Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Otwarcie wystawy "Barwy dziecięcych losów" 11 maja godz. 17:00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

07.05.2018 23:27 | Redakcja |
Otwarcie wystawy "Barwy dziecięcych losów" 11 maja godz. 17:00  w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na otwarcie wystawt "Barwy dziecięcych losów" 11 maja o godz 17:00:

Ekspozycja będzie prezentować dziecięcych bohaterów nowel i powieści, poznawanych już w szkole, od wczesnych lat szkoły podstawowej do liceum włącznie.
Pokażemy wieś polską końca XIX w., czyli miejsce życia Janka Muzykanta z noweli Henryka Sienkiewicza, Antka - bohatera opisywanego przez Bolesława Prusa, czy małego Tadeusza z nowelki Elizy Orzeszkowej. Na wystawie pojawi się niewielka wiejska chata z autentycznym wyposażeniem z epoki: piecem, meblami, przedmiotami codziennego użytku, narzędziami oraz obrazy polskich twórców m.in. Tytusa Czyżewskiego, Zygmunta Waliszewskiego, Tadeusza Makowskiego, Wojciecha Kossaka, ukazujące dziecko i wieś polską XIX wieku. Pokażemy także ręcznie robione zabawki dziecięce oraz stroje ludowe.

Kolejną przestrzenią wystawienniczą będzie klasa szkolna z przełomu XIX i XX w. To szkoła znana z takich lektur jak Ferdydurke Witolda Gombrowicza czy Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego. W klasie pojawią się drewniane ławki z otworami na kałamarze, tablica drewniana, teczki na książki, podręczniki, stare mapy szkolne, zdjęcia uczniów w przełomu wieków, ale także nieodłączny element wychowawczy, czyli dyscyplina wisząca na ścianie.

Zupełnie inny charakter będzie miała część wystawy opisująca małych bohaterów z XIX wiecznej Warszawy. Tu pokusimy się o odtworzenie kamienicy miejskiej z podwórkiem studnią, na którym umieścimy katarynkę, czyli tytułowy instrument z nowelki Bolesława Prusa. Ekspozycja zostanie uzupełniona grafikami z wizerunkami starej Warszawy, autorstwa m.in.: Franciszka Kostrzewskiego, Feliksa Piwarskiego, Henryka Pilattiego, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Pankiewicza.
Przypomnimy także nowelę Mendel Gdański Marii Konopnickiej, której akcja także toczy się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. W tej części wystawy zaprezentujemy niezwykłej wartości i urody judaika, wypożyczone z Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Pucharki kidduszowe, jady, stare wydania Tory, naczynia, lichtarze, elementy stroju, lampki chanukowe, kasetki na wonności balsaminki, i inne przedmioty obrzędowe.

Dalej pokażemy już zupełnie inne czasy i przestrzenie. Począwszy od mieszkania przełomu lat 70./80. XX w., którym przywołamy bohaterów Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, czyli uroczą rodzinę Borejków. Dla młodego widza może się okazać zaskakującym w jakim otoczeniu wychowywali się jego rodzice: bez komputerów, odtwarzaczy CD i innych sprzętów elektronicznych, za to z adapterem Bambino, rzutnikiem zdjęć, beczkowatym czarno-białym telewizorem, makatkami na ścianach i sprzętami takimi jak syfon, młynek do kawy, czy radziecki mikser.

Bohaterowie lektur to nie tylko dzieci żyjące w Polsce. Postaramy się również przywołać Tomka Sawyera z powieści Marka Twaina oraz Stasia i Nel z W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. Tu na ekspozycji pojawi się sporo barwnych, egzotycznych eksponatów, pochodzących z krajów leżących na szlaku wędrówki małych bohaterów, czyli z Egiptu, Sudanu, Etiopii i Kenii. Codzienność egotycznych krajów pokażemy przez przedmioty kultury materialnej, elementy stroju, czy choćby uposażenie wielbłąda wędrującego przez pustynię.

Niezwykle ważną i najbardziej kolorową częścią wystawy będzie ta, poświęcona postaciom fantastycznym, czyli bohaterom bajkowym z Alicji w krainie Czarów Levisa Carrola, Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupery'ego i Opowieści z Narni C.S. Lewisa .
Tu pojawią się bardzo atrakcyjne eksponaty, m.in. model samolotu z czasów II wojny światowej w skali 1: 6, strój pilota, stara zdobiona szafa, ruszający się lew, wielokolorowe i bardzo autentyczne laki wyobrażające postaci Alicji, Kapelusznika, Królowej Kier i całej reszty bohaterów żyjących po drugiej stronie lustra.
Eksponaty na wystawę zostaną wypożyczone z Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach oddziału Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Wsi Lubelskiej, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Teatru Arlekin w Łodzi, Teatru im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i Muzeum Etnograficznego i Archeologicznego w Łodzi oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Pragnieniem autorek wystawy jest przybliżenie czasów, realiów i otoczenia małych bohaterów lektur szkolnych, być może po obejrzeniu ekspozycji staną się oni bliżsi, bardziej realni i nieco bardziej odbrązowieni dla widza i czytelnika.

Serdecznie zapraszamy!

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Otwarcie wystawy "Barwy dziecięcych losów" 11 maja godz. 17:00  w Muzeum im. Jacka Malczewskiego Otwarcie wystawy "Barwy dziecięcych losów" 11 maja godz. 17:00  w Muzeum im. Jacka Malczewskiego