Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Polecamy: XX Jubileuszowe Święto Chleba już 2 września!

27.08.2018 14:23 | Redakcja |
Polecamy: XX Jubileuszowe Święto Chleba już 2 września!

Zapraszamy na XX Jubileuszowe Święto Chleba, które odbędzie się 2 września 2018 r. w Muzeum Wsi Radomskiej.

Święto Chleba to wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, które cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Radomia. O stale rosnącym zainteresowaniu niewątpliwie świadczy kilkunastotysięczna frekwencja uczestników zeszłorocznego Święta Chleba.

Celem organizowanej na terenie skansenu uroczystości jest kultywowanie polskiego, a w szczególności radomskiego piekarstwa, promocja oraz ugruntowanie podstawowego znaczenia chleba i wyrobów piekarniczych, jako produktów niezmiernie ważnych w kulturze i tradycji polskiej.

Dwudzieste jubileuszowe Święto Chleba rozpocznie się uroczystą mszą świętą w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Tegoroczne wydarzenie zwyczajowo skoncentrowane będzie wokół prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych obrzędów żniwnych i pracy na wsi.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie korowód wieńców dożynkowych, nawiązujący do najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego. Wieńce dożynkowe są efektem zwieńczenia pracy rolników i stanowią niewątpliwie ważny element tożsamości kulturowej polskiego rolnictwa. Twórcy najlepszych prac zostaną uhonorowani nagrodami.

Muzeum Wsi Radomskiej co roku ogłasza konkurs pt. Tradycyjny wieniec dożynkowy, którego celem jest popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz roli wieńca, jako głównego symbolu obchodów dożynkowych. Efektem konkursu jest wybór najpiękniejszego wieńca wykonanego zgodnie z miejscową tradycją. Konkurs adresowany jest do stowarzyszeń, zespołów folklorystycznych oraz Kół Gospodyń Wiejskich z regionu radomskiego. Laureaci konkursu zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi.

Program XX Święta Chleba

Amfiteatr 10.00 19.00
- Uroczysta Msza Święta
- Ogłoszenie wyników konkursu na Tradycyjny Wieniec Dożynkowy i wręczenie nagród laureatom
- Korowód wieńców dożynkowych
- prezentacja "20 lat Święta Chleba"
- Występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Wolanianki
- Występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego "Guzowianki"
- koncert zespołu "Tulia"

Scena Pod Dębem12.00 19.00
- Występy kapel wiejskich
- Zabawa taneczna na dechach


oraz
kiermasz twórczości ludowej, wystawa stoisk piekarniczych i i prezentacja pieczywa z radomskich piekarni, pokazy kunsztu piekarskiego w wykonaniu radomskich piekarzy, konkursy i zawody prowadzone przez Cech Piekarzy w Radomiu.

Honorowy patronat nad XX Jubileuszowym Świętem Chleba w Radomiu przyjęli:

- Ksiądz Biskup dr Henryk Tomasik, Pasterz Kościoła Radomskiego

- Pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego

- Pan Radosław Witkowski, Prezydent Miasta Radomia

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Polecamy: XX Jubileuszowe Święto Chleba już 2 września!