Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

KAMERALNE LATO 2017 - 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe 2 - 8 lipca w Radomiu

31.05.2017 18:24 | Redakcja |
KAMERALNE LATO 2017 - 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe 2 - 8 lipca w Radomiu

Miałam dziś przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej, zapowiadającej jubileuszową,
10. edycję Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO i jestem pod wielkim wrażeniem tego, co niebawem, a dokładnie w dniach 2 - 8 lipca wydarzy się po raz kolejny w naszym mieście.

KIEDY LUDZIE WIEDZĄ, ŻE KULTURA I SZTUKA
MAJĄ NIEZWYKŁY WPŁYW NA ICH ROZWOJ

Jeszcze brzmią echa bliskiej mi wystawy METAMORFOZA, której liczni entuzjaści, udowodnili, że Radom potrzebuje i ceni sztukę oraz jej twórców, a dziś, podczas konferencji spotkałam ludzi, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kultura i sztuka mają niesamowity wpływ na rozwój społeczności i kreowanie wizerunku miast. Jak dobrze, że jesteście!

Bardzo miło było usłyszeć podczas konferencji, od Dyrektor Festiwalu dr Anny Wróblewskiej, że zaangażowanie społeczne i edukacyjne organizatorów KAMERALNEGO LATA przynosi rezultaty. Intensywny, dziesięcioletni rozwój festiwalu, profesjonalne podejście, budowanie relacji, otwarcie na współpracę sprawiły, że festiwal stał się największą organizowaną poza Warszawą, imprezą filmową w województwie mazowieckim. A teraz wszystko wskazuje na to, że nabiera charakteru międzynarodowego! Tak się dzieje, kiedy inspirujący ludzie organizują wartościowe wydarzenia, otrzymują potrzebne wsparcie i swoją pasją zarażają innych.

Niech Was nie zmyli nazwa Kameralne Lato - sugerująca imprezę odbywającą się w niewielkim pomieszczeniu lub z udziałem niewielu osób: - Już podczas ostatniej edycji ustaliliśmy, że nazwa pochodzi od słowa "kamera" - powiedziała do zebranych ambasadorka festiwalu filmowego, cieszącego się dużym powodzeniem, organizowanego cyklicznie i z imponującym rozmachem w Radomiu - aktorka Anna Mucha.

INTERFILMLAB - OBIECUJĄCY CYKL WYKŁADOW
DLA MŁODYCH FILMOWCOW

Kameralne Lato, już od 10 lat w bardzo ciekawy i przemyślany sposób zapewnia mieszkańcom Radomia i okolic dostęp do kultury filmowej. Również i w tym roku organizatorzy zapewnią młodym, zdolnym filmowcom szkolenia, które pomogą im zaistnieć na międzynarodowym rynku filmowym. Planowany jest bowiem INTERFILMLAB - cykl wykładów, paneli dyskusyjnych i warsztatów na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego.

Organizatorzy KAMERALNEGO LATA zapewnią młodym twórcom filmowym, uczestniczącym w tegorocznej edycji szkolenia dotyczące międzynarodowej sprzedaży, dystrybucji, obiegu festiwalowego, reguł współpracy z agentami sprzedaży, zasad korzystania z europejskich platform dystrybucyjnych oraz skutecznego samokształcenia i budowania własnej, autorskiej rozpoznawalności na miedzynarodowym rynku filmowym.

NASZA MŁODZIEŻ WEŹMIE UDZIAŁ
W WYJĄTKOWYCH WARSZTACH AKTORSKICH

Organizatorzy zapraszają młodych pasjonatów aktorstwa na inspirujące wykłady i warsztaty realizowane we współpracy z partnerami festiwalu: American Corner i Radomskim Klubem Środowisk Twórczych ŁAŹNIA. Młodzież w wieku 11 - 14 lat będzie mogła wziąć udział w cyklu spotkań pod hasłem "ABC pracy przed kamerą," a nieco starsza, w wieku 12 - 17 lat skorzysta z wykładów pt. "Metoda Stanisławskiego. Praca w teatrze, a praca przed kamerą"

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FILMU REKLAMOWEGO SPOTSHOT

Od lat młodzi uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach KAMERALNEGO LATA mają możliwość samodzielnej realizacji krótkich form filmowych. Pod okiem fachowców z branży, przy użyciu profesjonalnego sprzętu realizują własne pomysły a potem prezentują efekty swojej pracy na dużym ekranie kina HELIOS, podczas uroczystej gali finałowej.

