Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

[ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu

26.03.2015 20:40 | Redakcja |
[ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu

W Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia" odbyła się promocja drugiego i trzeciego tomu antologii współczesnych poetów rosyjskich. Sylwetki autorów z Rosji i ich twórczość przybliżyli radomianom goście specjalni: Lubow Salomon oraz jej siostra Olga Lewicka wraz z mężem Romanem Lewickim.

Państwo Lewiccy są pracownikami naukowymi lubelskich uczelni: KUL-u i UMCS-u, rusycystami, tłumaczami poezji rosyjskiej na język polski i poezji współczesnych poetów polskich na język rosyjski. Zarówno Olga Lewicka jak i Luba Salomon są również znanymi w Rosji i Polsce poetkami. Podczas spotkania prezentowały więc także własną twórczość liryczną w języku rosyjskim, a tłumaczenia polskie doskonale deklamował Roman Lewicki.

Ten wyjątkowy wieczór mocno akcentował wątek radomski. Profesor Roman Lewicki pochodzi bowiem z Radomia, jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego. Nie był to jednak jedyny "Kochanowszczak", występujący na tym spotkaniu. Oprawą muzyczną zajęła się bowiem zdolna uczennica VI LO, laureatka II edycji konkursu "Co za talent" - Aleksandra Jaworska, a całość prowadził polonista ZSO nr 6, wykładowca radomskiego uniwersytetu, poeta i instruktor warsztatów literackich -Adrian Szary. Wspominał on o związkach Olgi i Luby z prowadzonymi przez niego w "Arce" zajęciami literackimi. Twórczość obu autorek znaleźć można w redagowanych przez niego antologiach powarsztatowych: "Panopticum" i "Onoma".

Olga Lewicka, opowiadając o opracowanym przez siebie wydawnictwie, wspomniała już o kolejnej publikacji, która wkrótce ukaże się w Rosji i zawierać będzie tłumaczenia wierszy radomskich poetów: Izabelli Mosańskiej, Bożenny Katus - Błaszczyk, Adriana Szarego i młodej, nieżyjącej już autorki Joanny Agaty Jaśkiewicz - absolwentki "Kochanowskiego", uczestniczki warsztatów literackich w "Arce".

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

[ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu [ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu [ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu [ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu [ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu [ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu [ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu [ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu [ZDJĘCIA] Wspaniały wieczór współczesnych poetów rosyjskich w "Łaźni" w Radomiu