Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Nowa postać w popkulturalnym klubie psychopatów, czyli ''Dom, który zbudował Jack''

22.01.2019 01:15 | Redakcja |
Nowa postać w popkulturalnym klubie psychopatów, czyli ''Dom, który zbudował Jack''

Nowa postać w popkulturalnym klubie psychopatów czyli ''Dom który zbudował Jack''

Tym razem film nietypowy. Długo oczekiwany obraz w kinach Larsa von Triera, reżysera którego twórczość odgrywa dużą rolę w zmianach kina w latach 90. Niemal wszystkie jego filmy wzbudzają kontrowersje, przerażenie i jednocześnie zachwyt. Podobnie jest z dramatem przesiąkniętym czarnym humorem ''Dom który zbudował Jack''.

Świadczyć o tym mogą wydarzenia z festiwalu w Cannes, gdzie ponad sto osób wyszło z seansu, obwiniając film za brutalność scen, okaleczanie kobiet i dzieci. Bo właśnie taki ten film jest - pełen przemocy i momentami obrzydliwy. Śmiałe, prowokacyjne kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła człowieka.

Lars von Trier przedstawia nam kilka lat z życia seryjnego mordercy - tytułowy Jack( rola odegrana przez Matta Dillon'a) z każdą kolejną zbrodnią doskonali się w fachu zabijania. W procesie jego przemiany z uporządkowanego inżyniera, architekta który jest uzależniony od sprzątania i ładu, zmienia się w psychopatę. Trier sięga po motywy z twórczości wielu artystów min. Glenna Goulda(wybitnego kanadyjskiego kompozytora i pianisty), Johanna Wolfganga von Goethego (niemieckiego poety) czy od malarstwa autorstwa brytyjskiego malarza Francis Bacona. Dzięki temu film staje się niemalże obrazem sztuki pomimo obrzydliwego sadyzmu. W filmie zobaczymy także dobrze odegrane role drugoplanowe przez takie gwiazdy, jak wspaniała Uma Thurman czy Bruno Ganz.

Moim zdaniem film godny uwagi i obejrzenia. Polecam szczególnie fonom czarnego humoru. Nie polecam ludziom o słabych nerwach i z hemofobią. Film obejrzeć mogą państwo min. w kinie studyjnym MCSW ELEKTROWNIA.

Zobacz repertuar kina studyjnego MCSW Elektrownia

Jan Ziewiecki 19.01.2019

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Nowa postać w popkulturalnym klubie psychopatów, czyli ''Dom, który zbudował Jack''