Spot zrealizowany podczas poprzedniej edycji KAMERALNEGO LATA ( 2016r.) stał się częścią całorocznej kampanii społecznej Policji pod nazwą "SMART - STOP" ostrzegającej przed nieodpowiedzialnym korzystaniem z telefonów komórkowych. W ciągu kilku tygodni od publikacji w sieci, spot uzyskał prawie 300.000 wyświetleń. Organizatorzy postanowili więc w tym roku sprofilować warsztaty filmowe pod kątem reklamy społecznej. Udział w warsztatach weźmie młodzież z Polski, Francji, Węgier, i Włoch, która pozna tajemnice scenopisarstwa, reżyserii, organizacji produkcji, realizacji obrazu, postprodukcji i dystrybucji.

AKADEMIA ZAWODOWCOW

Dla osób nie biorących udziału w praktycznych warsztatach filmowych organizatorzy przygotowali cykl wykładów otwartych z doświadczonymi filmowcami, którzy opowiedzą o pracy na planie filmowym. W gronie specjalistów prowadzących tegoroczne warsztaty znajdą się min.: reżyserzy: Katarzyna Klimkiewicz i Grzegorz Zariczny, aktorzy: Anna Mucha i Robert Gonera, producet filmowy Derrick Ogrodny, scenarzystka Agnieszka Kruk, montażystka dźwięku Dorota Nowocień oraz autor zdjęć filmowych Adam Palenta.

COŚ DLA NAJMŁODSZYCH

Najmłodsi uczestnicy Kameralnego Lata obejrzą najciekawsze dziecięce animacje. Ich tematyka została wybrana zgodnie ze społeczno - wychowawczym kontekstem imprezy. Spotkania z dziećmi poprowadzą policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Polcji z siedzibą w Radomiu. Projekcje tradycyjnie odbędą się radomskim Kinie HELIOS

HISTORIA POLSKI POKAZANA
W NIEZWYKLE ORYGINALNY SPOSOB

Podczas trwającego w naszym mieście festiwalu odbędzie się prezentacja nietuzinkowego projektu - projekcje filmowe oraz spotkania z ich twórcami. Organizatorzy zapraszają nas na cykl edukacyjny "Historia w ożywionych obrazach." Jest to próba przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo "ożywionych" obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. W trakcie projekcji będziemy mieli niebywałą okazję niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, poznać kontekst historyczny w jakim znajdowała się nasza ojczyzna tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli, zaknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła... To musi być inspirujące! Nie przegapcie tego.

PROJEKCJE FILMOW W CENTRUM RADOMIA

Radomianie zgromadzą się wokół dużego ekranu w centrum naszego miasta i pod głołym niebem, w wyjątkowej atmosferze obejrzą filmy takie jak: "Zabij mnie glino" Jacka Bromowskiego, i "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" Kingi Lewińskiej.

KAMERALNE LATO TO TAKŻE LICZNE KONKURSY

Konkurs Główny festiwalu, który odbędzie się w naszym mieście już w lipcu prezentuje osiągnięcia młodych scenarzystów, autorów zdjęć, montażystów i aktorów w dziedzinie filmu krótkometrażowego. Pokazuje filmy fabularne, animowane, dokumentalne, zarówno etiudy szkolne, jak i profesjonalne debiuty krótkometrażowe. Nagrodą główną w konkursie jest przyznawany od 2013r. "ZŁOTY ŁUCZNIK" Podczas Kameralnego Lata rozstrzygnięty zostanie także Konkurs Filmów Niezależnych oraz Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK.

OTWARCIE FESTIWALU JUŻ W NIEDZIELĘ 2 LIPCA o godz. 18:00

Imprezę otworzy parada samochodów zakończona rodzinnym piknikiem filmowym przed Urzędem Miasta.

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie:

www.kameralnelato.pl

fot. poniżej Łukasz Wójcik

KAMERALNE LATO zawsze cieszy się popularnością wsród mieszkańców naszego miasta i jego gości. Jeżeli do tej pory nie uczestniczyliście w wydarzeniach organizowanych przez FILMFORUM w Radomiu, nie przegapcie okazji tym razem.

DO ZOBACZENIA na 10. Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych w lipcu 2017!

Małgorzata Ziewiecka

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

KAMERALNE LATO 2017 - 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe 2 - 8 lipca w Radomiu KAMERALNE LATO 2017 - 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe 2 - 8 lipca w Radomiu KAMERALNE LATO 2017 - 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe 2 - 8 lipca w Radomiu KAMERALNE LATO 2017 - 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe 2 - 8 lipca w Radomiu KAMERALNE LATO 2017 - 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe 2 - 8 lipca w Radomiu KAMERALNE LATO 2017 - 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe 2 - 8 lipca w Radomiu