy Waldemara Andzelma i wiele innych.

WYSTAWY INDYWIDUALNE

2017 Bansky Dvor Kultur Center, Banja Luka, Bosnia and Hercegovina
 2016 UP Gallery with Patik Kovacovsky, Real-fiction, Berlin, Germany 
2016 Jan Koniarek Gallery Free Style with Patik Kovacovsky, Trnava, Slovakia
 2015 Haus der Modernen Kunst Dis-Position with Jan Berdyszak, Staufen, Germany
 2015 Galeria Fibak Za wartość przestrzeni z Janem Berdyszakiem, Warsaw, Poland
 2014 City Gallery with Patrik Kovacovcky, Bratislava, Slovakia
2010 Tatranska Gallery, Poprad, Slovakia
2003 Kunsthaus Santa Fe, San Miguel de Allende, Guanajuato , Mexico
2001 Kulturforum Rheine, Closter Bentlag, Rheine, Germany 
2001 The Center for Contemporary Art , Gallery II Ujazdowski Castle, Warsaw, Poland

WYSTAWY ZBIOROWE

2015 Anmerkungen Zum Beginn des Kurzen 20.Jahrhunderts, Museums Quartiers, Wien, Austria
2013 Polish Art and Animation from Poznań, Habeer Gallery, Bersheva, Israel
2011 Dobre sąsiedztwo, Kunstraum Bethanien, Berlin, Germany
2009 Tożsamość sztuki- Marcin Berdyszak, Zafos Xagoris, Muzeum Narodowe, Wrocław, Poland
2008 Chicago Verge, I Space Gallery, Chicago, IL, USA

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Marcin Berdyszak - Pozornie niekonieczne. Wernisaż wystawy 17.05.2019, godz. 17.00