Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

1 maja 2017 w godz. 13:00 - 18:00 - Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej

24.04.2017 13:31 | Redakcja |
1 maja 2017 w godz. 13:00 - 18:00 - Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej

1 maja 2017 roku, godz. 13.0018.00, Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej. Z wizytą w małomiasteczkowej aptece

Tematyka festynu skupiać się będzie wokół aptekarstwa, ziołolecznictwa oraz medycyny naturalnej.

Wydarzeniu będzie towarzyszył wernisaż wystawy W małomiasteczkowej aptece. W trakcie imprezy przeprowadzane będą pokazy i warsztaty alchemiczne, kosmetyczne oraz zielarskie.

Młodzi uczestnicy zabawy będą mogli własnoręcznie wykonać pigułki. Tradycyjnie, imprezie towarzyszyć będzie potańcówka Pod dębem.

Wstęp: bilet normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, specjalny (zaproszenie) 1 zł

Wystawy czasowe:
W małomiasteczkowej aptece
Wystawa podejmuje problematykę związaną z ochroną zdrowia i ziołolecznictwem w XIX i początkach XX wieku.

Ekspozycja w Domu Ludowym z Jedlni jest podzielona na dwie części. Parter obiektu zajmuje apteka, piętro zielarnia. Pokazano bogaty zestaw wyposażenia i naczyń aptecznych, które poza funkcjami związanymi z przechowywaniem surowców, pełniły także rolę dekoracyjną i reprezentacyjną. Można zapoznać się z procesem produkcji leków w laboratorium oraz innymi czynnościami, z których farmaceuci czerpali dochody.

Druga część wystawy skupia się na ziołach, których zapasy były zawsze w aptekach bardzo duże. Przechowywano je na specjalnie w tym celu zaadoptowanych strychach, określanych właśnie mianem zielarni. Były one z reguły chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, chociaż również wymagano, by były suche, przewiewne i widne. Prezentowane tu będą przedmioty niezbędne do zbioru, przechowywania i obróbki ziół, a także do produkcji leku roślinnego. Na ekspozycji znajda się więc m.in. krajalnice, noże kołyskowe, sita, moździerze, jak również prasy, perkolatory, słomiane stągwie, repozytorium z szufladami do przechowywania surowców. Nie brakuje również pachnących ziół.

Do zobaczenia w Muzeum Wsi Radomskiej!

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

1 maja 2017 w godz. 13:00 - 18:00 - Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej