Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Noc Muzeów Radom 2017 - PROGRAM, sobota 20 maja

24.04.2017 13:16 | Redakcja |
Noc Muzeów Radom 2017 - PROGRAM, sobota 20 maja

Na zdjęciu: obraz Tomasz Kopera, Metamorfoza 1, 70x60- olej na płótnie, wystawa METAMORFOZA (info o wystawie poniżej)

Nocy Muzeów w Radomiu zapowiada się magicznie! W sobotę, 20 maja zostańcie w naszym mieście, by nie przegapić tych niezwykłych wydarzeń!

godz. 15:00 - MCSW Elektrownia- otwarcie wystawy Alexandra Danga: "Tańczące kwiaty." Dlaczego tak wcześnie rozpoczniemy Noc Muzeów? Bo Tańczące kwiaty potrzebują słońca. MCSW zaprasza także do oglądania wystawy Marcina Podolca "Morze po kolana"
http://www.elektrownia.art.pl/

godz. 17:00 - Galeria Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu, wstęp wolny! OCZARUJ SIĘ SZTUKĄ!

Otwarcie wystawy METAMORFOZA, spotkanie ze światowej sławy artystami min. Tomaszem Sętowskim! Tu więcej informacji o tym wyjątkowym wydarzeniu w naszym mieście i wybitnych artystach, którzy do nas przyjadą:
http://www.metamorfoza.radom.pl/


18:00 - 24:00 5 urodziny American Corner , ul. Traugutta 31/33 - 5 urodziny w klimatach amerykańskiej muzyki i filmu. Wszystkie spotkania w j. angielskim.

18:00 - Amerykańskie motywy muzyczne. Bartek Czubak ( Jazz in Duo) live
18:30 - Non stop quizz - aktywacja
18:45 - 'The soundtrack of American film and...a little bit of Chopin' - spotkanie online z amerykańską pianistką Pamelą Howland
19:00 - 'Let's play Kahoot. American Pop Culture' - interaktywna gra część I. Prowadzenie Jeremy Berryman.
20:00 - ' How new technologies (3D printing/modeling) impact the film industry and empower communities with new skills.' - Magia Krause - wykład online (M. Krause - specjalistka ds. nowych technologii przy Amerykańskim Departamencie Stanu, pasjonatka robotyki i ruchu DIY - Do it yourself.)
20:20 - 'Let's play Kahoot. American Pop Culture' - interaktywna gra część II. Prowadzenie Jeremy Berryman.
20:40 - 'The Hollywood walk of fame' - prezentacja + gra dla uczestników. Sara Tuzeman.
21:30 - "Pub Quiz on American History and Pop Culture" - prowadzenie Vanessa DeWig
22:15 - 'The road to Hollywood. How did we get there?' - mini-wykład Vanessa DeWig
* przewidywalny koniec wydarzenia: 22;45. Zastrzegamy sobie prawo do drobnych zmian w harmon
Wstęp wolny. Spotkania w j. angielskim.

godz. 19:00 - Muzeum im Jacka Malczewskiego w Radomiu

Goście odwiedzający budynek główny Muzeum (Rynek 11) będą mogli zobaczyć wszystkie muzealne wystawy stałe i czasowe. Malarstwo Jacka Malczewskiego i polską sztukę XIX i XX wieku, kolekcję Rodziny Pinno, ga-binet Leszka Kołakowskiego, sztukę pozaeuropejską, cztery stałe wystawy przyrodnicze, oraz, przygotowaną także przez Dział Przyrody, ekspozycję Józef Wilkoń Zwierzogrody. Wystawa ta, sama postać Józefa Wilkonia i jego twórczość, będą wiodącym tematem tegorocznej Nocy Muzealnej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Muzeum zorganizuje ponadto różno-tematyczne warsztaty, pokazy, (w tym pokaz mody) i konkursy.

Tradycyjnie już na Nocy Muzealnej w MJM obecne będą (z pokazami) Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (oddział warszawski) i Towarzystwo Numizmatyczne im. Tomasza Rewolińskiego z Radomia. Wystąpi również zespół Funky Vibes.

A po drugiej stronie Rynku, w Domach Esterki i Gąski (Rynek 4/5), goście będą mogli zobaczyć stałą ekspozycję archeologiczną Zanim powstało miasto. Początki Radomia, rekonstrukcję historyczną w wyk. Mikołaja Makowskiego - Kużnia Borzywoj oraz imponującą wystawę sztuki nieprofesjonalnej. W przestrzeniach Domu Gąski odbędą się rów-nież pokazy fizyczne, przygotowane przez nauczyciela i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.
http://www.muzeum.edu.pl/index.php/main/page/pg_flink/dzialy/idpage/2

19:00 - 24:00 - Muzeum Wsi Radomskiej Nieodłącznym elementem Nocy Muzeów w skansenie jest POTAŃCOWKA, tym razem przy muzyce kapel Henryka Gwiazdy z Radomia i Wacława Imiołka z Jedlanki. Dodatkowo coś, czego nigdy jeszcze nie było - w wybranych chałupach toczyć się będzie prawdziwe życie

19.00-22.00

W chałupie z Jastrzębi zespół Ostałki z Ostałówka pokaże jak darło się pierze na dawnej wsi. W chałupie z Chomentowa panie z zespołu Zaborowianki z Zaborowia uruchomią warsztat tkacki i pokażą jak przędło się na kołowrotku. W chałupie z Alojzowa przeniesiemy się do lat 60. i dzięki zespołowi Zdziechowianki ze Zdziechowa przypomnimy sobie np. stare sposoby robienia makaronu.

Tańczyć będzie można do północy! W Noc Muzeów wstęp za symboliczną złotówkę. Dojazd bezpłatny liniami specjalnymi nr 100 i 101.

20.00-24.00 - Noc Muzeów u Gombrowicza

Piosenki Boba Dylana, który w ubiegłym roku dostał literackiego Nobla, wypełnią program Nocy Muzeów we Wsoli. Zapraszamy do Muzeum Gombrowicza w najbliższy piątek, 19 maja o godzinie 20. Nagroda Nobla dla Boba Dylana wywołała wiele dyskusji, ale na pewno ucieszyła Filipa Łobodzińskiego dziennikarza, krytyka literackiego i tłumacza, który nie tylko Dylana przełożył na język polski, ale także zagrał i zaśpiewał. Z jakim skutkiem? Koncert Dylan.pl odbędzie się w ramach Nocy Muzeów, którą
organizujemy tradycyjnie już dzień wcześniej niż inne muzea. Tegoroczny program poświęcony będzie właśnie tematyce przekładu tekstu literackiego. Po koncercie zaprosimy publiczność do sali edukacyjnej nI piętrze, gdzie będzie przygotowana wystawa Instytutu Książki zatytułowana: Literatura polska w przekładach na języki obce". Instytut od lat wspiera translatorów przyswajających polską literaturę czytelnikom na całym świecie. Oprócz plansz pokazujących dorobek tej instytucji w obszarze przekładu
literackiego, będzie można obejrzeć krótkie wywiady z ośmioma wybitnymi tłumaczami.
Do autorów najczęściej tłumaczonych należą oczywiście klasycy (Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Zbigniew Herbert, Witold Gombrowicz) oraz najchętniej czytani w Polsce współcześni pisarze (Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk). Nie brakuje jednak przekładów książek najnowszych, o jakich polscy czytelnicy ciągle dyskutują i o jakie się spierają (Michał Witkowski, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Dorota Masłowska).

Zwiedzanie tej wystawy oraz naszej stałej ekspozycji Ja, Gombrowicz zaplanowaliśmy do godz. 24.00.
Zapraszamy 19 maja 2017 r. w godzinach: 20.00-24.00. Wstęp wolny!

Tradycyjnie publiczność z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny
autobus MPK, zbiórka o godz. 19.20 na przystanku Chrobrego/Czysta
(kierunek: Michałów). Powrót do Radomia około 22.15.

godz. 21:00 - MCSW Elektrownia - występ trębaczy sceny jazzowej, poświęcony pamięci legendarnego Andrzeja Przybielskiego oraz koncert muzyki elektronicznej grupy Backspace, jednej z najbardziej oryginalnych na polskiej scenie muzyki.

a potem: Filmowa Noc Muzeów: Od sztuki do kina

  • Walser, sci-fi, reż. Zbigniew Libera, Polska 2015 (78);
  • Moje inspi-racje, dokumentalny, reż. Andrzej Wajda, Marek Brocki, Polska 2016 (60).
  • Słońce, to słońce mnie oślepiło, dramat, reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal, Polska 2016 (74)

http://www.elektrownia.art.pl/

To tylko wstępne informacje - niebawem wiecej kulturalnych atrakcji w Noc Muzeów 2017 w Radomiu!

ZOBACZ jak młodzież z radomskiego PLASTYKA zapraszała TOMASZA SĘTOWSKIEGO do RADOMIA

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Noc Muzeów Radom 2017 - PROGRAM, sobota 20 maja Noc Muzeów Radom 2017 - PROGRAM, sobota 20 maja Noc Muzeów Radom 2017 - PROGRAM, sobota 20 maja Noc Muzeów Radom 2017 - PROGRAM, sobota 20 maja Noc Muzeów Radom 2017 - PROGRAM, sobota 20 maja